Korzyści zdrowotne agrestu indyjskiego - amli


Korzyści zdrowotne agrestu indyjskiego, znanego również jako Amla częściowo przypisać można dużej zawartości witaminy C. Amla pomaga wchłaniać pokarm i równoważyć kwas żołądkowy. Wzmacnia wątrobę, odżywia mózg i funkcjonowanie psychiczne. Wspomaga serce, wzmacnia płuca, reguluje eliminację wolnych rodników, poprawia płodność, wspiera układ moczowy, odżywia skórę i włosy. Wypłukuje toksyny, zwiększa witalność, wzmacnia wzrok, poprawia napięcie mięśni i działa jako przeciwutleniacz.

Indyjski agrest należy do rodziny Euphorbiaceae. To owoce dojrzewające jesienią na mokrych, górzystych terenach zalesionych, na subkontynencie indyjskim. W Indiach jest uważany za święte drzewo. Owoce są bardzo pożywne, ale mają mocno kwaśny smak. Zarówno suszone i świeże owoce mogą być spożywane bez żadnych przykrych skutków zdrowotnych.
Zapewnia on remedium na wiele chorób, dlatego jest tak szeroko stosowany w Ajurwedzie. Agrest jest bardzo bogaty w witaminę C, zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak wapń, fosfor, żelazo, karoten i witamina B kompleks. Amla również jest silnym przeciwutleniaczem.
Wiele problemów zdrowotnych spowodowanych uszkodzeniem oksydacyjnym (gdy komórki ciała zużywają tlen, produkują wolne rodniki, które mogą powodować skutki uboczne). Przeciwutleniacze zapobiegają i naprawiają te skutki. Witamina C jest dobrym przeciwutleniaczem, co sprawia, że agrest jest potężnym narzędziem w odniesieniu do wielu różnych schorzeń, włącznie z różnymi typami raka.

Korzyści zdrowotne agrestu indyjskiego

Pielęgnacja włosów: Amla jest stosowana jako tonik do włosów, ponieważ wzbogaca ich wzrost oraz pigment. Wzmacnia korzenie włosów, utrzymuje kolor i poprawia połysk. Jedzenie świeżego agrestu lub stosowanie go jako pasty na włosy poprawia ich kolor i kondycję. Olejek z agrestu jest bardzo popularny w Indiach, ponieważ wykazano, że zmniejsza prawdopodobieństwo utraty włosów i łysienia. Ta cecha wynika z zawartości karotenu, żelaza i ogólnej zdolności przeciwutleniającej agrestu, która nie pozwala wolnym rodnikom na uszkadzanie mieszków włosowych i hamuje wpływ hormonów, które mogą doprowadzić do przedwczesnego łysienia.
Pielęgnacja twarzy: Picie soku z agrestu z miodem jest dobre dla poprawy wzroku, a badania wykazały, że agrest leczy krótkowzroczność i zaćmę, jednocześnie zmniejszając napięcie wewnątrzgałkowe. Jest to głównie spowodowane dużą zawartością karotenu, który od dawna znany jest ze swoich właściwości poprawiających wzrok. Witamina A i karoten zmniejszają zwyrodnienia plamki żółtej, hamują postępowanie ślepoty i degenerację wzroku związaną z wiekiem.
Wchłanianie wapnia: Jedna z mniej omawianych korzyści. Amla pomaga przyswajać wapno, które jest podstawowym składnikiem naszych kości, zębów i paznokci, a także wpływa na nasze włosy.
Zdolności metaboliczne: Spożywanie pokarmów bogatych w białko jest jednym z lepszych sposobów pozostania zdrowym. Białka są istotną częścią działania metabolizmu. Enzymy naszego organizmu pomagają w przekształceniu białka roślinnego na aminokwasy i białka pożyteczne dla nas. Białko jest niezbędne dla wzrostu komórek, rozwoju mięśni, utrzymaniu organów wewnętrznych w zdrowiu i wielu innych działań metabolicznych, które zachowają nas w zdrowiu i szczęściu.
Bóle miesiączkowe: Niektóre z minerałów i witamin zawartych w Amlie okazują się bardzo przydatne w leczeniu skurczów menstruacyjnych. Aby ich działanie było prawidłowe, należy regularnie przyjmować małe dawki agrestu. Dzięki temu non stop będą aktywne w organizmie i będą zdolne zapobiec skurczom menstruacyjnym.

Cukrzyca: Agrest zawiera chrom, który ma wartość terapeutyczną dla pacjentów z cukrzycą. Indyjski agrest stymuluje izolowane grupy komórek, które wydzielają insulinę, a tym samym zmniejsza poziom cukru we krwi, pozwalając cukrzykom na utrzymanie ich ciała w zdrowiu i zrównoważeniu. Kiedy poziom cukru we krwi się zmniejsza, oznacza to, że glukoza również jest wykorzystywana przez komórki jako źródło energii. Dzięki temu metabolizm jest silniejszy, a organizm ma więcej energii, bez spadków i skoków cukru we krwi, które są tak niebezpieczne dla chorych na cukrzycę. Chrom zwiększa również działanie betablokerów, które wpływają na serce poprzez zmniejszenie zawartości cholesterolu LDL.
Działanie moczopędne: Poza tym, że owoc jest bogaty w wodę, jest również moczopędny. Oddawanie moczu pomaga organizmowi pozbyć się niechcianych toksyn i nadmiaru wody, soli i kwasu moczowego. Regularne oddawanie moczu pomoże również w zrzuceniu wagi, ponieważ mocz w 4% składa się z tłuszczu. W związku z tym substancja moczopędna pozwoli na utrzymanie zdrowych nerek, a także zapobiega infekcjom układu moczowego i macicy.

Trawienie: Alma, tak jak większość owoców bogata jest w błonnik. Pomaga on w perystaltyce jelit, utrzymuje je w czystości i pozwala na regularne wypróżnianie. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zaparć i biegunki. Błonnik pobudza również wydzielanie soków trawiennych i żołądkowych, więc pokarm jest trawiony sprawnie, a składniki odżywcze wchłaniane w sposób optymalny.

Komentarze