Jakie działanie ma olejek arnikowy?


Czy twoim problemem są często pojawiające się siniaki? Jednym z rozwiązań tego problemu, może być zastosowanie olejku z arniki.
Arnika jest stosowana już od około 1500 roku w formie olejku, jako dodatek do kremów, maści, mazideł czy maści. Główną substancją aktywną olejku z arniki jest helenalina, która ma bardzo silne działanie przeciwzapalne. Z tego powodu, warto ją mieć w swojej apteczce.
Arnika po nałożeniu na skórę, zmniejsza ból i stan zapalny. Z tego powodu, stosuje się ją z powodzeniem na siniaki, bolące miejsca, skręcenia i stawy, które zostały dotknięte zaognieniem z powodu artrozy. 


Może być stosowana także na miejsca po ugryzieniach owadów, dzięki czemu zmniejszymy podrażnienie i stan zapalny. Olej z arniki zmniejsza także sztywność stawów, dlatego jest dobrym wyborem, gdy wybieramy się w długą podróż samochodem lub samolotem.
Istnieje kilka różnych odmian arniki, jednak najpopularniejszą z nich jest arnika górska (Arnica montana), nazywana też kupalnikiem górskim i pomórnikiem. Arnika ma duże, jasnożółte kwiaty z pomarańczowym wnętrzem. Kwiaty zaczynają pojawiać się w połowie lata, a następnie rozkwitają w pełni na jesień.

Podczas destylacji parowej lub ekstrakcji z użyciem dwutlenku węgla, uzyskuje się czysty olejek eteryczny z arniki. Tradycyjny olej arnikowy powstaje podczas maceracji roślin z olejem z oliwek i w tej formie, można go najczęściej spotkać w sklepach. Olej z arniki zawiera kilka kwasów tłuszczowych, takich, jak kwas palmitynowy, linolenowy, linoleinowy i myrystynowy, a także tymol. Właściwości antybakteryjne olejku z arniki wynikają przede wszystkim z dużej zawartości tymolu.

Więcej informacji na temat arniki
Arnika to wieloletnia roślina, należąca do rośliny Asteraceae (astrowate). W naturze występuje ona w górach Europy, można ją znaleźć także na Syberii. Introdukowano ją także w Ameryce Północnej. Nazwa "arnika" pochodzi od greckiego słowa "arni", które oznacza owcę. Nawiązuje ona do miękkich, włochatych liści tej rośliny.
Arnika dorasta do 60 cm wysokości i wyróżnia się żółtymi kwiatami, przypominającymi nieco stokrotki, oraz intensywnie zielonymi liśćmi. Łodygi arniki mają okrągły przekrój i są włochate. Na ich końcu znajduje się od 1 do 3 kwiatów, dorastających do 7 cm. Górne liście arniki są ząbkowane i włochate, natomiast dolne, bardziej zaokrąglone.
Naturalny, 100% olejek z arniki nie powinien być stosowany na skórę ze względu na ryzyko podrażnień. Należy go wcześniej rozcieńczyć w innym oleju, dodać do maści, kremu lub żelu i dopiero potem, zastosować na skórę. Żadna forma arniki nie może być stosowana na uszkodzoną skórę lub na rany. Olejek eteryczny z arniki nie jest stosowany w aromaterapii, ponieważ ma zbyt silne działanie. Arnika także nie powinna być stosowana doustnie i jedyne preparaty z arniki do przyjmowania tą drogą, to środki homeopatyczne.
5 najważniejszych korzyści zdrowotnych oleju z arniki
1. Zmniejszanie widoczności siniaków
Siniaki są spowodowane zniszczeniem naczyń krwionośnych leżących pod skórą. Jeśli nabijemy sobie siniaka w widocznym miejscu, zwykle chcemy jak najszybciej się go pozbyć. Jednym ze sposobów na pozbycie się siniaków, jest stosowanie oleju z arniki. Jeśli uszkodziłeś sobie skórę, powinieneś zaczekać z zastosowaniem olejku tak długo, aż się zagoi. Jeśli nad siniakiem skóra jest cała, nakładaj olej z arniki 2 razy dziennie.
Badania przeprowadzone w USA wskazują na to, że miejscowe stosowanie arniki jest znacznie korzystniejsze w usuwaniu siniaków, niż na przykład przyjmowanie witaminy K. Arnika zawiera kilka składników, które jednocześnie zmniejszają widoczność siniaków, przez co jest tak skuteczna.
2. Walka z chorobą zwyrodnieniową stawów
Arnika to także naturalny preparat wzmacniający stawy i kości, oraz sposób na pozbycie się stanów zapalnych. Można stosować ją miejscowo, by ograniczyć ból i zwiększyć ruchomość stawów. W 2007 roku potwierdzono, że arnika jest równie skuteczna, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen.
Sprawdza się we wszystkich rejonach dotkniętych chorobą - zarówno w stawach palców, jak i w kolanach. Badania przeprowadzone w Szwajcarii miały na celu ocenę bezpieczeństwa stosowania arniki. Podczas nich odkryto, że najlepiej stosować ją 2 razy dziennie przez okres 6 tygodni. Badania wykazały, że to bezpieczny, dobrze tolerowany i efektywny preparat, który pomaga w delikatnych i średnio nasilonych formach choroby.
3. Zmniejszenie objawów zespołu cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka to choroba, na którą do tej pory praktycznie nie było lekarstwa - leczono ją jedynie przez przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Arnika daje nadzieję osobom, które chcą uniknąć operacji, bo zmniejsza ból towarzyszący zespołowi cieśni. Można ją stosować także po operacji, ponieważ pozwala zmniejszyć ból i przyśpieszyć regenerację.
Badania wskazują na to, że arnika zmniejsza ból związany z zespołem cieśni nadgarstka, w ciągu 2 tygodni od zastosowania. Arnika ma silne działanie przeciwzapalne, dlatego warto ją stosować, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy cieśni, jak mrowienie w rękach i ból podczas pracy przy komputerze.

4. Zmniejszenie bólu towarzyszącego skręceniom, stłuczeniom mięśni i innym stanom zapalnym
Olejek z arniki daje ulgę przy leczeniu stanów zapalnych, oraz urazów pojawiających się po ćwiczeniach. Dzięki miejscowemu zastosowaniu arniki, można zmniejszyć ból, stan zapalny i uszkodzenie mięśni, które pojawia się, gdy intensywnie trenujemy. Przekłada się to na możliwość dłuższego wykonywania ćwiczeń. Badania wskazują na to, że osoby smarujące mięśnie olejkiem z arniki, odczuwają mniejszy ból i tkliwość po ćwiczeniach.
Arnika jest tradycyjnie stosowana jako lek na wiele dolegliwości - od krwiaków, przez kontuzje, skręcenia i choroby reumatyczne, do powierzchownych stanów zapalnych skóry. Jednym ze składników arniki, wpływających na jej bardzo silne działanie przeciwzapalne, jest helenalina, substancja należąca do grupy laktonów seskwiterpenowych.
W arnice znajdziemy także tymol, o silnym działaniu wspomagającym naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą. Dzięki niemu można poprawić przepływ krwi i innych płynów do uszkodzonych tkanek i wspierać tym samym proces leczenia. Arnika stymuluje także przepływ białych krwinek, które są odpowiedzialne za usuwanie tkanek uwięzionych w mięśniach, stawach i miejscach, w których pojawiły się siniaki.
5. Wspomaganie zdrowia włosów
Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy łysienia, powinieneś zacząć stosować miejscowo olejek z arniki, który wzmocni włosy. Arnika ma bardzo korzystne działanie na wzrost włosów i zapobiega ich utracie.
Można stosować ją regularnie do masażu skóry głowy - dzięki temu, uzyskamy efekt odświeżający i będziemy stymulowali komórki włosów do szybszego wzrostu. Działanie arniki wynika prawdopodobnie z tego, że stymuluje ona wzrost nowych włosów, hamując postęp łysienia. W szamponach arnikowych dostępnych w sklepach, jest zwykle bardzo mało substancji aktywnej. Z tego powodu, lepiej jest dodać niewielką ilość olejku z arniki na dłoń z szamponem bezpośrednio przed jego nałożeniem na włosy.
Historia stosowania arniki i ciekawostki na jej temat
Arnika była doceniona już przez Hildegardę z Bingen, która żyła w XII wieku. Była to niemiecka zakonnica, która wsławiła się cennymi spostrzeżeniami na temat przyrody, ziół i ich wpływu na fizjologię człowieka. Ona także pisała na temat działania arniki górskiej na nasze zdrowie. To zioło jest popularne także w rosyjskiej medycynie ludowej i wśród osób żyjących w Alpach. Od 16 wieku używano ją w tym rejonie w celu zmniejszenia bólu stawów i pozbycia się siniaków.
Suszone kwiaty arniki są puszyste i włókniste, dlatego przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, może dojść do podrażnień nosa. Arnika jest nazywana także górskim tytoniem, co wynika z podobieństwa jej liści do tej rośliny. Co ciekawe, im wyżej położone są stanowiska arniki, tym bardziej aromatyczny jest surowiec.
Arnika jest czasem stosowana jako substancja poprawiająca zapach napojów i produktów spożywczych, takich, jak cukierki, desery (szczególnie podawane na zimno), galaretki, wypieki i puddingi. W produktach spożywczych używa się bardzo małych dawek arniki. Można ją spotkać także w tonikach do włosów i preparatach o działaniu przeciwłupieżowym. Olej arnikowy to powszechny składnik perfum i kosmetyków.
Olej z arniki - gdzie można go znaleźć i jak go używać?
Olej z arniki jest dostępny w większości sklepów ze zdrową żywnością i sklepów zielarskich. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego sklepu, możesz zamówić ją online. Kupując olejek arnikowy, kieruj się składem - najlepszym rozwiązaniem są te olejki, które zawierają jak najmniej składników. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup oleju, który zawiera jedynie ekstrakt z arniki oraz olej bazowy z certyfikatem potwierdzającym organiczne pochodzenie, taki, jak oliwa z oliwek, olej migdałowy lub z pestek winogron. Niektórzy producenci dodają do olejku arnikowego także witaminę E, który w naturalny sposób, wydłuża termin ważności.
Unikaj olejków, które w składzie mają wymienione sztuczne aromaty - mogą być one powodem podrażnień skóry. Olejek arnikowy nie może być stosowany bezpośrednio na skórę. Producenci wiedzą o tym i dlatego zwykle sprzedają go w formie roztworu olejku w oleju bazowym, który jest gotowy do zastosowania na skórę.
Zanim zaczniesz stosować olej z arniki, upewnij się, że dobrze wymieszałeś zawartość butelki. Olejek nakładaj z użyciem gazika, od 2 do 4 razy dziennie. Możesz też wmasować go w skórę, by upewnić się, że się dobrze wchłoną. Jeśli po jego zastosowaniu zauważyłeś pogorszenie objawów, zaczerwienienie lub inną reakcję alergiczną, przestań go używać.
Jakie efekty uboczne może mieć olejek arnikowy?
Olejek arnikowy stosowany bezpośrednio na skórę, zwykle nie ma żadnych negatywnych efektów. W niektórych przypadkach może pojawić się wysypka lub stan zapalny w miejscu jego zastosowania, co oznacza, że należy przestać go aplikować. Olej arnikowy może prowadzić do reakcji alergicznych u osób, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Inne, popularne rośliny z tej rodziny, to ambrozja bylicolistna, aksamitka i stokrotka. Jeśli cierpisz na alergię na jedną z tych roślin, prawdopodobnie wystąpi u Ciebie negatywna reakcja także na arnikę. Jeśli masz wątpliwości, czy reakcja nastąpiła po zastosowaniu arniki, czy innej rośliny, wykonaj odpowiednie testy alergiczne.
Arnika może być stosowana przez krótki czas, na niezniszczoną skórę. Nie nakładaj olejku arnikowego na zniszczoną skórę i rany, ponieważ jej silne składniki odżywcze mogą się wchłonąć wtedy do krwiobiegu i mieć toksyczne działanie na organizm. Unikaj także stosowania arniki na błony śluzowe.

Osoby z wrażliwą skórą oraz kobiety w ciąży i karmiące, nie powinny stosować olejku z arniki. Ważne jest także to, by przechowywać go zawsze z dala od dzieci. Przyjęcie dużej dawki arniki drogą doustną, może być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu, nigdy nie przyjmuj jej doustnie, chyba, że stosujesz preparaty homeopatyczne.

Komentarze

  1. Interesuję się taką tematyką, a o olejku arnikowym słyszę po raz pierwszy. Dla mnie idealny, bo mam problemy z siniakami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wprawdzie nigdy nie używałem olejku z arniki, ale pamiętam, jak moja babcia rok w rok zbierała te żółte kwiaty i przygotowywała z nich jakieś mikstury. ;)

    Teraz już wiem, że to miało sens!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz