Kwiat rumianku - zastosowanie u dzieci


Rumianek pospolity w leczeniu dzieci.

źródło - Wikipedia
Rumianek pospolity to inaczej rumianek leczniczy. Jego łacińska nazwa to Matricaria chamomilla, pochodzi z rodziny Compositae. Jest rozpowszechniony w całej Polsce, i chyba każdy wie jak wygląda. Jako surowca leczniczego używamy koszyczka rumianku pospolitego, zbierane od maja do lipca. Jeśli surowiec zbierzemy później, może się rozsypywać podczas suszenia. Kwiaty rumianku bez szypułek suszymy w cieniu w przewiewnym miejscu. Jeśli mamy zamiar stosować rumianek do naparów, możemy go zasuszyć razem z łodygami.

Jakie składniki zawiera rumianek?

 Rumianek zawiera wiele olejków eterycznych, flawonoidy oraz kumaryny. W skład olejku wchodzi cham azulen który ma działanie przeciwzapalne oraz działa przeciwalergicznie.
Rumianek posiada działanie przeciwzapalne. Przeciwdziała również skurczom oraz ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Zastosowanie 

Według literatury, napar z rumianku można zastosować już u bardzo małych dzieci. Stosowany jest on do przepajania niemowląt. Ułatwia trawienie, likwiduje wzdęcia oraz kolki jelitowe. Rumianek stosuje się bardzo często w okresie ząbkowania. Rumianek posiada również działanie ułatwiające zasypianie, dlatego może być stosowany przed snem. Stosuje się go także zewnętrznie – do kąpieli, płukanek, okładania skóry oraz przemywania skóry. Świeży wywar z rumianku może być stosowany do okładów na bolące, zmęczone oczy oraz na zapalenie spojówek. Herbatka rumiankowa na dziąsła powinna być stosowana u ząbkujących dzieci często w niewielkich ilościach, tak aby jak najdłużej miała kontakt z bolącymi dziąsłami. Można używać go również do płukania gardła u dzieci starszych. Będzie działał pomocniczo przy pleśniawkach – wtedy płuczemy nim jamę ustną. Rumianek działa również na drogi oddechowe – można stosować inhalacje z rumianku. Skuteczną metodą jest rozwieszenie pieluszki zamoczonej w naparze z rumianku – będzie swoim zapachem przesycała powietrze.

Jak wykonać napar?

Napar przygotowujemy z pół łyżki lub całej łyżki rumianku. Metoda jest standardowa – woda użyta do wykonania naparu musi być wrząca, następnie rumianek naparza się przez 15 minut i cedzi. Napar można rozcieńczyć i podawać kilka razy dziennie, w razie potrzeby osłodzić miodem lub cukrem. Można dodać cytryny do smaku. Napar do przemywania oczu lub lewatywy wykonuje się bez dodatku cukru. Do kąpieli maluszka użyjmy naparu z ilości około 40 gram surowca na wanienkę.
Alkoholowy wyciąg z kwiatów rumianku to Azulan. Ma on działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Można go dodać do kąpieli dziecka, a także u starszych dzieci dodać do wody i zastosować do płukania gardła oraz ust. Jedna łyżeczka Azulanu przypada wtedy na pół szklanki wody. W zaburzeniach żołądkowych azulan będzie stosowany w ilości od 30 do 50 kropli w kieliszku wody. Dla dzieci użyjmy nieco mniejszej ilości i używajmy leku przed jedzeniem. Kwiat rumianku wchodzi w skład rozmaitych mieszanek, między innymi uspokajających i mających wpływ na układ pokarmowy. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...