10 najlepszych produktów spożywczych oczyszczających wątrobę

warzywa i owoce na stole

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów organizmu. Jest ona odpowiedzialna za wiele ważnych funkcji związanych z trawieniem, metabolizmem, odpornością i przechowywaniem składników odżywczych potrzebnych organizmowi do przetrwania.
Co więcej, wątroba jest gruczołem, który wydziela substancje chemiczne niezbędne dla innych części ciała. W rzeczywistości wątroba jest jedyną częścią ciała, która jest zarówno narządem, jak i gruczołem.
Zdrowa wątroba reguluje skład krwi, usuwa szkodliwe toksyny z krwi, a także przekształca składniki odżywcze wchłaniane przez jelita podczas trawienia w formę, którą organizm może wykorzystać. Wątroba magazynuje również niektóre witaminy, żelazo i glukozę.

Jest ona odpowiedzialna za rozkładanie insuliny, hemoglobiny i hormonów. Ponadto niszczy stare czerwone krwinki i produkuje chemikalia potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi.
Ponieważ wątroba pełni wiele ważnych funkcji, ważne jest, aby była zdrowa. Niezdrowa dieta i zły styl życia mogą obciążać i uszkadzać wątrobę, przez co nie jest ona w stanie efektywnie usuwać toksyn z organizmu i wspomagać trawienia tłuszczu.
To z kolei może zwiększać ryzyko otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, zatrucia chronicznego, bólów głowy, problemów trawiennych, alergii i wielu innych problemów zdrowotnych.
Wiele produktów spożywczych może pomóc w regeneracji i oczyszczeniu wątroby.
Oto 10 najlepszych produktów spożywczych oczyszczających wątrobę.

1. Czosnek

Czosnek świetnie nadaje się do oczyszczania wątroby. Pomaga on aktywować enzymy w wątrobie, które pomagają usunąć toksyny. Czosnek zawiera również dwa naturalne związki zwane allicyną i selenem, które wspomagają proces oczyszczania wątroby i chronią wątrobę przed uszkodzeniem wywołanym przez toksyny.
Ponadto czosnek obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, który może powodować przeciążenie wątroby i utrudniać jej funkcjonowanie.
Aby poprawić zdrowie wątroby, używaj świeżego, surowego czosnku zamiast przetworzonego, zmielonego czosnku lub proszku.
Jedz 2 do 3 surowych ząbków czosnku dziennie i włączaj czosnek do gotowania, gdy tylko jest to możliwe.
Możesz również brać suplementy diety zawierające ekstrakt z czosnku, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

2. Grejpfrut

Będąc dobrym źródłem witaminy C, pektyn i przeciwutleniaczy, grejpfrut wspomaga naturalny proces oczyszczania wątroby.
Zawiera on również glutation, silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i odtruwa wątrobę. Glutation pomaga także w detoksykacji metali ciężkich. Co więcej, flawonoidowy naryngen zawarty w grejpfrutach pomaga trawić tłuszcz.
Wypij niewielką szklankę świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego lub zjedz cały owoc codziennie na śniadaniem.
Uwaga: Jeśli przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem przed wprowadzeniem tych owoców do diety, ponieważ zawarte w nich substancje mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

3. Buraki ćwikłowe

Buraki to kolejny skuteczny środek do czyszczenia i wspomagania funkcji wątroby. Wysoka zawartość flawonoidów roślinnych i beta-karotenu zawarta w burakach,pomaga w pobudzeniu i poprawie ogólnej czynności wątroby. Ponadto buraki są naturalnymi oczyszczaczami krwi.
Wystarczy włączyć świeże buraki lub sok do codziennej diety.
Jeśli chcesz oczyścić swoją wątrobę i pobudzić ją do prawidłowej pracy, zrób sałatkę oczyszczającą wątrobę według poniższego przepisu:
  • 1 szklanką posiekanych lub startych buraków;
  • 2 łyżkami tłoczonej na zimno oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia;
  • Sok z ½ cytryny;
Wymieszaj wszystkie składniki razem i spożywaj 2 łyżeczki co 2 godziny w ciągu dnia przez tydzień.

4. Cytryny

Cytryny pomagają odtruć wątrobę głównie z powodu zawartego w niej antyoksydantu D-Limonenu, który pomaga aktywować enzymy w wątrobie, które wspomagają detoksykację.
Co więcej, duża ilość witaminy C w cytrynach pomaga Twojej wątrobie wytwarzać więcej enzymów wspomagających trawienie. Cytryny również pobudzają wchłanianie minerałów przez wątrobę.
Aby wspomóc pracę wątroby, przygotuj w domu wodę z cytryną, dodając sok z 1 cytryny do słoika z wodą. Możesz również użyć posiekanych cytryn. Pij tę wodę w regularnych odstępach czasu. W razie potrzeby dodaj trochę miodu.

5. Zielona herbata

Pijąc zieloną herbatę codziennie, możesz pomóc swojemu ciału w wypłukaniu toksyn i złogów tłuszczowych z wątroby, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu nawodnienia.
Badania z 2002 roku opublikowane w International Journal of Otyłość wykazały, że katechiny zawarte w herbacie pomagają stymulować katabolizm lipidów w wątrobie. To z kolei zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. Ten zdrowy napój chroni wątrobę przed niszczącym działaniem toksycznych substancji, takich jak alkohol.

Zielona herbata matcha
Zielona herbata Matcha


Zielona herbata jest również korzystna w leczeniu lub zapobieganiu chorobom wątroby. Według badań opublikowanych w 2009 roku, ludzie, którzy piją zieloną herbatę, obciążeni są mniejszym ryzykiem zachorowania na raka wątroby.
Pij 2 do 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. W razie potrzeby osłódź herbatę miodem.

6. Awokado

Awokado zawiera silne związki chemiczne, które mogą zmniejszać uszkodzenie wątroby, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2000 roku przez American Chemical Society, ten owoc jest bogaty w glutation, związek wykorzystywany przez wątrobę do oczyszczania się ze szkodliwych toksyn i prawidłowego funkcjonowania.
Wysoka ilość jednonienasyconego tłuszczu w awokado pomaga zmniejszyć lipoproteiny o niskiej gęstości lub "zły" cholesterol i zwiększyć lipoproteiny o wysokiej gęstości lub "dobry" cholesterol. Wątroba łatwo przetwarza dobry cholesterol.
Ponadto, awokado zawiera wiele minerałów, witamin i roślinnych składników odżywczych, które wspomagają ogólny stan zdrowia wątroby i pomagają rozkładać tłuszcze.
Jedz 1-2 awokado na tydzień przez kilka miesięcy, aby pomóc w regeneracji uszkodzenia wątroby.

7. Kurkuma

Kurkuma to kolejny popularny i skuteczny środek oczyszczający wątrobę. Poprawia on także zdolność organizmu do trawienia tłuszczów.
Kurkumina zawarta w kurkumie,indukuje powstanie pierwotnego enzymu detoksykacji wątroby zwanego transferazą glutationową. Pomaga ona także w regeneracji uszkodzonych komórek wątroby.
Wymieszaj ¼ łyżeczki proszku z kurkumy w szklance wody i zagotuj. Pij tak przygotowany napój, dwa razy dziennie przez kilka tygodni.
Używaj kurkumy codziennie do przyprawiania potraw.

8. Jabłka

Jabłko zjedzone codziennie to sekret zdrowej wątroby. Jabłka są dobrym źródłem pektyny, rozpuszczalnego błonnika, który pomaga usuwać toksyny z przewodu pokarmowego i cholesterolu z krwi, co z kolei zapobiega przeciążeniu wątroby.
Ponadto jabłka zawierają kwas jabłkowy, naturalnie oczyszczający składnik odżywczy, który usuwa z krwi substancje rakotwórcze i inne toksyny.
Wszystkie rodzaje jabłek są dobre dla twojej wątroby, jednak dla szybkiego oczyszczenia wątroby wybierz ekologicznie uprawiane jabłka. Zjedz jedno ekologiczne jabłko lub codziennie wypij szklankę świeżego soku jabłkowego (najlepiej z miąższem).

9. Orzechy włoskie

Wysoka zawartość aminokwasu L-argininy w orzechach włoskich wspomaga wątrobę w detoksykacji amoniaku. Ponadto orzechy włoskie zawierają glutation i kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają naturalny proces oczyszczania wątroby.
Według badań z 2008 r. opublikowanych w Journal of Agricultural and Food Chemistry, polifenole orzecha włoskiego zapobiegają uszkodzeniom wątroby indukowanym przez tetrachlorek węgla i d-galaktozaminę.

orzechy włoskie


Zjadaj garść orzechów włoskich dziennie jako przekąskę.
Możesz również posypać nimi sałatką, przystawkę, zupę lub ciasto.

10. Brokuły

Wspomóż naturalny proces oczyszczania wątroby, włączając brokuły do swojej diety. Brokuły są bogate w glukozynolany, które pomagają wypłukać z organizmu substancje rakotwórcze i inne szkodliwe toksyny.
Wysoka zawartość błonnika w brokułach poprawia również proces trawienia. Ponadto zawierają one rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E, ważny przeciwutleniacz.
Jedz 1 szklankę brokułów 3 razy w tygodniu, aby utrzymać zdrową wątrobę.

Ponadto, aby zachować zdrową wątrobę, specjaliści zalecają wyeliminowanie lub ograniczenie jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, jak również alkoholu, cukru rafinowanego, nadmiaru kofeiny i przetworzonej żywności z diety. Rzuć także palenie, ponieważ powoduje ono znaczne uszkodzenie różnych narządów ciała, w tym wątroby.

Komentarze

  1. Wartościowy artykuł. Warto wspomnieć, że przy konsumpcji sporych ilości alkoholu warto jednak dodać do listy sylimarynę lub cytryńca chińskiego aby przyspieszyć regenerację i wzmocnić ochronę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz