Zioła na ratunek zszarganym nerwom. 7 ziół dla spokojnych półkul


Zaufaj mocy ziół i siłom witalnym swego ciała. Im więcej nabierzesz w tym procesie doświadczenia tym silniej wesprzesz samego siebie w drodze do osiągnięcia równowagi pomiędzy zdrowiem umysłu a zdrowiem ciała. Poniżej podajemy kilka przykładów niesamowitych roślin, które szczególnie dobrze wpływają na łagodzenie stresu.

1. Jeśli myśli krążą uporczywie wokół zmartwienia…
Waleriana. Waleriana zbawiennie wpływa na równowagę emocji, przez co pomaga „przepracowywać” stresujące doświadczania. Jest dobra dla osób, które często zbyt mocno skupiają swoje myśli wokół jakiegoś problemu, niepotrzebnie w ten sposób go eskalując. Waleriana uwalnia i rozluźnia mięśnie co jest dodatkowo pomocne w pozbywaniu się wewnętrznych napięć obezwładniających ciało.
Co ponadto: energiczny spacer, uprawianie sportu lub rozmowa z przyjaciółmi pomoże w przerwaniu tej spirali rozmyślań i uwolnieniu energii potrzebnej do znalezienia rozwiązania.
2. Jeśli przepracowanie staje się nie do zniesienia ...
Owies: To lekarstwo jest dobre dla przeciążonego systemu nerwowego. Kiedy coraz ciężej zapanować nad emocjami, łatwo wyprowadzić cię z równowagi lub w przypadku bezsenności. Owies działa kojąco na odczuwane długotrwałe wewnętrzne zdenerwowanie oraz przywraca właściwy rytm czuwania i zasypiania. Owies jest również stosowany jako środek przeciwzapalny.
Co ponadto: Utrzymuj zdrowy tryb życia w czasach intensywnej pracy poprzez zdrowe odżywianie się i wystarczającą na regenerację ilość snu.
3. Jeśli jesteś chory z miłości...
Geranium: Inaczej pelargonie, to piękne kolorowe kwiaty o słabych korzeniach. Ogólnie wiadomo, że otaczanie się pięknem, jest bardzo pomocne w walce z depresją. A ich budowa może stać się symbolem dla chorych z miłości, by patrząc w piękne kwiaty doceniać dobre chwile… Na szczęście nie tylko dlatego doceniamy pelargonie. Również dzięki olejkom eterycznym zawartym w liściach i właściwościom bakteriobójczym.
Co ponadto: W towarzystwie pelargonii zapisz swoje smutki na kartce. Niech to stanie się małym rytuałem „uwolnienia”. Kartkę wrzuć do ognia lub rzeki i popatrz jak żywioł uwalnia cię od zmartwienia zabierając je ze sobą.
4. Jeśli bierzesz na siebie zbyt dużo w krótkim czasie, przerasta cię wielozadaniowość…
Rhodiola (różeniec górski): Ta roślina niezwykle jednoczy ludzi w ich obowiązkach i biegu. Pomaga pozbierać się w momentach, gdy chcemy chwycić zbyt wiele srok za ogon. Kiedy zbliżamy się do granic naszej wytrzymałości, przywraca nam zmysły i prawidłowe odczuwanie rzeczywistości. Różeniec redukuje odczuwanie lęku i jest stosowany jako antydepresant.
Co ponadto: polecamy pozycje jogi takie jak Drzewo lub Dziecko
5. Jeśli doświadczasz syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) ...
Krwawnik: Krwawnik może pomóc w łagodzeniu bolesnych skurczy brzucha. Zadziała skutecznie, gdy herbatę na bazie krwawnika zaczniemy pić już na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączkowania. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno i ściągająco. 
Co ponadto: relaksujący masaż wonnymi olejkami, domowe SPA, filmowy wieczór lub ciepły termofor na brzuchu i zbawienny sen.
6. W stresie przed egzaminem lub publiczną prezentacją...
Lawenda: Lawenda ożywia do kreatywnych i odważnych działań poprzez usuwanie zaburzeń snu, pomoc w wyjściu z błędnego koła stresu. To z kolei pobudza wydajność pracy i w prosty sposób dodaje pewności, np. w sytuacji weryfikacji kompetencji. Wiele badań potwierdza wpływ lawendy na dobry sen i walkę ze stresem.
Co ponadto: uzdrawiająca podróż, relaks przed ważnym dniem, dobre przygotowanie.
7. Jeśli zmieniasz pracę…
Chmiel: Chmiel zwalcza zaburzenia snu i ospałość, dodatkowo łagodzi niewielkie zaburzenia lękowe. Najczęściej chmiel przywraca stabilność i uczucie lekkości i zadowolenia. Z większą elastycznością pozwalamy aby “nowe” zagościło w naszym życiu, wtedy łatwiej nam wypuścić “stare”.
Co ponadto: Ostatniego dnia w starej pracy świadomie zabierz ze sobą wyłącznie dobre doświadczenia z nią związane, będąc za nie wdzięcznym. Z takim nastawieniem, łatwiej opuścisz budynek.Komentarze