Liść żywokostu - czy znasz jego działanie?


Liść żywokostu to roślina wywołująca dużo kontrowersji, a jednocześnie, mająca skuteczny wpływ na nasz organizm. Żywokost stosowano wewnętrznie przez ponad 2000 lat, a receptury na preparaty doustne z żywokostem przedstawił między innymi ojciec Klimuszko. 

Niedawno odkryto jednak, że żywokost ma niekorzystne działanie na wątrobę, przez co zupełnie przestano go stosować doustnie. Mimo to, jest on niesamowicie pomocniczy, jeśli chodzi o użycie zewnętrzne.


Jak działa żywokost?

Żywokost to jedno z niewielu ziół, które były stosowane przez tysiące lat, a wyniki badań przeprowadzonych w XX wieku wskazały, na ich szkodliwe działanie.

Przykładowo, w medycynie chińskiej stosowano go przez ponad 2000 lat. Informacje na temat żywokostu można znaleźć w średniowiecznych książkach. W średniowieczu bardzo popularne były na przykład kąpiele w żywokoście, a w amerykańskiej Farmakopei, określono go jako jedno z najpotężniejszych ziół rosnących na ziemi. Dlaczego przestano stosować żywokost i w starych recepturach (na przykład w książce "Wróćmy do ziół leczniczych" Klimuszki), redaktorzy zamienili go na inne zioła? Badania naukowe żywokostu potwierdziły, że zawiera on alkaloidy pirolizydynowe, które mogą szkodzić wątrobie. Długotrwałe przyjmowanie żywokostu w bardzo dużych dawkach, jest szkodliwe. Osoby specjalizujące się w ziołolecznictwie polemizują z tymi wynikami, uważając, że żywokost stosowany w normalny sposób, nie jest szkodliwy.

To, jak będziesz stosować żywokost, zależy wyłącznie od Ciebie, jednak musisz mieć świadomość tego, że w badaniach wykryto jego działanie rakotwórcze, oraz szkodliwy wpływ na wątrobę. Z drugiej strony, badania były prowadzone w sposób, znacznie odbiegający od zwykłego stosowania żywokostu. Gryzoniom podawano bardzo duże dawki wyizolowanych alkaloidów. Obiektywnie można powiedzieć też, że żywokost był przyjmowany przez tysiące osób na świecie i do tej pory nie spotkano się z informacjami o jego negatywnym działaniu.

Najważniejsze zastosowania żywokostu

Żywokost jest stosowany najczęściej jako środek wspierający leczenie ran oraz jako okład na złamane lub zwichnięte kończyny. Zawiera on bardzo dużą ilość wapnia i witaminy C które wspierają odbudowę skóry. O jego zastosowaniach świadczy sama nazwa, wskazująca na pożyteczny wpływ na kości.

Żywokost stosowany zewnętrznie, ma także działanie przeciwzapalne oraz przyśpiesza gojenie ran, dzięki dużej zawartości alantoiny.

Najczęściej stosuje się go na takie dolegliwości, jak opuchlizna, stłuczenia i obrzęki. Przykładowo - jeśli uderzysz się w palec u nogi, co będzie związane z silnym bólem, ale nie będzie wymagało interwencji lekarza, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie żywokostu.

Aby zmniejszyć ból, można stosować okłady z żywokostu nawet kilka razy dziennie.

Dzięki temu, zmniejszymy ból oraz przyśpieszymy proces gojenia. Spotkałem się także ze stosowaniem żywokostu na halluksy. Dolegliwości związane ze stopami są trudne do wyleczenia za pomocą ziół, jednak żywokost ma tutaj bardzo duże pole do popisu. Pozwoli on uśmierzyć ból wywołany na przykład noszeniem niewygodnego obuwia, lub pomoże przy skręceniach.

Ostrzeżenia dotyczące żywokostu

W tej chwili nie zaleca się jego stosowania wewnętrznego, a kobiety w ciąży nie mogą go stosować także zewnętrznie.


Napisz w komentarzu, czy kiedykolwiek stosowałeś żywokost na jakieś dolegliwości.    

Komentarze