Buraka zapytaj czy masz zdrowe jelita – test buraczany

Zaparcia, niewydolność trawienia, śluz w kale to tylko kilka oznak na to, że z twoimi jelitami nie wszystko jest w porządku a zdrowe jelita są absolutnie konieczne dla zdrowego organizmu.
Niestety więcej niż 4 miliony Polaków boryka się z problemami trawiennymi i wiele ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że problem tkwi w jelitach.
Również kolor wydalanego moczu ma duże znaczenie. Jeśli po zjedzeniu czerwonych buraków zmienia kolor ze słomkowego na różowy może oznaczać to niski poziom kwasu żołądkowego.
Czytaj dalej a dowiesz się w jaki sposób sprawdzić stan swojego zdrowia za pomocą czerwonych buraków.

Co to znaczy zdrowe jelito?

Okrężnica, znana również jako jelito grube, ma długość około 1,5 m i spełnia funkcję swoistej przechowalni i składowiska odpadów w organizmie.
Mimowolne skurcze mięśni popychają trawiony materiał przez okrężnicę. Zdrowa dieta bogata w błonnik i probiotyki (dobre bakterie i drożdże), dużo odpoczynku i wody oraz regularne ćwiczenia pomagają utrzymać w zdrowiu jelita. Nie przestrzegając tych warunków narażamy się na działanie toksycznych patogenów , co prowadzi do wielu chorób i dolegliwości.
Jeśli chcesz poprawić ogólny stan zdrowia swojego ciała zacznij od zdrowia swojej okrężnicy!

Oznaki zdrowego jelita

Na poniższej liście prezentujemy oznaki, które z łatwością zaobserwujesz, a które świadczą o zdrowym jelicie grubym:
 • Czysta cera pozbawiona przebarwień, wyprysków lub innego rodzaju skaz
 • Codzienne regularne wypróżnianie
 • Oddech o łagodnym zapachu
 • Brak śluzu, częściowo przetrawionego jedzenia lub krwi w stolcu
 • Czas wypróżniania pomiędzy 18 a 24 godzinami
 • Duże wypróżnienia w godzinach porannych
 • Mniejsze wypróżnienia w późniejszych godzinach dnia
 • Bezwysiłkowe wypróżnianie
 • Miękkie, prawidłowo uformowane stolce

Prawidłowy czas trawienia i wypróżniania- jak to sprawdzić?

Poza czekaniem na fizyczne oznaki zdrowego jelita, każde wypróżnianie umożliwi ci kontrolowanie czasu od momentu trawienia aż do wydalania. Ta wiedza pozwoli ci zareagować w odpowiednim momencie gdyby coś było nie tak.
Najprostszy sposób, by zmierzyć ten czas to test buraczany. Czerwony pigment soku z buraków jest na tyle intensywny, że zabarwi stolec na charakterystyczny odcień a ty poznasz czas jaki pokonuje pokarm na drodze trawienia.
Poniżej krótki opis przeprowadzenia testu buraczanego:
 1. Przygotuj świeże buraki (rekomendujemy nieco sfermentowane, gdyż zupełnie świeże są zbyt słodkie, co stanowić może doskonałą pożywkę dla bakterii kandydozy. Zjedz całe warzywo, nie jedynie sok- ten przepłynie przez układ pokarmowy bardzo szybko.
 2. Po zjedzeniu buraczków zanotuj dokładną datę i czas ich spożycia.
 3. Obserwuj wydalany stolec po spożyciu buraczków aż zaobserwujesz w nim czerwony pigment. Idealny czas zabarwionej defekacji to od 18 do 24 godzin od pierwszego buraczanego posiłku.
Oczyszczanie jelita grubego to nieustający proces, który dobrze gdy będzie wspomagany odpowiednią dietą, ćwiczeniami i regularnym piciem wody. Równie ważne dla zdrowia jelit będzie oczyszczanie za pomocą naturalnej ziołowej terapii.
Kiedy uzdrowisz swoje jelita, uzdrowisz całe ciało!
Inny rodzaj testu bądź obserwacji pozwoli ci ocenić zdrowie twojego żołądka.
To, co pijesz w ciągu dnia ma wpływ na ilość wydalanego moczu, ale to co jesz wpływa również na jego kolor. Jedzenie buraków może znacznie zmienić kolor moczu od różu po odcień czerwieni.
Jaki jest normalny kolor moczu, a co powinno cię zmartwić?
Żółty słomkowy jest normalnym kolorem dla naszego moczu. Odcień żółci zależy od ilości przyjętych w ciągu dnia płynów (im ich mniej tym odcień będzie ciemniejszy) oraz witaminy B, beta-karotenu lub niektórych lekarstw takich jak np. warfaryna. Sztuczne barwniki zawarte w pożywieniu powodują zabarwienie moczu na niebiesko lub zielono, natomiast mleczny odcień jest zwykle powodowany infekcją układu moczowego lub obecnością bakterii.
Buraki a kolor moczu
Jeśli po zjedzeniu buraków zauważysz zmianę koloru swojego moczu zachodzi w twoim organizmie zjawisko zwane beturią. Jest nieszkodliwe dla naszego zdrowia, choć czerwony odcień może być alarmujący i wydawać się może, że to krew. Nie ma obaw, nie dzieje się nic złego. Beturia nie dotyczy każdego. Jej występowanie jest zależne od wielu czynników indywidualnych dla każdego organizmu.
W jaki sposób buraki zmieniają kolor moczu?
Składnik buraków odpowiedzialny za zmianę koloru moczu to antocyjany. Są to naturalne barwniki pochodzenia roślinnego. To one nadają burakom ich żywy czerwony kolor I mogą być wydalane wraz z uryną, równocześnie zmieniając jej zabarwienie. Innym naturalnym barwnikiem pochodzenia roślinnego jest betanina- czerwień buraczana. Jest nieszkodliwa i wydalana wraz z moczem. Na co jednak warto zwrócić uwagę to niedobór żelaza, który może mieć wpływ na zabarwianie uryny na czerwono. Konieczna jest wtedy suplementacja diety.
Co powinno nas jednak zaprowadzić do lekarza?
Jeśli ostatnio jadłeś buraki, jest szansa, że to ich barwniki wpłynęły na kolor moczu. Jeśli nie, a mimo to kolor uryny zabarwił się na czerwono należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Obecność czerwonych krwinek w moczu może być spowodowana chorobami nerek i układu moczowego jak np. zakażenie dróg moczowych, kamienie nerkowe lub przewlekłe zatrucie ołowiem lub rtęcią.

Nie zwlekaj i tak jak dbasz o swój układ pokarmowy, pamiętaj, by zadbać o układ moczowy. Opisane symptomy wspomagają nas w walce o zdrowie!  

Komentarze

 1. Od zawsze wiedziałam, że buraki są ważne i warto je jeść. Wiedziałam również o tym, że buraki zabarwiają mocz i stolec ale dopiero tutaj się dowiedziałam kilka rzeczy, które faktycznie wniosły coś do mojej wiedzy. Nie będę się rozpisywać mocno o swoich odkryciach ale dodam, że z Twojego bloga to zawsze można czerpać wiedzę garściami w przyjemny sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kandda to drożdzaki, a nie bakterie, prawda? Chyba że mocno wierzymy, że w naszym organizmie zachodzi jej pleomorfizm:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz