Dieta niskowęglowodanowa i problemy z trawieniem - jak ich uniknąć?


Wygląd stolca może bardzo dużo powiedzieć na temat stanu układu pokarmowego, przyswajalności jedzenia oraz ogólnego stanu zdrowia człowieka. Jeśli stolec jest bardzo jasny, może to oznaczać wiele dolegliwości, takich, biegunka tłuszczowa i nieprawidłowe wchłanianie tłuszczu. To powszechny problem u osób, które zwiększają ilość zjadanego tłuszczu i są na diecie niskowęglowodanowej.


Jakie niekorzystne efekty może mieć dieta niskowęglowodanowa?
Większość osób przechodzących na diety niskowęglowodanowe, stara się uzupełnić niedobór kalorii, które do tej pory były pozyskiwane z cukrów. Najczęściej pozyskuje się je z tłuszczu. Przykładowo, gdy na talerzu brakuje ryżu, makaronu, płatków śniadaniowych czy ziemniaków, musimy uzupełnić brakujące kalorie, zwiększając ilość sera, śmietany, masła, oleju kokosowego, oleju awokado i oliwy z oliwek, a także, tłustego mięsa. W standardowej diecie w krajach rozwiniętych, od 45 do 65 kalorii pochodzi z węglowodanów. W przypadku diety niskowęglowodanowej, ilość kalorii z węglowodanów wynosi nie więcej niż 10%, natomiast brakujące 65 - 70 procent - z tłuszczu.

Złe wchłanianie tłuszczu
Gdy przez długi czas byłeś na standardowej diecie i następnie zmieniłeś ją na dietę niskotłuszczową, Twój organizm musi się szybko przestawić na zupełnie inny sposób odżywiania. Trawienie tłuszczu wymaga odpowiedniej ilości żółci, wydzielanej przez woreczek żółciowy. Za wydzielanie żółci odpowiada enzym lipaza. Twój organizm potrzebuje czasu, by przestawić się na nowy sposób odżywiania. Przedtem musi zwiększyć ilość produkowanej żółci, dzięki czemu, będzie mógł strawić tłuszcz. W takiej sytuacji, ryzyko wystąpienia biegunki, jest znacznie mniejsze.

Biegunka tłuszczowa
W biegunce tłuszczowe, stolce są jasne i trudno je spłukać, a także mają brzydki zapach, z uwagi na bardzo dużą zawartość tłuszczu. Nie są one niebezpieczne dla organizmu, jednak jeśli organizm usuwa większość tłuszczu, dochodzi do problemów z wchłanianiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, takich, jak A, D, E i K. Biegunka może trwać nawet kilka dni, co oznacza, że dieta niskowęglowodanowa, nie jest dla Ciebie.

Jak można zmniejszyć te dolegliwości?

Jeśli zauważysz objawy, które opisałem powyżej, zwróć uwagę na to, czy nie przyjmujesz zbyt dużej ilości tłuszczu. Gdy zależy Ci na pozostaniu na diecie niskowęglowodanowej, zwiększ tymczasowo ilość przyjmowanego białka, kosztem tłuszczu. Lekarz może także polecić przyjmowanie enzymów pokarmowych, które poprawiają wydzielanie lipazy lub żółci. Dzięki nim, Twój układ pokarmowy wchłonie więcej tłuszczu i nie dojdzie do biegunki. Tłuszczem, który pozwala uniknąć biegunki, jest olej kokosowy. Zawiera on trójglicerydy, które szybko wchłaniają się do krwi i nie wymagają większego wydzielania żółci oraz lipazy.

Komentarze