Jak pozbyć się zapalenia dziąseł - naturalne metody

Około 50% osób po 18 roku życia i ponad 70% po 65 roku cierpi na choroby dziąseł, takie, jak zapalenie dziąseł i paradontoza. Ból dziąseł pojawiający się podczas jedzenia, nie jest jedynym problemem. Badania ten temat wskazują, że choroby dziąseł są związane z chorobami serca i układu krwionośnego. Na szczęście mamy dobre wieści. Jeśli zadbasz efektywnie o zdrowie dziąseł, będziesz mógł uniknąć ich chorób.

Objawy chorób dziąseł
Pierwszym objawem są zwykle czerwone, spuchnięte dziąsła. W takiej sytuacji dziąsła są wrażliwe i bolą podczas szczotkowania i nitkowania. Objawem choroby dziąseł może być brzydki zapach z ust i niesmak, pojawiający się szczególnie rano. Objawy chorób dziąseł to także ból podczas żucia, odsłanianie się korzeni zębów, ból, ropa zbierająca się między dziąsłami i zębami, a w ostatnim etapie choroby, wypadanie zębów.
Przyczyny chorób dziąseł i ich stanu zapalnego
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na choroby dziąseł, są zaniedbania w ich higienie. Prowadzi to do zwiększenia ilości bakterii w jamie ustnej. Część z nich ma niekorzystne działanie. Ich wzrost zwiększa duża ilość produktów obfitych w cukier i żywności przetworzonej, które powodują wzrost płytki, formującej się między dziąsłami i zębami. Bez prawidłowej pielęgnacji, bakterie powodują stan zapalny. Gdy nie leczysz tego problemu, choroba się pogłębia, atakując dziąsła, a nawet kości szczęki.
Prawidłowa higiena jest niezbędna, by zachować zdrowe dziąsła, jednak jest kilka czynników ryzyka, na które mamy mniejszy wpływ. Zmiany hormonalne, zachodzące podczas ciąży, okresu dojrzewania i menopauzy, sprawiają, że dziąsła są bardziej wrażliwe. Wysoki poziom cukru występujący u osób z cukrzycą, wpływa na osłabienie systemu odpornościowego i ułatwia rozwój bakterii. Palenie niszczy tkankę dziąseł, przez co nie może się ona odbudowywać. Jeśli w Twojej rodzinie występowały także przypadki choroby dziąseł, jej prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie jest znacznie większe. W tych sytuacjach zwróć większą uwagę na prawidłową pielęgnację dziąseł. Aby zmniejszyć ryzyko występowania poważnych chorób dziąseł, zastosuj naturalne metody.
Naturalne metody wpływające na zdrowie dziąseł
Naturalne, domowe metody wspierają leczenie dziąseł od wieków. Oto 5 prostych sposobów, które możesz zacząć stosować od dziś, by ochronić swoje dziąsła.
Słona woda
Słona woda zabija bakterie i oczyszcza dziąsła z zanieczyszczeń. Rozpuść 1 łyżeczkę soli morskiej w szklance zimnej wody. Płucz nią usta przez około minutę lub dwie, a następnie wypluj wodę.
Szałwia lekarska
Ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające. Urwij liść świeżej szałwii lub weź szczyptę suszonych listków i delikatnie je namocz. Przyłóż je na podrażnione miejsce. Zostaw na 2 - 3 minuty. Możesz też stosować napar z szałwii, by jeszcze lepiej oczyścić dziąsła.
Kurkuma:
Kurkuma zawiera kurkuminę o silnym działaniu przeciwzapalnym i właściwościach bakteriobójczych i antyoksydacyjnych. Oczyszcza ona drobne ranki i wspiera gojenie. Warto wymieszać proszek z kurkumy wraz ze świeżym, roztartym kłączem. Taką pastę można wetrzeć w dziąsła za pomocą miękkiej szczoteczki.
Płukanie ust olejem
Ta metoda jest znana od starożytności i stosuje się ją po to, by zapewnić zdrowie zębów i dziąseł. Olej oczyszcza dziąsła i wspomaga ich gojenie. Weź łyżeczkę oleju sezamowego, kokosowego lub słonecznikowego i następnie przesuwaj go w ustach przez kilka minut, skupiając się na rejonach, sprawiających problemy. Następnie wypluj olej (nie połykaj go) i wypłucz usta ciepłą wodą.
Proszek do pieczenia
To prosty środek ochronny. Możesz używać ją regularnie zamiast pasty do zębów. Uważaj jednak, ponieważ ma właściwości ścierne i należy obchodzić się z nią delikatnie. Wymieszaj ją na przykład z oliwą. Jeśli masz problemy ze stanem zapalnym dziąseł, możesz też zrobić pastę z wody i sody i przykładać ją na dziąsła, bez szczotkowania. Rób to przez 2 minuty, od 2 do 3 razy w tygodniu.
Ozonowana oliwa wspiera zdrowie jamy ustnej.

W niektórych przypadkach stan dziąseł jest na tyle zły, że potrzebne jest silne rozwiązanie. Ostatnio pojawiły się preparaty zawierające w składzie ozonowaną oliwę. Oliwa oczyszcza dziąsła i dostarcza im niezbędnych witamin. Dzięki zawartości ozonu, wspiera gojenie i zmniejsza uszkodzenie dziąseł, bez efektów ubocznych. Badacze odkryli, że pomaga w przypadku opuchlizny dziąseł i krwawień. W sieci można znaleźć badania, które pokazują, że ozonowana oliwa przywraca zdrowie dziąseł znacznie szybciej, niż inne preparaty. Takiego zdania są też klienci sklepów zielarskich.

Komentarze