W jaki sposób odróżnić choroby zatok od grypy?


Zapalenie zatok to dziwna choroba – niektóre osoby, chorują na nią niemal cały czas, inne, nie doświadczyły jej w życiu ani razu. Jednocześnie, zapalenie zatok jest często mylone z innymi dolegliwościami, które pojawiają się przede wszystkim w okresie zimowym, co utrudnia ich leczenie.
Stany zapalne zatok, są wywoływane przez bakterie i wirusy. Leczenie tej dolegliwości jest trudne, ponieważ zatoki są dobrze odizolowane od reszty organizmu, a jednocześnie, stanowią świetne schronienie dla mikrobów.


 Znacznie zmniejsza to skuteczność działania różnych leków na zatoki, a także, sprawia, że antybiotyki nie działają tak, jak chciałby lekarz. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie tej dolegliwości i rozpoczęcie jej leczenia, zanim przybierze ona formę przewlekłą. Dzięki temu, szanse na wyzdrowienie są znacznie większe. Powstaje zatem problem, w jaki sposób odróżnić stany zapalne zatok, od grypy i przeziębienia, zwłaszcza, że objawy tych dolegliwości na początku są bardzo podobne. Na szczęście, istnieje kilka różnic, które pozwalają na łatwiejsze odróżnienie zapalenia zatok i w rezultacie, pozbycie się go.

Wczesne objawy zapalenia zatok, to między innymi, zatkany nos, gorączka, bóle gardła, uczucie zmęczenia i złe samopoczucie. Przy grypie, dochodzi także uczucie rozbicia i bóle kości, które sprawia, że mamy jedynie ochotę zostać w łóżku i nigdzie się z niego nie ruszać. Mimo tego, że grypa to poważna choroba, po kilku dniach zwykle jej objawy słabną i czujemy się lepiej. Przy zapaleniu zatok nie dochodzi do poprawy, ponieważ nieleczona choroba rozwija się. Poniżej opisuję kilka najważniejszych objawów zapalenia zatok.
1 – Ból w okolicach zatok

Tak, jak to opisano w jednej z reklam – ból nasilający się przy pochylaniu, pojawiający się w okolicach nosa, górnej szczęki i między oczami. Przy zapaleniu zatok, produkują one większą ilość śluzu, który daje uczucie rozpychania i ciężaru. Co więcej, stan zapalny powoduje obrzmienie błon śluzowych, które stają się bardziej wrażliwe.
Ból pogarsza się, gdy dotykasz skóry i ruszasz głową. Gdy zatoki zostaną wyleczone, ból mija.

2 Żółta lub zielona wydzielina z nosa

W przypadku grypy, wydzielina z nosa jest zwykle przezroczysta i lejąca się, natomiast przy zatokach, przybiera ona kolor od żółtego do zielonkawego. W niektórych przypadkach, pojawia się w niej także domieszka krwi.

Często wolimy o tym nie myśleć, ale prawdą jest, że przy zapaleniu zatok, dochodzi także do spływania wydzieliny do gardła, co prowadzi do podrażnienia i swędzenia. W ten sposób, nasz organizm także ponownie się zakaża, ponieważ wydzielina zawiera mnóstwo bakterii i wirusów. Co gorsza, wydzielina może zablokować nos, o co jest jeszcze łatwiej, gdy błona śluzowa jest bardzo napuchnięta i doszło do zwężenia kanałów. Z tego powodu, przy chorych zatokach warto regularnie oczyszczać nos, na przykład za pomocą inhalacji, środków rozrzedzających śluz czy nawet płukania wodą.


3 Odkrztuszanie flegmy

Kaszel to objaw, który pojawia się zarówno przy grypie, jak i zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu zatok. Nasila się on przede wszystkim rano i w nocy. W przypadku zapalenia zatok, flegma może mieć żółty lub zielony kolor. Składa się głównie z wirusów i bakterii, oraz białych ciałek krwi. Aby zmniejszyć ilość flegmy, warto zmienić pozycję podczas snu. Będzie się jej pojawiało mniej wtedy, gdy uniesiesz górną część ciała.

4 Ciągle zatkany nos

Zatkany nos to poważny problem przy grypie i przeziębieniu, ale zwykle mija on po kilku dniach. W przypadku zapalenia zatok, ten objaw może mieć charakter przewlekły. Wynika on ze stanu zapalnego, który utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest najbardziej dokuczliwy u dzieci, które mają naturalnie węższe przewody nosowe. Jednym ze sposobów na udrożnienie nosa, jest wzięcie gorącego prysznica lub kąpieli. Oddychanie powietrzem zawierającym parę wodną, szybko udrażnia nos.5 Bóle głowy

Ten objaw łatwo jest pomylić na przykład z napięciowymi bólami głowy. W przypadku zapalenia zatok, ból jest spowodowany przez nadmiar wydzieliny gromadzący się w zatokach. Czasem ból pojawia się jedynie z jednej strony głowy, częściej jednak, będzie dokuczał z jednej i z drugiej strony. Jego umiejscowienie jest nieco inne niż bólów napięciowych, ponieważ pojawia się on nieco niżej i nie będzie raczej obecny w tylnej części głowy. Ból pojawia się przede wszystkim rano oraz przy zmianach temperatur, na przykład, gdy jest gorąco na dworze i wchodzisz do klimatyzowanego pomieszczenia.

6 Brzydki oddech

Ten objaw może mieć wiele przyczyn, jednak rzadko kiedy, podejrzewamy, że jest spowodowany przez zapalenie zatok. To błąd, w przypadku tej dolegliwości, bardzo często mamy założony cały tył języka, co powoduje brzydki zapach z ust. Stosowanie tradycyjnych preparatów, takich, jak płyny do płukania ust, raczej nie będzie pomocne, ponieważ nie zwalczają one przyczyny tej choroby. Nie oznacza to jednak, że nie musisz dbać o higienę jamy ustnej – myj zęby 2 razy dziennie i używaj nici dentystycznej.

7 Ból zębów

Przy zapaleniu zatok, może dojść do przewlekłego bólu zębów, który nie wiąże się z próchnicą i innymi chorobami zębów. Ma on charakter uogólniony i przewlekły i często pojawia się z dwóch stron górnej szczęki. Ten rodzaj bólu zębów (jak i każdy inny), należy skonsultować z dentystą – jeśli nasze zęby są w doskonałym stanie, a bolą, przyczyną może być właśnie zapalenie zatok.

8 Problemy z uszami

Dolegliwości uszu należą do najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do wyleczenia. Zatoki są połączone z uszami, a nadmiar śluzu, może nie tylko zaburzać słyszenie, ale także prowadzić do zajęcia ucha środkowego i poważnej infekcji. Często wymaga ona osobnego leczenia za pomocą antybiotyków, a w żadnym wypadku, nie wolno jej lekceważyć.


Komentarze