środa, 12 kwietnia 2017

W jaki sposób odróżnić choroby zatok od grypy?


Zapalenie zatok to dziwna choroba – niektóre osoby, chorują na nią niemal cały czas, inne, nie doświadczyły jej w życiu ani razu. Jednocześnie, zapalenie zatok jest często mylone z innymi dolegliwościami, które pojawiają się przede wszystkim w okresie zimowym, co utrudnia ich leczenie.
Stany zapalne zatok, są wywoływane przez bakterie i wirusy. Leczenie tej dolegliwości jest trudne, ponieważ zatoki są dobrze odizolowane od reszty organizmu, a jednocześnie, stanowią świetne schronienie dla mikrobów.


 Znacznie zmniejsza to skuteczność działania różnych leków na zatoki, a także, sprawia, że antybiotyki nie działają tak, jak chciałby lekarz. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie tej dolegliwości i rozpoczęcie jej leczenia, zanim przybierze ona formę przewlekłą. Dzięki temu, szanse na wyzdrowienie są znacznie większe. Powstaje zatem problem, w jaki sposób odróżnić stany zapalne zatok, od grypy i przeziębienia, zwłaszcza, że objawy tych dolegliwości na początku są bardzo podobne. Na szczęście, istnieje kilka różnic, które pozwalają na łatwiejsze odróżnienie zapalenia zatok i w rezultacie, pozbycie się go.

Wczesne objawy zapalenia zatok, to między innymi, zatkany nos, gorączka, bóle gardła, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie. Przy grypie, dochodzi także uczucie rozbicia i bóle kości, które sprawia, że mamy jedynie ochotę zostać w łóżku i nigdzie się z niego nie ruszać. Mimo tego, że grypa to poważna choroba, po kilku dniach zwykle jej objawy słabną i czujemy się lepiej. Przy zapaleniu zatok nie dochodzi do poprawy, ponieważ nieleczona choroba rozwija się. Poniżej opisuję kilka najważniejszych objawów zapalenia zatok.
1 – Ból w okolicach zatok

Tak, jak to opisano w jednej z reklam – ból nasilający się przy pochylaniu, pojawiający się w okolicach nosa, górnej szczęki i między oczami. Przy zapaleniu zatok, produkują one większą ilość śluzu, który daje uczucie rozpychania i ciężaru. Co więcej, stan zapalny powoduje obrzmienie błon śluzowych, które stają się bardziej wrażliwe.
Ból pogarsza się, gdy dotykasz skóry i ruszasz głową. Gdy zatoki zostaną wyleczone, ból mija.

2 Żółta lub zielona wydzielina z nosa

W przypadku grypy, wydzielina z nosa jest zwykle przezroczysta i lejąca się, natomiast przy zatokach, przybiera ona kolor od żółtego do zielonkawego. W niektórych przypadkach, pojawia się w niej także domieszka krwi.

Często wolimy o tym nie myśleć, ale prawdą jest, że przy zapaleniu zatok, dochodzi także do spływania wydzieliny do gardła, co prowadzi do podrażnienia i swędzenia. W ten sposób, nasz organizm także ponownie się zakaża, ponieważ wydzielina zawiera mnóstwo bakterii i wirusów. Co gorsza, wydzielina może zablokować nos, o co jest jeszcze łatwiej, gdy błona śluzowa jest bardzo napuchnięta i doszło do zwężenia kanałów. Z tego powodu, przy chorych zatokach warto regularnie oczyszczać nos, na przykład za pomocą inhalacji, środków rozrzedzających śluz czy nawet płukania wodą.


3 Odkrztuszanie flegmy

Kaszel to objaw, który pojawia się zarówno przy grypie, jak i zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu zatok. Nasila się on przede wszystkim rano i w nocy. W przypadku zapalenia zatok, flegma może mieć żółty lub zielony kolor. Składa się głównie z wirusów i bakterii, oraz białych ciałek krwi. Aby zmniejszyć ilość flegmy, warto zmienić pozycję podczas snu. Będzie się jej pojawiało mniej wtedy, gdy uniesiesz górną część ciała.

4 Ciągle zatkany nos

Zatkany nos to poważny problem przy grypie i przeziębieniu, ale zwykle mija on po kilku dniach. W przypadku zapalenia zatok, ten objaw może mieć charakter przewlekły. Wynika on ze stanu zapalnego, który utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest najbardziej dokuczliwy u dzieci, które mają naturalnie węższe przewody nosowe. Jednym ze sposobów na udrożnienie nosa, jest wzięcie gorącego prysznica lub kąpieli. Oddychanie powietrzem zawierającym parę wodną, szybko udrażnia nos.



5 Bóle głowy

Ten objaw łatwo jest pomylić na przykład z napięciowymi bólami głowy. W przypadku zapalenia zatok, ból jest spowodowany przez nadmiar wydzieliny gromadzący się w zatokach. Czasem ból pojawia się jedynie z jednej strony głowy, częściej jednak, będzie dokuczał z jednej i z drugiej strony. Jego umiejscowienie jest nieco inne niż bólów napięciowych, ponieważ pojawia się on nieco niżej i nie będzie raczej obecny w tylnej części głowy. Ból pojawia się przede wszystkim rano oraz przy zmianach temperatur, na przykład, gdy jest gorąco na dworze i wchodzisz do klimatyzowanego pomieszczenia.

6 Brzydki oddech

Ten objaw może mieć wiele przyczyn, jednak rzadko kiedy, podejrzewamy, że jest spowodowany przez zapalenie zatok. To błąd, w przypadku tej dolegliwości, bardzo często mamy założony cały tył języka, co powoduje brzydki zapach z ust. Stosowanie tradycyjnych preparatów, takich, jak płyny do płukania ust, raczej nie będzie pomocne, ponieważ nie zwalczają one przyczyny tej choroby. Nie oznacza to jednak, że nie musisz dbać o higienę jamy ustnej – myj zęby 2 razy dziennie i używaj nici dentystycznej.

7 Ból zębów

Przy zapaleniu zatok, może dojść do przewlekłego bólu zębów, który nie wiąże się z próchnicą i innymi chorobami zębów. Ma on charakter uogólniony i przewlekły i często pojawia się z dwóch stron górnej szczęki. Ten rodzaj bólu zębów (jak i każdy inny), należy skonsultować z dentystą – jeśli nasze zęby są w doskonałym stanie, a bolą, przyczyną może być właśnie zapalenie zatok.

8 Problemy z uszami

Dolegliwości uszu należą do najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do wyleczenia. Zatoki są połączone z uszami, a nadmiar śluzu, może nie tylko zaburzać słyszenie, ale także prowadzić do zajęcia ucha środkowego i poważnej infekcji. Często wymaga ona osobnego leczenia za pomocą antybiotyków, a w żadnym wypadku, nie wolno jej lekceważyć.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz