Poznaj działanie pachnotki zwyczajnej

Pachnotka zwyczajna (Perilla Frutescens) to roślina wykorzystywane w medycynie i kuchni chińskiej. Wyciąg z jej liści ma działanie przeciwzapalne, antyalergiczne, antyoksydacyjne, antydepresyjne i może zapobiegać chorobom o podłożu autoimmunologicznym. Te doniesienia opierają się na długim okresie stosowania pachnotki, gdyż jej działanie nie zostało potwierdzone badaniami na ludziach. Nie znamy także jej skutecznych dawek oraz nie została ona sprawdzona w zakresie interakcji z lekami. Nie wykazano także jej toksyczności, ale nie może być stosowana w ciąży i w okresie karmienia. Zapraszam do zapoznania się z jej właściwościami.

Botanika

Pachnotka zwyczajna to roczna roślina, która pochodzi ze wschodniej Azji. Została przeniesiona do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Najlepiej rozwija się w wilgotnych, cienistych lasach. Roślina wygląda atrakcyjnie, posiada łodygi o czerwonym kolorze, a także czerwono-purpurowe liście. Liście są okrągłe i owłosione, brzegi są karbowane. Pachnotka kwitnie między czerwcem a październikiem. Cechuje się także silnym, mietowym zapachem.

Pachnotka w tradycji

Liście oraz nasiona pachnotki są jadane w całej Azji. W Japonii dodaje się je do potraw z surowych ryb – po pierwsze, nadają one daniom charakterystycznego smaku, po drugie, uważa się je za antidotum w przypadku zatrucia nieświeżym mięsem. Z pachnotki tłoczy się olej jadalny, służy on także do produkcji werniksu, barwników oraz atramentu. Medycyna chińska wykorzystuje suszone liście. Używa się ich zwłaszcza w przypadku chorób układu oddechowego (astma, kaszel, przeziębienie) oraz jako środek rozkurczowy, redukujący nudności i wspomagający po udarze słonecznym.

Składniki pachnotki

Olej z pachnotki zawiera 0,2 procent oleju eterycznego (alkohole, aldehydy, ketony i furan). Pozostałą część oleju stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas alfa-linolenowy. Można w niej spotkać taniny i antyoksydanty typowe dla mięty. Czerwony barwnik zawiera antocyjany i występuje w przypadku niektórych odmian tej rośliny. Wyodrębniono z niej związkek oxime o smaku 2000 słodszym od cukru. Oxime jest używany jako sztuczny słodzik w Japonii. Wiele składników pachnotki wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym – zawiera citral, rosefuran, kwas rozmarynowy. Kolejne związki odkryte w pachnotce to apigenina, katechiny, fenylopropanoidy i szereg ketonów.

Użycie pachnotki w farmakologii

Naukowcy docenili przede wszystkim działanie antyoksydacyjne pachnotki. Badania in vitro potwierdziły, że ma ona działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. Pomaga przy kontaktowym zapaleniu skóry, ponieważ działa hamująco na układ immunologiczny. To samo działanie ujawnia się przy leczeniu nowotworów. Wyniki zostały potwierdzone podczas badań na gryzoniach.
Pachnotka na alergie i inne problemy
Głównym zastosowaniem pachotki jest leczenie alergii sezonowych. Kwas rozmarynowy znajdujący się w wyciągu z tej rośliny powoduje znaczne zmniejszenie objawów alergicznych i redukuj ilość komórek ulegających zapaleniu. Badania pachnotki na gryzoniach nie potwierdziły skutecznego działania przeciwnowotworowego. Odkryto, że luteolina znajdująca się w pachnotce ma działanie antybakteryjne w stosunku do bakterii w jamie ustnej.

Podsumowanie

W Polsce można kupić różne preparaty z tej rośliny – pierwszą z nich jest Allergocaps, produkowany przez Herbapol Kraków. Przykłady innych suplementów diety to Allerin, Comar, AntyPerspirant, Aleracaps i Sinulargen. Jeśli używałeś jednego z tych preparatów, nie czekaj - opisz jego działanie w komentarzu.
Źródła
“Perilla Uses, Benefits & Dosage - Drugs.com Herbal Database.” Accessed April 26, 2014. http://www.drugs.com/npp/perilla.html.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. Witam, od okolo trzech lat stosuje allergocaps i mogę potwierdzic jego działanie. Przy wzmoznym pyleniu trzy tabletki dziennie wystarcza aby powsrzymac najbardziej uciążliwe objawy. Dzieki temu lekowi wiele moich dolegliwości spowodowanych alergia (w tym powiazne zapalenie zatok) nie dokucza mi już. Polecam, chociaż efekty nie widać od razu. KW

  OdpowiedzUsuń
 2. Stosuję Allerin - ma lepsze działanie niż chemiczne środki. Allerin ma w składzie sporo wapnia, co też dobrze wpływa na alergię. Jestem alergikiem z katarem siennym. Dodatkowo pachnotka wpływa na polepszenie sprawności i kondycji organizmu. Allerin ma tą wyższość nad innymi środkami, że jest skumulowany w jednej dawce, co przy moim trybie życia jest bardzo pomocne. Nie zapominam wziąć dawki.

  OdpowiedzUsuń
 3. miałem olbrzymie problemy z alergią i "chemia" już nie dawała rady, wtedy zacząłem szukać czegoś naturalnego, co nie tylko będzie łagodziło objawy ale pomoże mi się wyleczyć, zacząłem brać allergocaps lub allerin (oba zawieraja jakis wyciag z pachnotki) oraz pić łyżkę oleju z czarnuszki dziennie, nie mam od ponad 2 lat żadnych problemów z alergią, przestałem brać tez jakiekolwiek leki na astmę, niestety lekarze nie znają i nie przepisują leków ziołowych, bo ich tego na studiach nie ucza w dostatecznym stopniu, lekarka u której leczyłem sie na astmę sama ode mnie brała nazwy tych leków, a ja szukałem w internecie info o tym co może mi pomóc i trafiłem na pachnotkę (allergocaps z herbapolu) i olej z czarnuszki, co ciekawe allergocaps nie w każdej aptece mają, teraz jak sa apteki internetowe to łatwo zamówić ale w stacjonarnych najczęściej nie maja i obiecują sprowadzić na następny dzień, zaznaczam że od ponad 2 lat nie biorę już żadnych "chemicznych" preparatów na alergię, bo nie są mi potrzebne, choć w szufladzie została mi jeszcze jakaś paczka zyrtecu, ale pewnie sie już przeterminował... polecam olej z czarnuszki i pachnotkę może pomogą też komuś innemu, spróbować warto:) każdy ma inne alergie i na co innego jest wrażliwy

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam problemy z krostami na plecach, dekolcie, twarzy. Niestety, nie mogłam dostać oleju , natomiast zaoferowano mi kapsułki Herbapolu Allergocaps. Stosowałam 3 razy dziennie - codziennie, aż do ostatniej kapsułki. Nie zaobserwowałam żadnych zmian. Szczerze?
  Niepotrzebnie wydane pieniądze; w składzie tabletek przeczytamy, że zawiera tylko ok. 3~5 % pachnotki.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz