Zobacz, jak dużo możesz zyskać, dzięki stosowaniu szczawiu kędzierzawego

Szczaw kędzierzawy jest stosowany tradycyjnie, jako środek oczyszczający krew i odtruwający organizm, a w szczególności wątrobę. Rumex crispus (tak brzmi jego łacińska nazwa), wspiera odtruwanie organizmu na kilka sposobów. Po pierwsze, zwiększa produkcję żółci, przez co ułatwia trawienie tłuszczu.
Szczaw kędzierzawy stymuluje ruchy jelit, dzięki czemu można usunąć zanieczyszczenia zalegające w układzie pokarmowym. Zwiększa także częstotliwość oddawania moczu, dzięki czemu organizm wydala więcej toksyn. Dzięki temu, można uniknąć odkładania się toksyn w wątrobie, woreczku żółciowym i krwiobiegu, a także pozbyć się chorób, które są z nimi związane.
Działanie antyoksydacyjne
Szczaw kędzierzawy, podobnie, jak inne rośliny bogate w fitoskładniki, zawiera dużo antyoksydantów. Pozwalają one zmniejszyć lub spowolnić uszkodzenia tkanek spowodowane stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny to proces, następujący na poziomie komórkowym. Można go podsumować, jako niszczenie pożytecznych komórek organizmu przez złe komórki, czyli wolne rodniki. Wynikiem tego jest szybsze starzenie organizmu. Antyoksydanty to składniki odżywcze, które usuwają wolne rodniki i zmniejszają ich działanie.
Badania na temat działania szczawiu kędzierzawego potwierdziły, ze ma on skuteczny wpływ na zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Badano go między innymi w Indiach, gdzie odkryto, że substancje aktywne znajdujące się w szczawiu potrafią odnaleźć wolne rodniki i następnie zmniejszyć ich niekorzystny wpływ na tkanki, przede wszystkim wątroby.
Wpływ na inne problemy zdrowotne
Korzeń szczawiu kędzierzawego nie jest jedynie jednym z wielu antyoksydantów. Badania pokazują, że ma on wpływ na hamowanie rozwoju innych organizmów i pomaga w hamowaniu biegunki. Inne korzyści zdrowotne szczawiu
Badania przeprowadzone na szczurach pokazują, że zmniejsza on rumień i nie ma toksycznego wpływu na organizm. Inne badania pokazały, że zmniejsza on gorączkę u myszy i królików.

Okazuje się, że kolejne, tradycyjnie stosowane zioło, doczekało się badań naukowych, które potwierdzają jego działanie. Szczególnie dużym zainteresowaniem darzą go naukowcy w Etiopii, gdzie zioła stosuje się znacznie częściej niż w innych krajach. Zioła ceni się tam o wiele większym zaufaniem niż w Europie. Korzeń szczawiu kędzierzawego jest tam uznany za jedno z najcenniejszych ziół. Mam nadzieję, że wkrótce będzie częstszym gościem na półkach sklepowych.

Komentarze