Czy da się zastąpić środki przeciwbólowe w przypadku artretyzmu? Jad pszczeli na ratunek


Jad pszczoły wszystkim nam kojarzy się z bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Okazuje się jednak, że można go wykorzystać właśnie, jako środek przeciwbólowy. Co istotne – z bardzo dobrym efektem.


Jak pszczeli był popularnie stosowany już 3000 lat temu. Używali go zarówno Chińczycy, jak i Rzymianie. Uważa się, że to właśnie Rzymianie zastosowali go po raz pierwszy, jako specyfik pomocny w leczeniu bólu. Jad szeroko stosowany był również w medycynie ludowej.

Skład i właściwości jadu pszczelego

  • wolne aminokwasy (glikol, arginina, cytozyna, lizyna, alanina, metionina, seryna, tryptofan, leucyna, treonina, kwas glutaminowy, kwas asparginowy)
  • tłuszcze
  • fosfolipidy
  • oleje lotne
  • kwasy nukleinowe
  • minerały (miedź, magnez)
  • witaminę A

Jad pszczeli zawiera również melitynę (ok. 40-50% zawartości), która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz niszczy wirusa HIV. Dodatkowe działanie przeciwzapalne zapewnia apamina, której jest w jadzie ok. 2%.

Od dawien dawna jad pszczeli stosowany był do leczenia artretyzmu i reumatyzmu. Bardzo dobre działanie wykazywał w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, problemach z sercem, migrenach i alergiach. W kosmetycznym zastosowaniu jad pszczeli cieszy się powodzeniem, jako naturalny specyfik na zmarszczki, swoisty następca botoksu.

Najbardziej interesujące wydaje się być jednak jego działanie przeciwbólowe. Efekt uśmierzający ból możliwy jest dzięki temu, że jad pszczeli rozszerza naczynia włosowate i arterie, przez co ułatwia dotarcie krwi do chorego miejsca. Poprzez działanie rozgrzewające i dotleniające, jest w stanie zminimalizować dyskomfort spowodowany stłuczeniami i obrzękami.

Bezpieczeństwo stosowania jadu pszczelego


Jad nie jest jednak cudownym panaceum na ból, bezpośredni kontakt z jadem pszczelim może skończyć się śmiercią w przypadku osób, które są na niego uczulone. Zdrowy człowiek umiera po jednoczesnym ukąszeniu ok. 100 pszczół. Środki ostrożności podjąć należy również w przypadku chorób trzustki czy wątroby, a także w sytuacji, ciąży, karmienia piersią czy gruźlicy. Jad pszczeli może pomóc w wielu schorzeniach, ale nie wolno leczyć się nim na własną rękę, bo w ten sposób możemy spowodować więcej szkody niż pożytku. Do użytku samodzielnego przeznaczone są wyłącznie apteczne preparaty w pszczelim jadem, w postaci maści, kremów i żeli.

Na naszym rynku coraz popularniejszym preparatem zawierającym jad, jest miód Manuka. Miód ten zwiera wysuszony jad pszczoły miodnej, którego można spożywać w ilości od ½ do 2 łyżeczek dziennie. Według producentów jest on całkowicie bezpieczny i może być stosowany nawet przez dzieci.
Zapraszam do zapisywania się na newsletter i pobierania e-booka o dobrym samopoczuciu!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze