Zioła na obrzęki


Obrzęk jest problemem często powodowanym przez spożywanie zbyt dużej ilości soli i niedostarczanie organizmowi wystarczającej ilości wody. Mogą być również powodowane przez infekcje nerek i pęcherza moczowego, choroby serca, przez doustne środki antykoncepcyjne, niedoczynność tarczycy, wyczerpanie nadnerczy, zbyt duże ilości spożywanego białka i witaminy D, zmiany hormonalne, klimatyczne, alergie, słabe krążenie, niszczenie potasu, reakcje na leki, otyłość, czy zaparcia. 

Obrzęki trwałe są zazwyczaj związane ze złą pracą nerek, wątroby, pęcherza moczowego lub przez zaburzenia krążenia.

Jakie są objawy obrzęków?
Objawy obrzęków występują na rękach, stopach, kostkach i żołądku. Obrzęki mogą być objawami wielu poważnych schorzeń, w tym niewydolności serca. Zanim podejmiemy leczenie ziołami dobrze skonsultować z lekarzem przyczynę niepokojącego nas obrzęku. Do lekarza warto udać się w przypadku obrzęków tylko na jednej kończynie oraz gdy po wciśnięciu spuchniętego miejsca pozostaje dołek.
Istnieje wiele preparatów ziołowych, które pomagają złagodzić okazjonalne zatrzymywanie płynów. Są to między innymi liście pietruszki, korzeń mniszka lekarskiego i lawendy, a także olejki eteryczne z tych ziół. Poza tym obrzęki mogą łagodzić: głóg, borówka, łopian i jałowiec. Zioła te mogą być stosowane w naparach lub w maściach.
Poza tym do posiłków możemy dodawać sałatki z ogórków, pietruszkę, selera, czy kiełki lucerny. Te składniki poprawią retencję wody. Należy unikać spożywania kofeiny, a także pić około 2,5 l wody dziennie.
Obrzęki pogarszają się przez zbyt długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji, a także przez napiętą, ograniczającą cyrkulację krwi odzież. Poniżej prezentujemy 9 najpopularniejszych ziół i środków, które mogą skutecznie znieść opuchlizny i obrzęki.
Lista 9 ziołowych środków na obrzęki
Gingko Biloba
To popularne zioło pomagające w leczeniu obrzęków poprzez wspieranie krążenia krwi, co z kolei powoduje zmniejszenie zatrzymywania wody w ramionach, dłoniach, stopach i nogach. Gingko Biloba dostępny jest w formie kapsułki, tabletki oraz herbat. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania tego zioła.
Mniszek lekarski
To doskonałe zioło, które działa jako naturalny środek wzmacniający cały system odpornościowy i zapewnia doskonałą ulgę w zatrzymywaniu wody, co stanowi jedną z głównych przyczyn obrzęków. Mniszek lekarski posiada właściwości moczopędne, które pomagają wypłukać nadmiar wody z organizmu, a tym samym niwelując opuchliznę na dłoniach, stopach i nogach.
Mniszek lekarski najlepiej przyjmować w postaci naparu. Najlepiej wziąć 1 łyżkę korzenia mniszka i zalać szklanką wrzątku. Proces parzenia trwa zwykle około 20 minut.
Pietruszka
Pietruszka jest jednym z najlepszych ziół wpływających na pęcherz i drogi moczowe. Jej moczopędne działanie skutecznie pomaga w leczeniu obrzęków. Zioło zawiera również witaminy, sole mineralne oraz chlorofil, a poza tym inne podstawowe składniki odżywiające organizm.
Wystarczy, że włączysz świeżą pietruszkę do swojej codziennej diety. Możesz stosować ją również w formie ziołowego naparu.
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa jest kolejnym naturalnym środkiem na opuchnięte kończyny. Mięta pieprzowa nie tylko energetyzuje i ma odświeżający aromat, ale również skutecznie zniesie obrzęki stóp i dłoni.
Jałowiec
To zioło należące do rodziny ziół wiecznie zielonych. Poza właściwościami moczopędnymi posiada również działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Taka mieszanka skutecznie pomoże i wesprze pracę nerek. Dzięki temu wyeliminujemy nadmiar płynów z organizmu, a tym samym zmniejszymy dokuczające nam obrzęki. W tym celu możemy żuć od 5 do 6 jagód jałowca codziennie lub stosować aromatyczne napary.
Skrzyp
Skrzyp jest diuretycznym zielem, które zwiększa produkcję moczu w organizmie. To z kolei obniża szybkość zatrzymywania płynu u pacjentów cierpiących na obrzęki. Wyciąg ze skrzypu jest dostępny w postaci tabletek.
Korzeń łopianu
Korzeń łopianu może być spożywany przez zagotowanie dwóch łyżeczek sproszkowanego korzenia w szklance wody. Wypijanie takiej herbatki kilka razy dziennie przez tydzień powinno przynieść pożądane rezultaty i znieść dokuczające nam obrzęki nóg oraz dłoni. Możemy również przygotować wywar do moczenia nóg lub dłoni.
Glistnik jaskółcze ziele
Jadalne zielone części Glistnika są stosowane w leczeniu obrzęków od wielu setek lat. Jest to zioło posiadające właściwości moczopędne oraz łagodzące bóle. Glistnik znane jest z zapobiegania zatrzymywania płynów w organizmie, co powoduje zmniejszenie obrzęków zarówno w użytku zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Glistnik możemy przyjąć gotując dwie łyżki świeżych liści w szklance wody. Możemy również smarować ekstraktem z liści miejsca występowania obrzęków. Uwaga – zioło ma bardzo silne działanie i niektórzy lekarze, nie zalecają jego stosowania.
Ocet jabłkowy

To bezpieczny środek moczopędny, który jest całkowicie wolny od niepożądanych skutków ubocznych. Należy wymieszać dwie łyżeczki octu jabłkowego w jednej szklance wody i pić. Czynność powinniśmy powtarzać kilka razy dziennie przez parę dni. Jeżeli obrzęki nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.

Komentarze

  1. Jeżeli chodzi o obrzęki spowodowane niewydolnością żylną, zdecydowanie warto polecić Gotu Kolę. Aż 5 niezależnych badań wskazuje na dobrą skuteczność w kierunku ich łagodzenia oraz poprawę mikrokrążenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz