Kamica żółciowa- co to jest, czym jest powodowana?

Kamienie żółciowe są to kamienie lub grudki, które rozwijają się w przewodzie żółciowym lub pęcherzyku żółciowym, gdy substancja zawarta w tym organie twardnieje.
Niektóre ze związków chemicznych występujących w pęcherzyku żółciowym, takie jak cholesterol, węglan wapnia i bilirubina wapna mogą łączyć się w jeden duży lub kilka mniejszych kamieni.
Naukowcy z Keck School of Medicine w USC opisali kamicę żółciową jako próbę przeciśnięcia piłeczki od golfa przez słomkę. 

Około 20 milionów europejczyków ma problemy z kamieniami żółciowymi. Badania wykazały, że częstość występowania kamicy żółciowej u osób dorosłych w krajach rozwiniętych wynosi około 10% i wykazuje tendencję rosnącą.
W celu lepszego zrozumienia tego, czym jest kamica nerkowa, należy przedyskutować rolę pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Co to jest pęcherzyk żółciowy?
Pęcherzyk żółciowy to mały woreczek, który znajduje się po prawej stronie ciała, na spodzie wątroby. Żółć to zielono-brązowy płyn, który produkowany jest przez wątrobę. Żółć przechowywana jest w woreczku żółciowym. Woreczek połączony jest z jelitem cienkim za pomocą przewodu żółciowego. Żółć ułatwia trawienie, szczególnie tłuszczy. Za każdym razem, kiedy spożywamy pokarm, żółć jest transportowana przez przewód żółciowy do jelita cienkiego.

Czym są kamienie żółciowe?
Kamienie żółciowe tworzą się z powodu występowania w woreczku żółciowym substancji chemicznych, takich jak cholesterol, bilirubin wapna i węglan wapnia. Istnieją dwa główne rodzaje kamieni żółciowych.
 • Kamienie cholesterolowe
Są głównym rodzajem występujących kamieni w krajach rozwiniętych. Tworzą się ze złogów cholesterolu występującego w woreczku żółciowym.
 • Kamienie pigmentowe
Kamienie te tworzą się wtedy, kiedy w woreczku żółciowym znajduje się zbyt dużo bilirubiny. Są one powszechne wśród pacjentów z chorobą wątroby, zakażonymi drogami żółciowymi lub z zaburzeniami krwi, takimi jak niedokrwistość sierpowata.


Przyczyny kamicy żółciowej
Eksperci nie są do końca pewni, dlaczego u niektórych ludzi w wyniku braku równowagi chemicznej dochodzi do produkcji i powstawania kamieni żółciowych, a u innych osób nie. Wiemy jednak, że kamica żółciowa występuje powszechnie u tego typu osób:
 • Osoby z nadwagą lub otyłością, zwłaszcza kobiety;
Badania wykazały, że wybrzuszona przepona niemal dwukrotnie zwiększa szansę na rozwój kamicy żółciowej u kobiet. W takim przypadku do usunięcia kamieni konieczna jest interwencja chirurgiczna.
 • Otyłe dzieci;
U otyłych dzieci ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej jest znacznie większe niż u ich rówieśników z prawidłową masą ciała.
 • Kobiety, które były w ciąży;
 • Ludzie, którzy niedawno stracili dużą ilość masy ciała;
 • Efekt jojo może zwiększyć ryzyko wystąpienia u mężczyzn kamicy żółciowej w dalszych etapach życia;
 • Kobiety, które przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne;
 • Kobiety poddawane terapii estrogenowej;
 • Krewni osoby, która chorowała na kamicę żółciową;
 • Badania wykazały, że wariant genu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych;
 • Ludzie, którzy spożywają dużą ilość tłuszczu;
 • Osoby powyżej 60 roku życia;
 • Osoby, które przyjmują statyny (leki obniżające poziom cholesterolu);
 • Osoby z cukrzycą
Objawy kamicy żółciowej
Większość osób z kamieniami żółciowymi nie ma żadnych objawów, głównie dlatego, że obecne w woreczku żółciowym kamienie, nie stwarzają żadnych problemów. Czasami jednak kamica żółciowa może prowadzić do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Najczęstszymi objawami pęcherzyka żółciowego są ból po prawej stronie korpusu, poniżej żebra, ból pleców, ból w prawym ramieniu, nudności, wymioty, nadmierne pocenie, niepokój.

Inne możliwe objawy
Kolka wątrobowa- Czasami kamienie żółciowe mogą przejść w dół przewodu żółciowego do dwunastnicy. Kiedy się to stanie, pacjent może doświadczyć kolki żółciowej. Ból odczuwany jest w górnej części brzucha, ale może również występować w jego centrum. Ból pojawia się najczęściej około godziny po jedzeniu, szczególnie jeśli posiłek zawierał dużą ilość tłuszczu i trwa do kilku godzin. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból non stop, podczas gdy inni mogą mieć tymczasowe bóle.

Infekcja- Jeżeli kamienie żółciowe spowodowały zakażenie pęcherzyka żółciowego, pacjent może mieć gorączkę oraz dreszcze. W większości przypadków infekcje pęcherzyka żółciowego usuwa się chirurgicznie.

Żółtaczka- Jeśli kamień utknie w przewodzie żółciowym, może blokować przepływ żółci do jelita. Żółć następnie przenika do krwiobiegu, a pacjent wykazuje oznaki żółtaczki, czyli pożółknięcie skóry i białek oczu. W większości przypadków powikłania wymagają chirurgicznego usunięcia kamieni z przewodu oraz z woreczka żółciowego. U niektórych pacjentów blokujący kamień po pewnym czasie przejdzie do jelita.

Zapalenie trzustki- Jeśli niewielki kamień żółciowy zablokuje przewód trzustkowy albo spowoduje refluks płynów, pacjent może nabawić się zapalenia trzustki.

Kamicę żółciową poddaje się leczeniu tylko wtedy, gdy stan zapalny pęcherzyka żółciowego spowoduje niedrożność przewodu żółciowego lub kamienie żółciowe powędrują do jelit. Pacjenci zazwyczaj poddawani są diecie o małej zawartości tłuszczu lub całkowicie beztłuszczowej.

Komentarze