W jaki sposób pozbyć się napięciowego bólu głowy? Kilka prostych sposobów


Napięciowe bóle głowy, to bardzo częsta dolegliwość, dotykająca głównie osoby narażone na duży stres. W ostatnich latach, częstotliwość występowania tej dolegliwości rośnie w zastraszającym tempie, co jest spowodowane przede wszystkim, nieprawidłową postawą wywołaną korzystaniem z urządzeń takich, jak laptop czy smartfon.


Inne przyczyny napięciowych bólów głowy, to między innymi:
 • stres
 • niedobór snu
 • pomijanie posiłków
 • źle skorygowana wada wzroku
 • nieprawidłowa reakcja na różne bodźce zewnętrzne
 • nadmierne napięcie mięśni
Dolegliwość ta występuje znacznie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Można wyróżnić 2 podstawowe napięciowego bólu głowy – przewlekłe oraz epizodyczne. O epizodycznych bólach głowy można mówić wtedy, gdy pojawiają się one raz na mniej więcej tydzień i trwają krócej niż pół godziny. Przewlekłe będą występowały częściej lub trwały dłużej.

Objawy, które towarzyszą napięciowym bólom głowy, to przede wszystkim uczucie ucisku, przypominające obręcz zaciskającą się dookoła głowy. U niektórych osób, ból pojawia się jedynie w okolicy czoła i brwi, u innych zaś, będzie powodował dolegliwości także po bokach i z tyłu głowy. Inne objawy, towarzyszące tej dolegliwości, to także uczucie ucisku w okolicach czoła oraz zwiększona wrażliwość na ucisk w okolicach szyi oraz mięśni ramion.
Jak każda choroba związana z bólem, napięciowe bóle głowy mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a w rezultacie, także do depresji i problemów z relacjami z bliskimi osobami. Ból utrudnia także efektywną prace. Na szczęście, istnieje wiele metod, które pozwalają się rozluźnić i zmniejszają ten dokuczliwy ból.

1 Zadbaj o zmniejszenie stresu
Ból w wielu przypadkach pojawia się wtedy, gdy jesteśmy nadmiernie zestresowani, na przykład na koniec męczącego dnia w pracy. Warto zatem zadbać o to, by stres był mniejszy, a raczej, by nasza reakcja na to, co się dzieje, nie była taka silna.
W zwalczeniu stresu pomaga między innymi:
 • Relaksujący prysznic
 • Słuchanie muzyki (najlepiej relaksującej, hip-hop czy metal mogą nasilić ból)
 • Czytanie książek
 • Zajmowanie się ulubionym hobby, na przykład sklejaniem modeli, akwarystyką (wpatrywanie się w wodny świat świetnie odpręża) czy ogrodnictwem
 • Spacer na łonie przyrody
 • Medytacja
Jeśli zauważysz, że niektóre rzeczy powodują u Ciebie ból głowy, staraj się ich unikać. Jeśli ból pojawia się w pracy, być może masz problemy z planowaniem zadań lub musisz zdobyć dodatkowe kwalifikacje, dzięki którym, łatwiej poradzisz sobie z zadaniami. W zmniejszeniu stresu przeszkadza picie dużych ilości kawy i alkoholu.

2 Masaż

Ból głowy często jest spowodowany nadmiernym napięciem mięśni, znajdujących się pod skórą głowy. Odpowiednio wykonany masaż, znacznie zmniejsza napięcie i sprawia, że wręcz czujemy, jak ból odchodzi w niepamięć. Aby masaż był skuteczniejszy, możesz nałożyć na czoło kroplę ulubionego olejku eterycznego, rozpuszczonego w oliwie z oliwek lub oleju kokosowym. W sklepach można znaleźć także masażer do głowy, w formie drucików zakończonych stalowymi kuleczkami, przypominający nieco ubijaczkę do jajek (wiem, że to nieco dziwne porównanie, ale trudno to wytłumaczyć inaczej). On także sprawdza się bardzo dobrze. Pamiętam, że kiedyś dodawano go gratis do preparatów ze skrzypem.

3 Zamroź ból lodem

Kolejnym sposobem pozwalającym zmniejszyć ból głowy, jest zastosowanie lodu. Lód szybko rozluźnia mięśnie i poprawia przepływ krwi przez naczynia w skórze głowy. Najlepiej jest przykładać lód zawinięty w woreczek foliowy, a następnie w ręcznik lub kawałek czystego materiału. Dzięki temu nie będzie on zbyt zimny. Przykładaj go na 2 minuty, a następnie zrób przerwę. Rozluźnij się – ból powinien szybko odejść. Nie przykładaj lodu prosto z zamrażarki bez zabezpieczenia, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia skóry.

4 Zastosuj ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma mnóstwo interesujących zastosowań, do których należy także zmniejszanie dokuczliwego bólu głowy. Ocet oczyszcza organizm i przywraca prawidłowe pH, co wpływa na szybką poprawę. Najlepiej jest rozpuścić łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody. Jeśli chcesz, możesz dodać do niego także trochę miodu. Taka mieszanina najlepiej sprawdza się wtedy, gdy cierpisz na przewlekłe napięciowe bóle głowy, ponieważ ma raczej działanie zapobiegawcze, niż doraźne. Podobne działanie do naturalnego, niefiltrowanego octu jabłkowego, ma między innymi rumianek oraz zielona herbata.

5 Rozmaryn (na stopy)

Nasz organizm stanowi holistyczną całość, dlatego w przypadku bólów głowy, warto zastosować czasem terapię, która dotyczy … stóp. Nalej do miski albo wanny ciepłej wody i dodaj do niej kilka kropli olejku rozmarynowego. Od razu poczujesz się odprężony i zobaczysz, że ból głowy mija. Kąpiel stóp powinna trwać około 20 minut, po czym, należy wytrzeć stopy. Rozmaryn ma także właściwości przeciwzapalne oraz zmniejsza dolegliwości bólowe, także w innych miejscach. Działanie rozmarynu zostało wielokrotnie potwierdzone.

6 Olejek z mięty pieprzowej

Zapach olejku miętowego, ma wiele ciekawych działań na organizm człowieka. Najciekawszym z nich (oprócz działania pobudzającego), jest zmniejszenie napięcia mięśni. Można go stosować bezpośrednio na skórę, po to, by szybko pozbyć się nadmiernego napięcia i poprawić przepływ krwi. Mentol, czyli składnik aktywny pozyskiwany z mięty, był stosowany także w celu wywołania zaczerwienienia skóry, co wskazuje na jego silne działanie.

Aby pozbyć się bólu głowy, nałóż na skórę kroplę lub dwie olejku miętowego (wcześniej upewniwszy się, że nie masz na niego alergii) i wmasuj go w skórę czoła i szyi. Ciekawym rozwiązaniem jest także masaż z użyciem wykorzystanych saszetek z herbatą miętową. Niektóre osoby, w przypadku bólu głowy, wypijają herbatę miętową i kładą na zamknięte oczy zużyte torebki.7 Skorzystaj z pomocy psychologa (nie coacha)

W sieci ostatnio głośno o coachach, którzy potrafią pomóc w wyleczeniu różnych dolegliwości za pomocą siły woli. Moim zdaniem, to kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy od ludzi, którzy chwytają się każdego rozwiązania, by tylko pozbyć się dolegliwości. Znacznie lepszą inwestycją w pozbycie się bólu głowy, będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego psychologa. Terapia behawioralna, pozwoli między innymi na prawidłową ocenę tego, które sytuacje wzbudzają w nas nadmierny stres. Gdy je poznasz, będziesz mógł się na nie przygotować, a następnie z nimi walczyć. Badania wskazują na to, że jeśli uda Ci się zapanować nad stresem, to ból głowy będzie pojawiał się znacznie rzadziej i będzie mniej dokuczliwy.
Moja dygresja – nadmiar stresu bierze się często z nadmiaru obowiązków, które często bierzemy na siebie, choć nie jest to dla nas konieczne. Naucz się odmawiać i jeśli znajomi czy rodzina zrzucają na Ciebie różne mało przyjemne obowiązki, walcz o swoje prawo do wypoczynku. Dobrym przykładem jest na przykład to, że prawnicy prawie nigdy nie pomagają swoim znajomym (poza najbliższym gronem), zamiast tego, polecając innego, dobrego prawnika. Podobnie jest w innych zawodach. Nie ulegaj presji, gdy ktoś prosi Cię na przykład o pomoc w napisaniu pracy magisterskiej czy stworzeniu strony WWW.

8 Wyprostuj się!

Napięcie mięśni pogłębia się, jeśli Twoja postawa jest nieprawidłowa. Często można to zaobserwować u osób, które pracują przy komputerze i są tak zajęte pracą, że nieświadomie zaczynają się garbić. Sam zaobserwowałem ten efekt u siebie, co było w dużej mierze spowodowane siedzeniem na niestabilnym krześle, które nie pozwalało się oprzeć o oparcie. Na bóle głowy wywołane nieprawidłową postawą, narażeni są także pracownicy biurowi, kierowcy czy osoby pracujące w fabrykach. Ból może pojawiać się także u osób, które pracują na stojąco, gdy nadmiernie pochylają się do przodu.
Jak wspominałem we wstępie, poważnym problemem jest dziś ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona, co może doprowadzić do bólu szyi, spowodowanego pochyleniem. Narażone są na to głównie osoby młode. Najbardziej niepokoją mnie osoby, które chodzą po ulicach jak zombie, jednocześnie korzystając ze swojego telefonu.

9 Zadbaj o swój wzrok

W jednym z odcinków zaginionych, główny bohater cierpiał na poważne bóle głowy. Były one wywołane wadą wzroku. Gdy udało się ją skorygować, bóle szybko minęły. Jeśli dotykają Cię regularne bóle głowy i skarżysz się na rozmyte widzenie (z bliska lub daleka), powinieneś udać się do okulisty.
Inną przyczyną bólu głowy, może być ciągłe wpatrywanie się w jeden punkt (co jest związane bezpośrednio z pracą przy komputerze). Aby zapobiegać bólom, należy robić sobie przerwy co około 15 – 30 minut i wykorzystać je, na przykład na patrzenie za okno lub w inny, oddalony punkt. Pomocny może być także palming oczu, który można połączyć na przykład z medytacją. Jeśli czujesz zmęczenie i pieczenie oczu, Twoim problemem może być zespół suchego oka. Pojawia się on dość często u osób palących papierosy lub pracujących w zanieczyszczonym otoczeniu. Na koniec, warto przypomnieć o prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych i konieczności regularnych badań u osób, które je noszą.

10 Akupresura

Akupresura różni się nieco od masażu, ponieważ polega głównie na uciskaniu różnych punktów głowy. Ta metoda nie została nigdy oficjalnie zatwierdzona przez medycynę (przynajmniej tę zachodnią), ale nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, dlatego warto ją wypróbować. W sieci znajdziesz opis najważniejszych punktów, które należy uciskać, by odczuć poprawę. Aby akupresura przyniosła skutek, należy uciskać wybrane punkty przez około 1 minutę. Po więcej informacji odsyłam do Internetu.

11 Zastosuj prawidłową dietę
Niektóre produkty spożywcze, mogą wywoływać lub zwiększać prawdopodobieństwo powstania ataku bólu głowy. Takie działanie mogą mieć między innymi:
 • alkohol
 • czekolada
 • konserwanty w żywności
 • sery żółte i pleśniowe (zawierają bardzo dużo naturalnego glutaminianu sodu)
 • herbata i kawa
 • cukier
 • napoje energetyczne
 • oraz inne produkty.
Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka diety, w którym zaznaczysz zarówno posiłki, jak i ataki bólu głowy. Dzięki temu, będziesz mógł ocenić, które z pokarmów je wywołują.

12 Dodatkowe informacje


Ból głowy może być wywołany także odwodnieniem, pomijaniem posiłków oraz zbyt małą (a czasem także zbyt dużą) ilością snu. Może być także objawem choroby, dlatego jeśli pojawia się regularnie, powinieneś porozmawiać na ten temat z lekarzem.


Komentarze