Musztarda – czy znasz jej właściwości?


Musztarda to przyprawa, bez której nie wyobrażamy sobie potraw z grilla i innych mięs. Często znajdujemy ją w fast-foodach, ponieważ potrafi ona uratować smak nawet najpodlejszego mięsa. W dzisiejszym wpisie, postaram się opowiedzieć więcej o korzyściach zdrowotnych, które wynikają z jedzenia musztardy.


Poprawienie trawienia

Gorczyca i ocet, to główne składniki musztardy. Wpływają one na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i żółci, a także działa delikatnie moczopędnie. Dzięki tym walorom, musztarda jest dobrym wyborem dla osób, które często narzekają na niestrawność, odbijanie się po posiłku czy zaparcia. Musztarda pobudza także apetyt.
Popularna przyprawa, poprawia także trawienie (szczególnie tłuszczu), dlatego warto dodawać ją do ciężkostrawnych potraw. Wpływa także na unieszkodliwienie bakterii, które mogłyby znajdować się w naszej potrawie.

Stany zapalne układu pokarmowego

Musztarda francuska, a także namoczone nasiona gorczycy, pęcznieją w układzie pokarmowym i pokrywają go śluzem, chroniącym przed uszkodzeniami. Posiada ona jeszcze jedną właściwość – dzięki pęcznieniu w jelitach, działa podobnie jak błonnik i zmniejsza ryzyko występowania zaparć. Bardzo ciekawa alternatywa dla innych form błonnika.

Działanie na zatoki

Ostra musztarda pozwala oczyścić zatoki – po zjedzeniu pikantnego dania, często odczuwamy uczucie „spływania” wydzieliny. W podobnym celu, wykorzystuje się nasiona gorczycy zaszyte na przykład w woreczku i przykładane do skroni.

Odbudowa wątroby

Ostry smak musztardy, zawdzięczamy dużej ilości związków siarki. Wpływają one korzystnie na stan wątroby i stawów.

Obniżenie ciśnienia

Olej gorczycowy, który znajdziemy w musztardzie, zmniejsza ciśnienie tętnicze i poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Niestety, ale musztarda zawiera także sól, która powinna być unikana przez osoby z nadciśnieniem tętniczym. Ze względu na to, że musztardę jemy w niewielkich ilościach, jej wpływ na podwyższenie lub obniżenie ciśnienia, będzie bardzo mały.

Musztarda jako afrodyzjak

Jednym z działań musztardy, jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, także w dolnej połowie ciała. Z tego powodu, ostra musztarda może działać jako delikatny afrodyzjak, który zwiększa wrażliwość na bodźce. Musztarda, ze względu na ostry smak i wpływ na naczynia krwionośne, działa podobnie jak kawa i wyostrza zmysły.
Uwaga – ostre odmiany musztardy, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży!
Podsumowanie

Musztarda posiada szereg właściwości zdrowotnych, a jednocześnie, jej skład jest znacznie lepszy, niż keczupu czy majonezu. Nie przypisywałbym jej różnych magicznych właściwości, jakie można znaleźć w sieci (na przykład, że musztarda leczy raka lub łuszczycę), jednak z całą pewnością, powinna ona częściej gościć na naszym stole.

Komentarze