Krople do nosa – czy znajdzie się dla nich ziołowa alternatywa?


Katar utrudnia nam oddychanie i mówienie, a także uprzykrza życie osobom, które muszą się przysłuchiwać tym odgłosom. Cudownym lekarstwem na katar, wydają się krople do nosa zawierające xylometazolinę.
Dają one szybką ulgę, obkurczając błonę śluzową oraz … strasznie uzależniają. Znam kilka osób, które stosują krople kilka razy dziennie i nie są w stanie ich odstawić, ponieważ prowadzi to od razu, do ponownego zatkania nosa.

Jakie objawy uboczne dają krople do nosa?
Należy podkreślić, że krople nie mogą być stosowane dłużej niż kilka dni, ponieważ wtedy znacznie wzrasta ryzyko uzależnienia, przedawkowania i pojawienia się objawów ubocznych. Nie powinno się ich stosować także częściej, niż raz na 12 godzin.

Najważniejsze z tych objawów, to między innymi:
  • podrażnienie nosa
  • suchość w jamie nosowej
  • przy bardzo intensywnym stosowaniu – bóle głowy, zaburzenia snu i przygnębienie
Osobiście nie stosuję kropli nawet przy najgorszym katarze, ponieważ powodują one u mnie silne wysuszenie błon śluzowych, które jest gorsze od samej choroby.

Czym można zastąpić krople do nosa z xylometazoliną?
Medycyna naturalna daje tutaj szeroki popis. W przypadku trudności z oddychaniem, warto zastosować olejki eteryczne, z których moje ulubione, to:
  • olejek miętowy
  • olejek eukaliptusowy
  • olejek sosnowy
  • oraz mieszaniny olejków „na katar”
Dużo złego mówi się o sztyftach na katar z mentolem, jednak znajdziemy w nich naturalną substancję, która udrażnia nos jeszcze skuteczniej niż krople do nosa.
Katar nasila się wtedy, gdy w domu jest suche powietrze, dlatego warto pomyśleć na przykład o nalaniu w miskę gorącej wody i postawieniu jej w pokoju, w którym przebywamy (uwaga na małe dzieci), lub rozwieszeniu na kaloryferach kilku namoczonych kawałków czystego materiału. Do miski z gorącą wodą, można od razu wlać olejek eteryczny, dzięki czemu, oczyścimy i odkazimy nasze oskrzela.

Przeszliśmy zatem do inhalacji – aby miała ona jak najlepszy skutek, inhaluj się nad gorącą wodą i nakryj głowę ręcznikiem, tak, by para nie uciekała. Do wody możesz dodać nieco soli, oraz olejki eteryczne. Nie wolno zapominać także o piciu większej niż zwykle ilości wody, która pomaga rozpuścić i usunąć śluz.

Przy katarze, bardzo często dochodzi do podrażnienia wnętrza nosa. Okolice dziurek można posmarować maścią z olejem lnianym (linomag) lub maścią z witaminą A. Nie wolno ich wpychać w głąb nosa.

Jedzenie ostrych przypraw, a szczególnie, zup z dodatkiem chilli, powoduje bardzo szybkie usunięcie śluzu i odetkanie nosa. Taka zupa rozgrzewa i szybko stawia na nogi.
Warto też zastanowić się nad tym, czy przyczyną zatkanego nosa nie jest poważna dolegliwość, jak na przykład zapalenie zatok. Kilka tygodni temu, umieściłem na blogu artykuł na temat tej choroby. Najważniejszym objawem zapalenia zatok, który odróżnia tę chorobę od zwykłego kataru, jest zmiana koloru i zapachu wydzieliny.


Istnieje wiele ziół, które wspomagają usuwanie nadmiaru śluzu oraz odkażają nos i oskrzela. Takie właściwości, ma między innymi macierzanka, tymianek, mięta czy szałwia. Moim zdaniem, jeśli preferujesz zioła i chcesz pozbyć się dzięki nim kataru, powinieneś sięgnąć po gotowe mieszanki. Wielu pacjentów bardzo chwali sobie zioła Ojca Grzegorza Sroki, wśród których znajdziesz Pulmobonisan. Podobne działanie ma nieprodukowany już od dawna Neopektosan, na który przepis możesz znaleźć w sieci.
Jeszcze innym rozwiązaniem, jest płukanie nosa za pomocą urządzenia Neti Pot, jednak autor nie ma z nim doświadczenia i nigdy go nie stosował. Przy odrobinie doświadczenia i odwagi, można wypłukać jamę nosową zwykłą wodą z dodatkiem soli, którą wciągniemy jednym nozdrzem i wydmuchamy drugim.
W aptekach i sklepach zielarskich nie brakuje także kropli, które skutecznie odtykają nos, a nie mają skutków ubocznych, które są związane z zawartością xylometazoliny. Mowa oczywiście o aerozolach, które zawierają sól morską. Wybierając taki preparat, kierowałbym się przede wszystkim niską ceną, z uwagi na to, że skład większości z nich jest bardzo podobny.
Fizjologiczny roztwór wody morskiej szybko odtyka zatkany nos i nie powoduje podrażnień, które wydłużają niepotrzebnie czas trwania choroby. Jego minusem jest to, że nie będzie zmniejszał obrzęku śluzówek.
Na koniec mała ciekawostka, której dowiedziałem się jeszcze podczas pracy w aptece. Małe dzieci są szczególnie narażone na problemy z oddychaniem wywołane katarem, ale pojawiają się one nie z powodu zablokowania jamy nosowej przez wydzielinę. Przyczyną problemów z oddychaniem u niemowlaków, jest niewielka średnica przewodów nosowych. Gdy pojawia się u nich obrzęk jamy nosowej, szybko prowadzi to do zatkania nosa.


Komentarze