7 ciekawych zastosowań soku z aloesu. 4 cię zaskoczy!

Aloes to jedna z tych roślin, które nie są trudne w hodowli, a bardzo uatrakcyjniają wygląd domu lub biura. Na pewno wiesz o tym, że aloes ma wiele działań zdrowotnych - w tym wpisie postaram się opisać te, które są nieco mniej znane.
Charakterystyczne dla roślin z tego rodzaju jest to, że rośliny mają bardzo krótkie łodygi i duże, mięsiste liście.
Aloes jest stosowany od wieków, jako roślina lecznicza. Widziałem kilka reprodukcji obrazów, w których aloes pełnił główny element dekoracyjny. Był wykorzystywany między innymi, jako roślina rosnąca w domach lekarzy, gdzie przyjmowano pacjentów.
Roślina pochodzi z północnej Afryki, południowej Europy i wysp Kanaryjskich, a dziś rośnie we wszystkich miejscach, w których jest klimat tropikalny. Naukowcy nie mogą się nadziwić temu, jak dużo ma właściwości zdrowotnych, a na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty zawierające aloes. Jego właściwości mają bardzo szeroki zakres - od leczenia zgagi, do terapii nowotworów.
1. Aloes ma korzystny wpływ na leczenie zgagi. Zgaga często towarzyszy refluksowi żołądkowo-przełykowemu, chorobie spotykanej u coraz większej ilości pacjentów. Ostatnie badania pokazały, że przyjmowanie odpowiedniej dawki aloesu zmniejsza objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i inne problemy związane z trawieniem. Ponieważ aloes nie ma praktycznie żadnych działań niepożądanych, jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
2. Niewielka dawka soku z aloesu pozwoli Ci usunąć bakterie z owoców i warzyw. Ostatnie badania pokazały, że bardzo skuteczną metodą na usunięcie bakterii z warzyw, jest umycie ich w soku z aloesu. Blokuje on większość bakterii. Badania przeprowadzono na pomidorach, ale podobne efekty dały także badania prowadzone na jabłkach. Oznacza to także, że aloes przedłuża świeżość warzyw i owoców bez konieczności stosowania chemikaliów.
3. Alternatywa dla płynów do płukania ust. Badania z 2014 roku wykazały, że sok z aloesu to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla żeli do płukania ust, które zawierają substancje chemiczne. Roślin zawiera takie składniki, jak duża ilość witaminy C, która pozwala zwalczyć płytkę i hamuje krwawienie dziąseł.
4. Aloes pozwala regulować poziom glukozy we krwi. Aloes jest bardzo skutecznym środkiem na regulowanie poziomu glukozy we krwi. Badania prowadzone w Tajlandii wykazały, że dwie łyżki soku z aloesu dziennie, obniżają poziom glukozy we krwi. Dzięki temu, można uchronić się od skutków cukrzycy. Wyniki tych badań potwierdzono także podczas innych doświadczeń w Turcji, podczas których wykorzystywano sam miąższ rośliny.
5. Działanie na zaparcia. Zespół naukowców z Nigerii dokładnie zbadał, czy aloes jest pomocny na zaparcia. Wykazały to eksperymenty na szczurach - dzięki nim potwierdzono, że żel za aloesu ma skuteczne działanie na ten problem. Warto zauważyć, że najwięcej składników aktywnych, które mają działanie rozluźniające, znajduje się w skórce aloesu. Miąższ ma mniej gwałtowne działanie, bo dostarcza błonnika i rozluźnia masy kałowe.
6. Aloes to nie tylko ozdoba biura, ale także skóry. Dzięki niemu, możesz poprawić wygląd swojej skóry i sprawić, że będzie nawilżona. Roślina przystosowała się do życia w suchym, niestabilnym klimacie. Aby przetrwać, aloes musi przechowywać wodę w swoich liściach. Liść aloesu zawiera węglowodany złożone, które bardzo efektywnie nawilżają skórę i przyczyniają się do usunięcia bólu, powstającego na przykład pod wpływem stanu zapalnego.
7. Krok w stronę pokonania raka. Substancja znajdująca się w liściach aloesu, czyli aloe-emodyna, potrafi spowolnić rozwój raka piersi. Wskazują na to ostatnie badania. Cały czas odkrywa się nowe, pozytywne właściwości aloesu i jego wpływ na leczenie także innych nowotworów.

Wnioski

Trudno znaleźć drugą roślinę, która ma tak dużo właściwości zdrowotnych i pomaga w rozmaitych problemach. Aloes jest bardzo dokładnie przebadany i cały czas znajduje się jego kolejne, niesamowite właściwości. Jestem pewny, że w najbliższych latach znajdzie się kolejne zastosowania aloesu, które zwrócą na niego uwagę środowiska medycznego. Jeśli szukasz preparatu ziołowego, który pomoże Ci na problemy skórne, zwróć uwagę właśnie na aloes. Niektórym osobom wydaje się, że korzystniejsze działanie mają "nowe" zioła, które dopiero wchodzą do sprzedaży, a te, które znamy od dawna, nie są tak skuteczne.

Moim zdaniem, nie jest to prawdą, ponieważ dobrze znane zioła mają potwierdzone działanie i nie są jedynie elementem czyjejś strategii marketingowej.
W przypadku tych nowych, pojawia się wiele historii osób, które z nich korzystały, jednak nie ma żadnej pewności, czy są one prawdziwe. Działanie aloesu jest potwierdzone przez dziesiątki badań.

Sok z aloesu dostępny jest w wielu formach – zarówno tani, po przysłowiowe 30 zł , jak i bardzo drogi. Uważaj szczególnie na ten drugi, szczególnie, jeśli jest sprzedawany przez osoby w sieci MLM. To dokładnie taki sam aloes, jak ten, który możesz kupić 10 razy taniej w sklepie zielarskim. Osobiście zaopatruję się w aloes w tym sklepie

Komentarze

  1. Jakie ma Pani zdanie o aloesie w kapsułkach?

    OdpowiedzUsuń
  2. A nie lepiej sok? Zamow sobie, alter medica czy cos ;p

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz