sobota, 23 grudnia 2017

Kilka porad, jak odnaleźć więcej czasu dla siebie i zająć się tym, co najważniejsze - zwłaszcza w święta


Żyjemy w dziwnych czasach - życie nigdy nie było tak wygodne i proste jak dzisiaj, a jednocześnie, ludzkość nigdy nie stykała się z tak dużą ilością problemów. XXI wiek, przyniósł nam niewyobrażalną ilość reklam, konieczność niemal niewolniczej pracy, na którą sami się godziny (by spłacić kredyt lub realizować swoje pasje i marzenia), a także, potężne uzależnienie od social media i ogólnie, od Internetu. W tym całym zgiełku i codziennych sprawach, mamy coraz mniej, by spędzać czas z bliskimi osobami lub zająć się tym, co jest dla nas ważne.

Co gorsza, gdy już mamy więcej czasu, często reagujemy na to negatywnie - wiele osób odczuwa złe samopoczucie, zwłaszcza w weekendy oraz w święta, natomiast podczas normalnego tygodnia pracy, negatywne uczucia się nie pojawiają.

Oto kilka porad, które pozwolą Ci lepiej panować nad codziennością

1 - Zdystansuj się od tego, co się dzieje


Dotyczy to zarówno wydarzeń opisywanych w mediach (których najlepiej, dla swojego zdrowia, nie śledzić), oraz tego, co się tyczy w Twoim życiu. Pod wpływem codziennego stresu, zaczynamy nadmierne dramatyzować, gdy dotykają nas nawet niewielkie problemy, na przykład zbyt późny przyjazd autobusu. Staraj się oceniać swoją sytuację z boku i śmiej się ze swojego zbyt nerwowego zachowania.

2 - Nie marnuj czasu na najmniej znaczące rzeczy


Telewizja sprawiła, że ludzie zaczęli marnować czas, ale Internet doprowadził tę sztukę do perfekcji. Rozejrzyj się wokół siebie, na przykład w autobusie, a zobaczysz, że większość osób podczas podróży do pracy czy szkoły, przewija śmieszne obrazki lub śledzi profile innych osób na Facebooku. Nie sprawia to, że nasze życie jest lepsze - jedynie narażamy się na jeszcze większą ilość reklam. Ostatnio coraz bardziej staram się ograniczać czas spędzany w sieci, po to, by mieć go więcej na ważniejsze sprawy - naukę i czytanie książek. Ważny jest także sport.

3 - Odrzuć konsumpcjonizm


Firmom zależy na tym, byś kupował coraz więcej i miał coraz droższe zachcianki. Może Ci się wydawać, że nowy komputer, zegarek czy smartfon, coś zmienią w Twoim życiu, jednak nie jest to prawdą - gdy tylko zdobędziesz nowy przedmiot, Twoja uwaga skieruje się ku czemuś innemu. Drogie wycieczki czy posiłki w restauracjach, kupowanie najnowszych ubrań czy produktów dystrybucji cyfrowej (gry, filmy) - nic z tych rzeczy nie wzbogaci Twojego życia.

Sam staram się unikać zbędnego kupowania gadgetów i sprzętu, o ile, nie ogranicza on mnie w pracy zawodowej.

Drogie hobby dają tyle samo satysfakcji, co zajęcia, które nie wymagają wydawania setek tysięcy złotych,


4 - Przyjmij, że jesteś w najlepszym możliwym miejscu


Często wydaje się nam, że inni ludzie mają lepiej, albo, że jeśli wprowadzimy w życiu jakieś drastyczne zmiany, wszystko się zmieni na lepsze. Zmiany są dobre, jednak osoba która wprowadza je w życie, zostaje taka sama. Chęć wykonania trudnej zmiany, może być dla nas świetną wymówką - “mało zarabiam, bo mieszkam w małym mieście”. Jeśli jest to dla Ciebie przeszkodą, przeprowadź się.

Moim zdaniem, warto starać się o zrobienie jak największej ilości dobrych czy inspirujących uczynków w miejscu, w którym aktualnie jesteśmy. Jeśli za bardzo nas ono ogranicza - bo chcemy na przykład robić karierę, a mieszkamy na wsi, wykonajmy zmianę.

Jeśli zależy Ci na awansie (kontynuując analogie związane z pracą), to bierz pod uwagę, że osoba na wyższym stanowisku, do którego dążysz, ma również ogromny bagaż wyzwań i problemów.

5 - Nie narzekaj


Wiąże się to z poprzednim punktem. Narzekanie na różne rzeczy, denerwuje inne osoby, sprawia, że jesteś mniej lubiany, a także, pogłębia Twoje problemy. Staraj się szukać powodów swoich niepowodzeń jedynie w sobie. Jeśli rzeczywiście, coś Ci się nie udało, bo wpłynęły na to różne kwestie związane “ze środowiskiem”, zmień środowisko. Przyjmuj odpowiedzialność za swoje czyny i nie zrzucaj ich na innych. Narzekanie powoduje także, że przestajesz szukać własnych rozwiązań różnych problemów.

6 - Nie zastanawiaj się, tylko działaj


Niepokoi mnie dziwny trend, który zauważyłem u młodych osób - zamiast rozwijać się w jakiejś dziedzinie, zaczynają oni szukać wymówek czy szukać najlepszego możliwego rozwiązania. Zawsze, gdy decydujesz się na zrobienie czegoś nowego, pojawia się mnóstwo możliwości i związanych z nimi, niejasności. Moim zdaniem, jeśli chodzi o nowe hobby, warto samemu sprawdzić różne możliwości, popełnić sporo błędów i wynieść z tego naukę, zamiast zastanawiać się, jak zacząć.

Przykładowo - jeśli biegasz, to nie siedź w Sieci i nie spędzaj wielu godzin na poszukiwanie najlepszych butów czy napojów energetycznych. Jeśli chcesz grać na gitarze czy programować, przerób pierwszy kurs z brzegu, a potem, 10 kolejnych, i dopiero wtedy,będziesz wiedział, że to jest Twoją pasją.  Nie marnuj czasu na zastanawianie się.

7 - Zachowaj życzliwość dla innych osób


W sieci znalazłem wypowiedź mówiącą o tym, że każdy Polak powinien przynajmniej kilka tygodni popracować na kasie w sklepie, dzięki czemu, społeczeństwo stałoby się znacznie milsze. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ wiele osób, w kontakcie z innymi osobami (zwłaszcza sprzedawcami), zapomina o dobrych manierach. Pamiętaj, że osoba, która Cię obsługuje, może być zmęczona lub głodna, albo mieć problemy w domu, a “wredna babcia”, która wchodzi bez kolejki, może cierpieć z powodu jakiejś choroby. To szczególnie ważne w okresie przedświątecznym, gdy w sklepach dochodzi do dantejskich scen.
Gdyby więcej ludzi było życzliwych, w sieci, nie pojawiałyby się przesycone jadem komentarze.

Postępując z innymi osobami, pamiętaj, że mogą mieć one swoje niepokoje, problemy czy też zupełnie inne podejście do różnych tematów i dlatego, nie zachowują się zgodnie z tym, czego byś oczekiwał. Jeśli będziesz brał na to margines, podczas różnych interakcji, życie stanie się łatwiejsze.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz