Czy wiesz, jak działa forskolina?

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohli), popularnie zwana szałwią indyjską lub pochwiatką
Jest to roślina rosnąca w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym, najczęściej spotkać ją można na terenie Indii, Birmy, Sri Lanki oraz w rejonach Azji Południowo-wschodniej.
Od wieków lecznicze właściwości pokrzywy indyjskiej wykorzystywane były przez tradycyjną medycynę hinduską.
Przez naukowców świata zachodniego substancja czynna forskolina obecna w pokrzywie indyjskiej została odkryta w Indiach w roku 1974.

Obecność forskoliny stwierdzono zarówno w liściach jak i w korzeniu pokrzywy indyjskiej, korzeń jest jednak znacznie bogatszym jej źródłem.
Od tej pory przeprowadzone badania naukowe wykazały, że forskolina jest pomocna w leczeniu takich schorzeń jak:
  • nadciśnienie tętnicze
  • nadciśnienie w gałce ocznej
  • choroby układu oddechowego np. dychawica oskrzelowa
  • zapalenie pęcherza
  • choroby skóry np. trądzik, łuszczyca i rumień
  • choroby alergiczne

Stwierdzono również działanie wspomagające pracę:
  • układu pokarmowego
  • immunologicznego

Trwają badania nad działaniem antynowotworowym forskoliny-wiadomo już, że po wprowadzeniu jej do zmienionej chorobowo tkanki nowotworowej, następuje zahamowanie wzrostu komórek rakowych.
Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje jeszcze jedną cenną właściwość forskoliny.
Substancja ta zwiększa w organizmie ludzkim produkcję związku organicznego cAMP, który przyspiesza rozpad komórek tłuszczowych w mięśniach, reguluje wydzielanie hormonów tarczycy, przez co usprawnia przemianę materii.
Forskolina redukuje również wahania cukru w organizmie człowieka, dzięki czemu podczas odchudzania możemy łatwiej uporać się nagłymi atakami głodu.
Hamując łaknienie substancja czynna forskolina pomaga redukować ilość tłuszczu w organizmie, przy czym odchudzający się nie odczuwa braku energii.
Trójpoziomowe działanie substancji sprawia, że proces odchudzania przebiega efektywnie i bez skutków ubocznych.
Regularne stosowanie naparu z pokrzywy indyjskiej lub preparatów zawierających wyciągi z tej rośliny zapobiega rozwojowi cukrzycy w przyszłości i pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.Komentarze