Które zioła zmniejszają dolegliwości związane z hemoroidami?


W pracy technika farmacji i osoby pracującej w sklepie zielarskim, zdarza się wiele krępujących sytuacji. Kiedyś takim wyzwaniem była dla mnie rozmowa z pacjentami, na temat problemu hemoroidów. Na szczęście, świadomość społeczna jest coraz większa i ludzie śmiało pytają o różne preparaty na ten problem, nie traktując go, jako czegoś wstydliwego. 


Jeśli jesteś pacjentem, pamiętaj o tym, że Pani aptekarka czy Pan aptekarz, każdego dnia mają kilku pacjentów, którzy pytają o różne wstydliwe dolegliwości i nie jesteś w stanie ich niczym zaskoczyć. Dlatego, warto śmiało pytać o preparaty na guzki krwawnicze. Jeśli cierpisz na hemoroidy, możesz doświadczać między innymi bólu, krwawień oraz uczucia swędzenia. Rozwijają się one w czasie ciąży, a także przy częstych zaparciach i otyłości, gdy dochodzi do nadwyrężenia ścian jelit. Na szczęście istnieje wiele ziół, które zmniejszają ból i stany zapalne, do których dochodzi przy hemoroidach. 

Jeśli objawy są mocno nasilone, lub problem trwa przez dłuższy czas, zanim zaczniesz leczyć hemoroidy na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem.

W jaki sposób działają zioła na hemoroidy?
Zioła wspierają zarówno stan błon śluzowych, jak i naczyń krwionośnych, zmniejszając nasilenie objawów. Niektóre zioła na hemoroidy wykazują także działanie przeciwzapalne. Dzięki nim, można poprawić stan tkanek i zmniejszyć swędzenie i opuchliznę w wewnątrz i na zewnątrz organizmu. Ciekawym rozwiązaniem są zioła ściągające, które zmniejszają krwawienie oraz uszczelniają tkanki. Istnieje kilka mieszanin ziół zapobiegających hemoroidom, w których skład wchodzą dokładnie dobrane składniki. Znajdziesz je na przykład w książkach Czesława Klimuszko oraz ojca Grzegorza Sroki.

Kasztanowiec
Każdy z nas zna kasztanowce, rosnące w większości parków. To potężne drzewo o dłoniastych liściach, pięknych kwiatach i dużych orzechach. Kasztanowce były tradycyjnie stosowane w celu poprawienia stanu naczyń krwionośnych oraz zmniejszenia dolegliwości związanych z żylakami i hemoroidami. W tym celu, stosuje się je do dzisiaj. Kasztanowiec jest rośliną trującą, ponieważ zawiera dużą ilość saponin. Jeśli jednak zastosuje się go w odpowiednio dobranej dawce, skutecznie wspiera on naczynia krwionośne. Herbata z kasztanowca raczej nie nadaje się do picia (chociaż niektórzy zalecają jej stosowanie doustne), natomiast sprawdzi się doskonale, jako środek na opuchnięte nogi lub jako dodatek do nasiadówki. Najsilniejsze działanie ma kora kasztanowca. Jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi, skonsultuj stosowanie preparatów z kasztanowcem z lekarzem.
Oczar
Oczar (Hamamelis virginiana), to roślina z północnej Ameryki, która była używana w tradycyjnej medycynie, jako środek na zmniejszenie dolegliwości z naczyniami krwionośnymi oraz hemoroidami. Liście oraz kora tej rośliny, są bogatym źródłem taniny, która wykazuje działanie ściągające. Badania sugerują, że oczar działa najsilniej jako okład, gdy połączymy go z wyciągiem z kasztanowca. Jeśli zauważyłeś, że po okładach z oczaru skóra jest podrażniona, po prostu zmniejsz jego dawkę.

Dąb
Dąb to piękne drzewo, które wyróżnia się silnym działaniem ściągającym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Kora dębu jest stosowana w medycynie ludowej jako sposób na leczenie hemoroidów i biegunki. W jej skład wchodzą ellagotaniny, katechiny oraz protoantocyjany. Można ją stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W sieci można znaleźć informacje o stosowanie odwaru z kory dębu w formie lewatywy, w celu zmniejszenia hemoroidów, jednak przestrzegam przed zastosowaniem jej w takiej formie. 

Znacznie lepszym wyborem jest bezpieczna nasiadówka lub okład. Napar z dębu robi się, gotując jedną łyżeczkę kory w szklance wody przez piętnaście minut. Następnie należy to wystudzić i dopiero potem, można używać. Błędem jest robienie zwykłego naparu z kory, ponieważ samo zalanie jej wrzątkiem, nie prowadzi do wyekstrahowania substancji aktywnych. Odwar z dębu można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Pamiętaj o tym, że stosowanie dębu i innych ziół o działaniu ściągającym, może nasilać zaparcia.


Komentarze