Czerwone wino pozwoli Ci schudnąć - 5 najważniejszych właściwości wina

Czerwone wino to skuteczny środek na odchudzanie - zastąp tabletki kieliszkiem cabernet sauvignon. O pozytywnym działaniu czerwonego wina na organizm mówi się od dawna. Badacze z Oregonu potwierdzili, że jego przyjmowanie przy otyłości jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Osoby z otyłością na początku diety powinny wznosić toasty za sukces nie szampanem, a właśnie tym trunkiem.
Badacze zastanawiają się, które składniki czerwonego wina mają wpływ na organizm. Bardzo ważne jest też zrozumienie tego, co się dzieje w organizmie, po jego przyjęciu.
Badacze karmili myszy przez 10 tygodni wysokotłuszczową dietą. Gdy zwierzaki były wystarczająco grube, podzielono je na dwie grupy. Te, które miały więcej szczęścia, dostawały wyciąg z czerwonego wina Pinot Noir, natomiast reszta, była karmiona zwykłym pokarmem dla gryzoni. Myszy w pierwszej grupie nie tylko zaczęły chudnąć, ale także udało się obniżyć ich poziom cholesterolu. Okazuje się, że składniki winogron opóźniają wzrost komórek tłuszczowych i ograniczają wzrost nowych komórek.
U otyłych myszy zaobserwowano stłuszczenie wątroby i objawy cukrzycy - te same konsekwencje można zauważyć u większości ludzi z nadwagą, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Wszyscy wiemy, jaki ma to wpływ na zdrowie. Okazuje się, że dzięki przyjmowaniu odpowiedniej ilości czerwonego wina (lub wyizolowanych wyciągów z tego produktu), można pozbyć się wielu problemów zdrowotnych.
Jeśli nie chcesz codziennie pić alkoholu, te same korzyści osiągniesz dzięki jedzeniu czerwonych winogron tych samych odmian, z których wykonuje się wino, na przykład odmiany Merlot.
5 najważniejszych korzyści czerwonego wina:
Ochrona pamięci - czerwone wino zawiera bardzo dużo antyoksydantów, pozwalających na ochronę komórek przed zniszczeniem. Dzięki temu możesz uchronić się przed chorobą Alzheimera.
Wspieranie aktywności organizmu - na tym nie kończą się właściwości rosweratrolu. Wspiera on wydajność fizyczną i wzrost mięśni. Jego działanie na układ sercowo-naczyniowy jest podobny, do ćwiczeń. Wpływ tej substancji jest oczywiście ograniczony, dlatego nie zamieniaj ćwiczeń cardio na butelkę wina.

Leczenie nowotworów - badacze odkryli, że kwercetyna ma skuteczne działanie na komórki nowotworowe, jednak nie wiedzą, jaki jest jej mechanizm działania. Być może wynika ono z tego, że jest ona potężnym antyoksydantem. Prawdopodobnie powoduje ona śmierć pewnych typów komórek, do których należą przede wszystkim komórki nowotworów.
Wspiera długowieczność - osoby, które piją czerwone wino, żyją 34% dłużej niż osoby, które piją wódkę i piwo. Wskazują na to badania prowadzone przez ostatnie 29 lat. Ciekawe, jak w tym świetle wygląda długość życia abstynentów. Rosweratrol należy do grupy polifenoli, odpowiedzialnych za długowieczność. Badacze są pewni, że podobne działanie ma każda dieta, która jest bogata w polifenole.
Obniżenie ryzyka choroby sercowo-naczyniowej i zawału - czerwone wino zawiera także taniny (nadające mu charakterystyczny kolor), należące do procyjanidyny, które chronią organizm przed zawałem. Rosweratrol wspomaga usuwanie substancji odpowiedzialnych za sklejanie się płytek krwi. To jeden z głównych powodów choroby sercowo-naczyniowej. Codzienne przyjmowanie preparatów z czerwonego wina może zmniejszyć ryzyko zawału o 50%.
Czerwone wino ma także działanie bakteriobójcze, wynikające z zawartości tanin. Dzięki temu można zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej. Jeśli zależy Ci na tym efekcie, najlepiej wybrać gatunki wytrawne.
Jest pewne ryzyko
Czerwone wino ma mnóstwo interesujących właściwości, jednak jest pewna grupa osób, które nie mogą używać go jako środka na poprawę zdrowia. Chodzi oczywiście o osoby mające problemy z alkoholizmem, dzieci i kobiety w ciąży. Jest mnóstwo leków wykazujących interakcje z alkoholem, dlatego zanim rozpoczniesz terapię, powinieneś zapytać o zdanie lekarza.

Polifenole możesz dostarczyć w innej formie – na przykład w kapsułkach z ekstraktem z czerwonego wina. Bardzo wartościowy jest też wyciąg z pestek winogron i ze skórki tej rośliny. Firmy, które zajmują się sprzedażą takich preparatów, podają bardzo ciekawy argument – aby dostarczyć swojemu organizmowi taką ilość polifenoli i antyoksydantów, co w jednej kapsułce, musiałbyś wypić przynajmniej butelkę wina. Większość osób nie może sobie na to pozwolić, dlatego na co dzień warto przyjmować polifenole z warzyw, owoców i kapsułek, a wino pozostawić sobie na wyjątkowe okazje. 

Komentarze