Jakie zagrożenie wynika z korzystania z kuchenek mikrofalowych?


Kuchenki mikrofalowe są dziś bardzo tanie i dlatego, znajdują się niemal w każdym domu oraz w wielu biurach. Na ich popularność wpływa szybkie podgrzewanie potraw – większość z nas wie o tym, że nie smakują one tak dobrze, jak podgrzewane w tradycyjny sposób, ale zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Nie narzekamy już na dziwną konsystencję dań z mikrofalówki i wiemy o tym, że zawierają one mniej wartości odżywczych, niż przygotowywane tradycyjnie. Czy zatem, kuchenka mikrofalowa nadal powinna się znajdować w naszym domu?


Kuchenka mikrofalowa, zmniejsza zawartość substancji odżywczych w pożywieniu

Podgrzewając jedzenie w kuchence mikrofalowej, zmniejszasz w nim zawartość witamin i składników mineralnych. Jest to na tyle groźne, że jedzenie i tak jest wyjałowione z tych składników, z uwagi na coraz intensywniejsze metody upraw. Tyczy się to zarówno upraw, jak i mięsa.

Fale mikrofalowe podgrzewają jedzenie, wprawiając w ruch cząsteczki wody. Prowadzi to do zmiany budowy chemicznej jedzenia, sprawiając, że staje się one obce dla organizmu człowieka. Jedzenie w kuchence mikrofalowej w pewnych punktach osiąga bardzo wysoką temperaturę, a w innych, jest zimne. Jeśli niedokładnie wymieszamy potrawę, poparzymy się. Szczególnie trzeba uważać, gdy wykorzystujemy kuchenkę mikrofalową do przygotowywania posiłków dla dzieci, ponieważ mogą się one łatwo poparzyć.

W biurach bardzo często używa się kuchenek mikrofalowych do odgrzewania jedzenia na plastikowych tackach, co prowadzi, do uwalniania się z nich dioksyn. Inne niebezpieczne składniki, które wydzielają się z plastiku pod wpływem mikrofal, to BPA, benzen, toluen i ksylen.

Niebezpieczne promieniowanie mikrofalowe

Im starsza jest kuchenka mikrofalowa, tym większe ryzyko, że będzie się z niej wydostawała duża ilość promieniowania. Jeszcze kilka lat temu, normy były mniej restrykcyjne. Co gorsza, kilkuletnia kuchenka znacznie słabiej chroni nas przed promieniowaniem, z uwagi na gorszy stan uszczelek i większą moc.
Ludzie, którzy narzekają na to, że w okolicach ich domu stają stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej, powinni zwrócić uwagę na to, że kuchenki mikrofalowe mają znacznie większy negatywny wpływ na organizm. Podczas podgrzewania posiłków w kuchence mikrofalowej, powinieneś stać od niej jak najdalej. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, osoby z rozrusznikami serca oraz małe dzieci. Dawka promieniowania znacznie maleje w odległości kilku kroków od kuchenki.


Wpływ kuchenki mikrofalowej na zdrowie serca

Promieniowanie o częstotliwości 2.4 GHz, emitowane między innymi przez kuchenki mikrofalowe oraz routery Wi-Fi, wpływa niekorzystnie na serce. Może ono powodować między innymi nagłe przyśpieszenie pracy serca, zaburzenia poziomu glukozy we krwi i wiele innych, negatywnych objawów.
Badania na temat wpływu fal o różnej częstotliwości na zdrowie serca ciągle trwają.

Przygotowywanie potraw w kuchence mikrofalowej, wyjaławia je
Kuchenki mikrofalowe znajdują się w ponad 90% gospodarstw domowych. Jest to o tyle niepokojące, że podgrzewanie w nich jedzenia, zmienia pyszne warzywa i bogate w witaminy mięso, w bezwartościowy produkt spożywczy. Coraz częściej mówi się o tym, że takie jedzenie jest szkodliwe dla zdrowia.
Jeśli przygotowujemy jedzenie w kuchence mikrofalowej, znacznie obniża się w nim zawartość takich składników, jak:
 • witamina C
 • witamina B12
 • antyoksydanty
 • enzymy, takie, jak allicyna, którą zawiera czosnek
Kuchenka mikrofalowa, zamienia wartościowe składniki na związki o działaniu rakotwórczym.
Co gorsza, podczas podgrzewania białek w mikrofalówce, zmienia się ich struktura chemiczna i stają się one gorzej przyswajalne dla organizmu człowieka.

Jakby tego było mało, przygotowywanie potraw w kuchence mikrofalowej, prowadzi do powstawania dziwnych związków, które są dla nas zupełnie obce. Mogą one uszkadzać ściany komórek naszego organizmu.


Jakie problemy może wywoływać częste jedzenie produktów z kuchenki mikrofalowej?

Osoby, które bardzo dużo pracują lub są na studiach, podgrzewają większość potraw w kuchence mikrofalowej. Niestety, ale nie jest to obojętne dla zdrowia i może prowadzić do takich dolegliwości, jak:
 • Bezsenność
 • Bóle głowy
 • Zmęczenie
 • Osłabienie pracy układu immunologicznego
 • Depresja
 • Mdłości, zmniejszenie apetytu
 • Zaburzenia widzenia
 • Nadmierne pragnienie
Podobne dolegliwości, daje nadmierne narażanie się na promieniowanie telefonów i routerów. Naukowcy są zdania, że promieniowanie mikrofalowe, może prowadzić także do pogorszenia stanu DNA i potencjalnych mutacji.

W jaki sposób żyć bez kuchenki mikrofalowej?

Jest to możliwe – jeśli dobrze zaplanujesz sobie dzień, podgrzewanie potraw w tradycyjny sposób, nie sprawi Ci problemu. Jeśli używałeś do tej pory kuchenkę mikrofalową do rozmrażania potraw, po prostu nieco wcześniej wyjmuj jedzenie z zamrażarki i następnie podgrzej je na patelni.
Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie potraw i wkładanie ich w słoiki, które następnie schowamy do lodówki.

Warto też uzupełnić swoją dietę o większą ilość surowych warzyw i owoców. Pamiętaj też o tym, że najsmaczniejsze jest jedzenie przygotowywane bezpośrednio przed spożyciem.

Komentarze

 1. Możesz podeprzeć artykuł jakimiś źródłami które to potwierdzają (i nie, zagraniczny portal na którym bez podania źródeł tak napisali, to nie jest potwierdzenie).

  Główną przyczyną degradacji witamin podczas ogrzewania żywności, jest wpływ temperatury. Ponieważ mikrofalówka ogrzewa żywność szybciej niż techniki tradycyjne, oddziaływanie trwa krócej i zdecydowanie mniej składników odżywczych jest traconych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ nie musisz traktować artykułu poważnie :-) Kazdy ma prawo wyboru i drogi w życiu, prawo do własnych problemów i chorób.
  Jezeli chcesz być świadomym czlowiekiem a nie owcą prowadzoną przez reklamy i pranie mózgu to wiedza jest lekiem. Szukaj, analizuj, czytaj im więcej tym lepiej, wyciągaj własne wnioski. Ludziom się niestety jednak nie chce i wszystko chcą miec podane na talerzu.
  A co jest potwierdzeniem wg Ciebie. Artykuł naukowy ? Zdajesz sobie sprawę że naukowcy muszą jeść a to kosztuje ? i że ktoś najcześciej sponsoruje ich pracę. Wyciągnij wnioski sam...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz