Najważniejsze produkty, wspomagające pracę wątroby


Wątroba to jeden z największych organów - waży około 1.5 - 1.7 kilograma i pełni mnóstwo ważnych funkcji. Wątroba odpowiada za prawidłowe trawienie, metabolizm, odporność oraz za wchłanianie i przechowywanie ważnych dla organizmu składników odżywczych.
Co więcej, wydziela ona substancje chemiczne, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania innych organów. To jedyny organ z organizmie człowieka, który ma tak wszechstronne działanie.
Wątroba u zdrowego człowieka, dba o prawidłowy skład krwi, usuwa szkodliwe toksyny z krwi oraz stanowi rodzaj fabryki, która zamienia jedne związki w drugie. Dzięki niej, organizm może wchłonąć substancje przyjmowane wraz z pokarmem. Wątroba to także magazyn dla witamin, żelaza, glikogenu i cukrów.

Wpływa także na prawidłową ilość insuliny, hemoglobiny i innych substancji. W niej dochodzi do rozkładu niepotrzebnych, starych czerwonych krwinek. Produkuje także substancje, które zapewniają prawidłową krzepliwość krwi.
Wątroba pełni wiele ważnych funkcji, dlatego konieczne jest dbanie o jej stan. Niezdrowa dieta i nieprawidłowy tryb życia, sprawiają, że wątroba nie może poprawnie usuwać toksyn z organizmu.
Choroby wątroby są związane z szeregiem zagrożeń dla organizmu. Należą do nich między innymi otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, silne zmęczenie, bóle głowy, problemy trawienne, alergie oraz wiele innych dolegliwości.
Na szczęście istnieje szereg produktów spożywczych, które pozwalają oczyścić i odtruć wątrobę. Dzięki nim, można zachować wątrobę w zdrowiu i odwrócić przynajmniej w części efekty związane z narażeniem jej na toksyny.

Oto 10 najważniejszych produktów, które pozwolą Ci odtruć wątrobę.

1. Czosnek

Czosnek to świetny produkt, wspomagający pracę wątroby. Wpływa on między innymi na aktywowanie enzymów wątrobowych, co wspiera jej autooczyszczanie. Czosnek zawiera allicynę oraz selen, składniki, które wspomagają oczyszczanie wątroby i chronią ją przed kolejnymi zniszczeniami spowodowanymi toksynami.
Co więcej, czosnek zmniejsza poziom cholesterolu i trójglicerydów, które wpływają na pogorszenie stanu wątroby.
Aby poprawić pracę wątroby, używaj świeżego czosnku. Ma oz znacznie silniejsze działanie od czosnku, który był poddany obróbce termicznej.
  • Jedz 2 - 3 ząbki czosnku dziennie, oraz dodawaj go do różnych potraw.
  • Skuteczny jest także czosnek w formie suplementów (na przykład w kapsułkach), jednak przed jego zastosowaniem, skonsultuj się z lekarzem.

2. Grapefruit

Grapefruit to źródło witaminy C, pektyn oraz antyoksydantów, substancji, które skutecznie chronią wątrobę przed uszkodzeniami.


Znajdziesz w nim także glutation, silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki i odtruwa wątrobę. Glutation pozwala także odtruć organizm z nadmiaru metali ciężkich. Znajdziesz w nim także naringeninę, flawonoid, który pozwala zmniejszyć ilość tłuszczu w organizmie.
Grapefruit dobrze działa zarówno w postaci świeżej, jak i w soku (o ile jest to sok wysokiej jakości). Najlepiej jest jeść go rano.
Uwaga - jeśli przyjmujesz jakieś leki, wstrzymaj się z zastosowaniem grapefruita do konsultacji z lekarzem. Może on wpływać między innymi na nieprawidłowe działanie leków na serce.

3. Buraki

Czerwony burak to kolejny, bardzo silny produkt, który pozwala oczyścić wątrobę i wspomaga jej działanie. Buraki zawierają dużo flawonoidów i beta-karotenu, substancji, które wspierają pracę wątroby i poprawiają jej ogólny stan. Buraki są także naturalnym środkiem oczyszczającym krew.
  • Staraj się je jeść jak najczęściej lub pić z nich sok.
  • Sałatkę z buraków znajdziesz w większości sklepów spożywczych, a także możesz zrobić ją samemu.

4. Cytryna

Cytryna jest znana, jako środek oczyszczający organizm. Znajdziesz w niej mnóstwo antyoksydantów, z których najsilniejsze działanie, ma D-limonen. To substancja, która aktywuje enzymy wątrobowe odpowiedzialne za jej prawidłowe funkcjonowanie.
Co więcej, duża ilość witaminy C w cytrynach, wspomaga trawienie. Nie mniej ważna jest duża zawartość minerałów, które są także potrzebne dla zdrowia wątroby.
Aby wspomagać funkcjonowanie wątroby, pij regularnie wodę z dodatkiem czystego soku z cytryny. Możesz dodać do niej także cytrynę pociętą w plasterki. Pij ją zamiast zwykłej wody. Jeśli Ci nie smakuje, dodaj do niej trochę miodu.

5. Zielona herbata

Pijąc zieloną herbatę, nie tylko dbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale także usuwasz z organizmu groźne toksyny oraz zmniejszasz ilość tłuszczu.
Badania z 2002 roku wskazują na to, że katechiny w zielonej herbacie stymulują katabolizm lipidów w wątrobie. Dzięki temu, zapobiegamy odkładaniu się nadmiaru tłuszczu w wątrobie, odsuwając od siebie widmo jej stłuszczenia. Zielona herbata w pewnym stopniu odwraca negatywne działanie alkoholu na wątrobę.
Jest coraz częściej stosowana w przypadku leczenia i zapobiegania chorobom wątroby, wywołanym przez różne toksyny. Badania wskazują także na to, że picie większej ilości zielonej herbaty, pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów.
Pij około 2 - 3 szklanki zielonej herbaty dziennie. Możesz dodać do niej nieco miodu.
Picie większych ilości zielonej herbaty może być niewskazane, ponieważ zawiera ona także kofeinę.

6. Awokado

Ten tłusty owoc także zawiera substancje chemiczne, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia wątroby oraz w pewnym stopniu ją regenerują. Awokado jest źródłem glutationu, który wpływa pozytywnie na usuwanie toksyn z wątroby oraz pozwala jej na prawidłowe funkcjonowanie.
Duża ilość nienasyconych tłuszczów w awokado, zmniejsza ilość złego cholesterolu oraz podwyższa ilość cholesterolu HDL, często określanego mianem zdrowego. Dzięki temu, wątroba ma łatwiejsze zadanie.
Co więcej, awokado zawiera mnóstwo minerałów, witamin oraz fitoskładników, które wspierają ogólnie stan wątroby oraz ułatwiają jej przetwarzanie tłuszczu.
Jeśli chcesz poprawić stan organizmu, jej od 1 do 2 awokado tygodniowo, ale przez przynajmniej kilka miesięcy.
7. Kurkuma
Kurkuma to kolejny łatwo dostępny sposób, na poprawienie pracy wątroby i jej oczyszczenie. Dzięki niej, poprawia się nasza zdolność do trawienia tłuszczu.
Głównym składnikiem aktywnym w kurkumie,jest kurkumina. Wspomaga ona odtruwanie wątroby, przez wpływ na wydzielanie transferazy glutationowej. Dzięki niej, można także zregenerować uszkodzone komórki wątroby.
  • Kurkumę możesz wymieszać z wodą i zagotować. Pij tę mieszaninę 2 razy dziennie przez kilka tygodni.
  • Nie zapomnij o dodawaniu kurkumy do różnych potraw.

8. Jabłka

Jabłka to niepozorny, ale bardzo skuteczny sposób na wspomaganie zdrowia wątroby. Stanowią one źródło pektyny, rozpuszczalnego błonnika, który wspomaga usuwanie toksyn z układu pokarmowego oraz dba o prawidłowy poziom cholesterolu. Dzięki nim, oczyszczasz organizm i odciążasz wątrobę.


Co więcej, w jabłkach znajdziesz kwasy owocowe, które wspomagają usuwanie toksyn i substancji, mogących stanowić początek procesów nowotworowych (kancerogenów).
Wszystkie rodzaje jabłek będą skutecznie wspomagały pracę wątroby, ale najbardziej wartościowe, są jabłka organiczne. Jedz je raz dziennie. Staraj się unikać picia soku jabłkowego, który zawiera więcej cukru i jest pozbawiony wielu substancji, które wspomagają funkcjonowanie wątroby.

9. Orzechy włoskie

Są korzystne dla organizmu, ponieważ zawierają dużą ilość l-argininy, która neutralizuje szkodliwy amoniak. Co więcej, w orzechach włoskich znajdziesz glutation oraz kwasy omega-3, które świetnie wspomagają odtruwanie wątroby.
Badania z 2008 roku wskazują na to, że polifenole z orzechów włoskich, neutralizują szkodliwe działanie tetrachlorku węgla oraz d-galaktozaminy.
  • Najlepiej jeść kilka orzechów dziennie.
  • Możesz je dodawać także do sałatek, zup i wypieków - zarówno na słodko, jak i na słono.

10 Brokuły 

Mają one szereg zalet dla organizmu - wpływają także pozytywnie na zdrowie wątroby. W brokułach znajdziesz związki, które pozwalają usunąć kancerogeny i inne szkodliwe substancje.


Brokuły zawierają także mnóstwo błonnika, który wspomaga oczyszczanie organizmu. Są też źródłem witaminy E, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wątroby oraz dba o niski poziom wolnych rodników w organizmie.
Brokuły powinny stanowić element codziennej diety - najlepiej jest je jeść przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Aby wątroba byłą zdrowa, powinieneś zmniejszyć ilość produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie. Szkodzi jej także nadmiar alkoholu i rafinowanego cukru, kofeiny i żywności przetworzonej. Niekorzystne działanie na wątrobę ma także palenie papierosów, które zatruwa cały organizm.

Komentarze