10 produktów spożywczych, które poprawiają stan naczyń krwionośnych

Choroby układu krążenia stają się coraz częstszą przyczyną śmierci. Złogi odkładające się w naczyniach krwionośnych, są poważnym czynnikiem ryzyka i trzeba z nimi aktywnie walczyć.
Naczynia krwionośne odpowiadają za ukrwienie całego organizmu. U zdrowych osób, naczynia krwionośne są elastyczne i mocne, a w ich wnętrzu nie ma złogów.
Niestety, ale jeśli prowadzimy nieprawidłowy tryb życia, w naszych naczyniach zaczynają się odkładać takie substancje, jak tłuszcz, cholesterol i minerały. Wraz z wiekiem, światło naczyń krwionośnych zmniejsza się, a także dochodzi do poważnego stwardnienia naczyń. Ten stan prowadzi do pogorszenia przepływu krwi w całym organizmie, i często nazywa się go miażdżycą lub arteriosklerozą.

Choroba ma charakter wybitnie przewlekły i do jej rozwoju potrzeba wielu lat. Aby zadbać o zdrowie, większość z nas musi zmienić swoje codzienne nawyki dotyczące diety i ćwiczeń.
Na szczęście, osoby, które odżywiają się prawidłowo i ćwiczą, znacznie rzadziej chorują na dolegliwości układu krwionośnego, od pozostałych.
Oto kilka najważniejszych produktów spożywczych, które wspomagają oczyszczanie naczyń krwionośnych.

1. Czosnek

Czosnek to chyba najlepiej poznany środek na wspomaganie naczyń krwionośnych.
Zawiera dużo antyoksydantów, które zmniejszają aktywność wolnych rodników, dzięki czemu, często się go poleca w przypadku chorób serca i naczyń krwionośnych.
Regularne przyjmowanie czosnku, pozwoli zmniejszyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Dzięki niemu, rozszerzamy światło naczyń krwionośnych i zmniejszamy ryzyko rozwoju miażdżycy.
Czosnek pomaga przede wszystkim osobom, które cierpią na syndrom metaboliczny, szybko prowadząc u nich do zmniejszenie ilości płytki miażdżycowej.
  • Jeśli chcesz poprawić stan zdrowia, jedz od 1 do 2 ząbków czosnku każdego ranka.
  • Możesz dodawać go także do wielu potraw.

2. Granaty

Granaty są źródłem antyoksydantów, czyli substancji, które wspomagają usuwanie wolnych rodników. Antyoksydanty niszczą także tkankę tłuszczową, oraz złogi tłuszczowe, które odłożyły się w naczyniach krwionośnych.
Granat stymuluje produkcję tlenku azotu, substancji, która rozszerza światło naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi. Jedząc granaty, zmniejszasz odkładanie się płytki miażdżycowej.


Badania wskazują także na korzystne działanie soku z granatów, szczególnie u osób, które cierpiały na nadciśnienie oraz podwyższony poziom cholesterolu LDL.
Badania z 2013 roku wskazują na to, że ekstrakt z granatów zmniejsza stres oksydacyjny oraz pozwala pozbyć się stanów zapalnych, także tych, do których dochodzi w naczyniach krwionośnych.
  • Aby poprawić funkcjonowanie organizmu, jedz od 1 do 2 granatów dziennie.
  • Możesz także pić sok ze świeżo wyciskanych granatów.

3. Zielona herbata

Zielona herbata to źródło antyoksydantów, które poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Antyoksydanty są ważne z uwagi na to, że poprawiają funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych, co wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca.
Badania z 2004 roku wskazują na to, że w krajach, gdzie pije się więcej zielonej herbaty, ludzie znacznie rzadziej chorują na choroby serca i naczyń krwionośnych. Im więcej zielonej herbaty pijesz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że wystąpi u Ciebie miażdżyca.
Katechiny z zielonej herbaty, poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i chronią je przed wolnymi rodnikami.
W przypadku poważnej miażdżycy, dochodzi do tętniaków naczyń krwionośnych, które zagrażają zdrowiu. Zielona herbata skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne, ze względu na dużą zawartość polifenoli.
Aby poprawić funkcjoniwanie naczyń krwionośnych, pij od 2 do 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

4. Szpinak

Warzywa liściaste, a w szczególności, szpinak, skutecznie wspomagają funkcjonowanie serca i układu krążenia.
Szpinak to źródło tlenku azotu, substancji, która rozszerza światło naczyń krwionośnych, zmniejsza odkładanie się płytki miażdżycowej oraz dba o prawidłową krzepliwość krwi. Dzięki niej, można zmniejszyć ryzyko zawału oraz chorób serca.
Badania przeprowadzone na dużej grupie osób wskazują też na to, że jedzenie szpinaku codziennie przez 7 dni, pozwala zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych.
Dodatkowo, zawiera on dużo witaminy A i C, które chronią naczynia krwionośne przed cholesterolem i mają działanie antyoksydacyjne.
Szpinak jest też potężnym źródłem potasu i kwasu foliowego. Te dwie substancje, są niezbędne, jeśli chodzi o walkę z wysokim poziomem cholesterolu oraz nadciśnieniem.
Szpinak zawiera bardzo mało kalorii i jest smaczny, dlatego warto go jeść jak najczęściej. Można go dodawać także do sałatek, zup i soków.

5. Szparag

Szparagi to naturalny produkt oczyszczający naczynia krwionośne Szparagi zmniejszają także ciśnienie i zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej.
Znajdziesz w nich dużo witamin z grupy B, a w szczególności, witaminy B6. Dzięki niej, szparagi zmniejszają ilość homocysteiny, aminokwasu, którego podwyższony poziom jest często kojarzony z chorobami serca. Jedzenie szparagów pozwala także obniżyć poziom białek C-reaktywnych, które są markerami stanów zapalnych.
Te dwie substancje, są markerami złego stanu układu krwionośnego i serca. Aby obniżyć ich podwyższony poziom, należy jeść regularnie warzywa, zawierające kwas foliowy i witaminy z grupy B.
Wspomagają one także wydzielanie glutationu, antyoksydantu, który wspomaga walkę ze stanami zapalnymi oraz zapobiega utlenianiu się złogów w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu, dbanie o stan naczyń, jest jeszcze łatwiejsze. Witamina K ze szparagów, zapobiega powstawaniu stwardnień w naczyniach krwionośnych oraz utrzymuje prawidłowy balans wapnia. To dzięki niej, wapń odkłada się nie w naczyniach krwionośnych, a w kościach.
Warto je jeść jak najczęściej, zarówno w sezonie, jak i poza nim. Szparagi można jeść także jako przystawkę, lub w celu poprawienia apetytu.

6. Awokado

Awokado zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe i inne, wartościowe składniki odżywcze, które pozwalają zmniejszyć poziom cholesterolu LDL i podwyższają poziom cholesterolu HDL. Cholesterol HDL jest nazywany dobrym cholesterolem dlatego, że usuwa on inne frakcje cholesterolu, poprawiając ogólny stan naczyń krwionośnych.
Badania wskazują na to, że osoby, które jedzą więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich, jak te z awokado, mają zwykle lepszy lipidogram niż te, które unikają ich w diecie.
W awokado znajdziesz także witaminę E, która zapobiega szkodliwemu utlenianiu się cholesterolu. Awokado zawierają także kwas foliowy, który pozwala zmniejszyć poziom homocysteiny we krwi. Oprócz tego, są źródłem potasu, bez którego, nie jest możliwe dbanie o prawidłowe ciśnienie krwi.
Warto jeść przynajmniej pół awokado dziennie. Możesz nim zastąpić masło i inne tłuszcze, z ogromną korzyścią dla zdrowia.
7. Kurkuma
Kurkuma zawiera kurkuminę, składnik o działaniu przeciwzapalnym i przeciwoksydacyjnym. Wpływa ona korzystnie na funkcjonowanie serca.
Kurkumina chroni układ sercowo-naczyniowy od uszkodzeń, ponieważ zmniejsza ryzyko powstawania zatorów. Oprócz tego, kurkumina obniża poziom cholesterolu LDL, chroniąc od jego gromadzenia się w naczyniach krwionośnych.
Badania wskazują na to, że regularne jedzenie potraw zawierających kurkumę, pozwala znacznie zmniejszyć ilość złogów w naczyniach krwionośnych. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne, co przekłada się także na jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych


  • Jeśli chcesz zwiększyć jej ilość w diecie, dodawaj jedną łyżeczkę kurkumy na szklankę ciepłego mleka. Pij 1 - 2 razy dziennie.
  • Możesz też stosować suplementy diety zawierające kurkuminę. Jeśli cierpisz już na zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych, przed zastosowaniem kurkuminy w większych ilościach, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

8. Brokuł

To popularne warzywo jest bardzo korzystne dla zdrowia serca.
Brokuły są źródłem sulforafanu, substancji, która chroni naczynia krwionośne przed stanami zapalnymi i zniszczeniami.
Brokuły zawierają także sporo witaminy K, która dba o prawidłowe rozdysponowanie wapnia w organizmie i nie dopuszcza, do jego odkładania się w naczyniach krwionośnych. Brokuły zawierają także dużo błonnika, który obniża poziom cholesterolu i ciśnienie.
Badania wskazują na to, że pozytywne efekty daje stosowanie już około 200 gramów brokułów dziennie.
Sulforafan, to substancja, która będzie zwiększała ilość białek, które zapobiegają odkładaniu się płytki miażdżycowej w naczyniach. Zwiększa ona także odporność komórek oraz wspomaga walkę ze stanami zapalnymi.
Podobne działanie mają inne warzywa będące krewnymi brokułów, jak kalafior czy kapusta.
Aby wspierać funkcjonowanie układu krwionośnego, jedz brokuły przynajmniej 2 - 3 razy w tygodniu.

9. Jabłka

Jabłka skutecznie dbają o zdrowie naczyń krwionośnych.
Ich najważniejszym składnikiem jest błonnik określany jako pektyna. Pozwala on zmniejszyć wydzielanie złego cholesterolu oraz jego odkładanie się w naczyniach krwionośnych. Pamiętajmy, że nasz organizm produkuje więcej cholesterolu, niż przyjmujemy go z pożywieniem. Jabłka wpływają także na wydzielanie żółci, co stymuluje wątrobę do naturalnego przetwarzania cholesterolu.
Jabłka zawierają także dużo flawonoidów, które wspomagają walkę z chorobami serca, oraz dbają o Twoje naczynia krwionośne.


Znajdziesz w nich także sporo magnezu i potasu, które odpowiadają za prawidłowe ciśnienie.
Coraz częściej wraca się do powiedzenia, że jedzenie jednego jabłka dziennie, pozwoli Ci uniknąć wizyty u kardiologa. U osób w średnim wieku, codzienne jedzenie jabłek przez około 4 tygodnie, pozwala obniżyć ciśnienie o 40%, oraz znacznie zmniejsza zwapnienie naczyń krwionośnych.
Aby poprawić stan zdrowia, wybieraj przede wszystkim jabłka z hodowli organicznych. Najlepiej jest je ze skórką. Wielokrotnie słyszałem o tym, że jabłka mogą być szkodliwe dla organizmu, bo zawierają dużo cukru. To bzdura - po pierwsze, cukry proste z jabłek wchłaniają się słabo, ze względu na dużą zawartość błonnika, a po drugie, nie ma na świecie osoby, która utyłaby dlatego, że jadła jabłka.

10. Nasiona Chia

Nasiona chia stanowiły część diety Majów i Azteków, a ich właściwości zdrowotne, odkrywa się nawet dziś. Nasiona chia stanowią między innymi bogate źródło kwasów omega-3. Co więcej, podobnie, jak w lnie, są one połączone z błonnikiem, co czyni z tych dwóch nasion bardzo wartościowy pokarm, który skutecznie wspomaga pracę serca. Nasiona chia zmniejszają poziom złego cholesterolu, pozwalają zachować prawidłowe ciśnienie krwi oraz poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Nasiona chia można jeść na wiele sposobów.
  • Najprostszym przepisem jest namoczenie 1 łyżki chia w trzech łyżkach wody. Potrzymaj je przez pół godziny, by nabrały wody. Powstanie w ten sposób żelowa konsystencja, która ułatwia dodawanie nasion chia na przykład do drinków. Można je dodawać także do pieczywa (oczywiście bez namaczania).
  • Pasują także do jogurtu lub owsianki. Nasiona chia można także dodawać do sałatek.

Nasiona chia pochłaniają dużo wody, dlatego jeśli je jesz, powinieneś więcej pić.

Komentarze