Właściwości zdrowotne korzenia cykorii

Korzeń cykorii to kolejne z ziół, które były stosowane na problemy z wątrobą od wieków. Starożytni Rzymianie używali go w celu oczyszczenia krwi. Egipcjanie jedli go w dużych ilościach po to, by oczyścić wątrobę i krew. Kawa z cykorii jest stosowana od lat zamiast kawy - możesz ją kupić w sklepach zielarskich.

Wspomaganie układu trawienia
Cykoria wspiera funkcjonowanie układu trawiennego. Jej najważniejszym działaniem jest zwiększenie przepływu żółci, wspomagającej trawienie. Większa produkcja żółci pozwala dokładniej strawić tłuszcze, dlatego cykoria pozwala poprawić stan krwi i warto rozważyć jej stosowanie wtedy, gdy dbamy o optymalne zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Po drugie, korzeń cykorii zawiera inulinę, rozpuszczalny błonnik, wspomagający funkcjonowanie flory jelitowej. Inulinę znajdziemy w wielu roślinach, ale to właśnie korzeń cykorii jest jej najbogatszym źródłem . Dzięki temu, że odżywia zdrową florę jelitową, poprawia nasze trawienie. Co więcej, inulina nie jest trawiona przez nasz organizm, dlatego zmniejsza ilość glukozy we krwi, zmiękcza treść pokarmową i wspiera usuwanie toksyn z organizmu.
Działanie antyoksydacyjne
Wiele ziół jest bogatych w antyoksydanty, takie, jak na przykład kwasy fenolowe. Cykoria to bogate źródło tych polifenoli o działaniu ochronnym, które silnie działają na układ sercowo-naczyniowy. Kawa z cykorii zapobiega zaczerwienieniom dlatego, że dostarcza kwasów fenolowych i kwas kawowy. Badania na szczurach potwierdziły, że wpływa on na obniżenie ilości antyoksydantów we krwi. Badacze wierzą, że pozytywne działanie cykorii na nasz organizm wynika z tego, że zawiera ona dużo polifenoli.
Ochrona przed niebezpiecznymi organizmami
To nie koniec zalet cykorii - ma ona bardzo silny wpływ ochronny na organizm. Badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że ekstrakt z korzenia cykorii wpływa na oczyszczenie organizmu z nadmiaru szkodliwych grzybów. Ma on zabójczy wpływ na bakterię Salmonelli, nie dając przy tym żadnych negatywnych objawów.
Wpływ na wątrobę

Oprócz działania antyoksydacyjnego, korzeń cykorii wspiera skutecznie funkcjonowanie wątroby. W Egipcie przeprowadzono badania, które wskazują na jej działanie odtruwające i usuwające stres oksydacyjny w wielu sytuacjach.

Komentarze