Stewia – magiczny sposób na słodzenie bez cukru?

Stewia to roślina pochodząca z ojczyzny yerba mate – Paragwaju i Brazylii. Możesz ją hodować nawet w domu
Słodziki, które możesz kupić w sklepach, są wytwarzane zwykle z ekstraktu z liści. Dopuszczono je do sprzedaży w Unii Europejskiej w 2011 roku. W USA zrobiono to 3 lata wcześniej, natomiast w Japonii, aż od 40 lat.
Unia Europejska po raz kolejny pokazała, że jej działania nie są zbyt skuteczne. A może chodziło o to, że lobby cukiernicze nie zgadzało się na wprowadzenie tej alternatywy?
Pamiętam, że pojawienie się słodzików ze stewią wywołało duże poruszenie wśród pacjentów. Dzięki temu ludzie z cukrzycą (szczególnie Ci najbardziej uparci, którzy nie zdecydowali się na odzwyczajenie od białej trucizny) zyskali dostęp do naturalnego słodzika, niemal pozbawionego kalorii. 
Wiele osób kupowało listki stewii po to, by za kilka dni (lub nawet wcześniej) wrócić po tabletki. Problem polegał na tym, że w liściach stewii czuć charakterystyczny, ziołowy posmak, dlatego nie nadają się one na przykład do posłodzenia kawy. Tabletki są znacznie łatwiejsze w użyciu i mają lepszy smak.

Jak słodzić stewią?

Stewia słodzi dlatego, że zawiera glikozydy, związki o bardzo słodkim smaku. Są one 250 - 300 razy słodsze od cukru.
Glikozydy stewiowe są słodkie, ale mają gorzki posmak, szczególnie wtedy, gdy przyjmuje się stewię w formie listków. Z tego powodu wielu klientów woli kupić ekstrakt ze stewii.

Czy stewia wpływa na poziom glukozy we krwi?

Ekstrakt ze stewii praktycznie nie podnosi poziomu glukozy we krwi - to dobra wiadomość dla diabetyków.
Badania przeprowadzone w Brazylii i opublikowane w 1986 roku, pokazały, że przyjmowanie preparatów ze stewii w odstępach co 6 godzin, pozwala zwiększyć naszą tolerancję na glukozę.
Badania przeprowadzono na osobach cierpiących na insulinooporność. Grupa nie była duża, bo liczyła zaledwie 16 osób. Liczę na to, że niedługo pojawią się wyniki innych badań, które udowodnią, że stewia jest zdrowa. Wracają do rejestracji stewii – bardzo ciekawe jest to, że producenci cukru nie muszą robić żadnych badań, by dalej go sprzedawać. Dzieje się to mimo tego, że ma on udowodniony niekorzystny wpływ na organizm. Zdrowa stewia musiała być dokładnie przebadana. Absurd goni absurd.
Słodziki oparte na stewii mogą zawierać inne dodatki, które podnoszą poziom glukozy. Wszystko zależy od tego, jakie dodatki zastosował producent.
Najlepiej jest sprawdzić to przed zakupem - zobacz, czy dodatki nie są przypadkiem cukrami.
Ekstrakt ze stewii ma zerową wartość kaloryczną i jeśli zastąpisz nim cukier, będziesz mógł schudnąć.

Dlaczego niektóre produkty ze stewią są mieszane z innymi słodzikami?

Ekstrakt ze stewii ma gorzkawy posmak, dlatego wielu producentów dodaje do niego cukru, by zachęcić do zakupu bardziej wrażliwych klientów. Moim zdaniem, to duże działanie na niekorzyść produktu, bo niekorzystne działanie cukru na organizm jest ważniejsze, niż posmak stewii.
Słodziki ze stewią mogą zawierać jeden z tych dodatków:
 • Dekstrozę
 • Maltodekstrynę
 • Cukier (sacharoza)
 • Alkohole cukrowe
 • Naturalne aromaty
Jeśli chcesz ich uniknąć, nie kupuj pierwszej lepszej stewii i sprawdzaj, co jest w składzie. Liczy się też ilość dodatku. Jedna z pacjentek zwróciła uwagę na to, że tabletki z amerykańskiej firmy zawierają cukier. Okazało się, że jest go tyle, że na jedną łyżeczkę, trzeba było przyjąć jednocześnie 500 tabletek. Taki dodatek nie będzie wpływał na podwyższanie glukozy w stopniu, który jest ważny dla cukrzyka.

Na blogach kulinarnych znajdziesz informację o tym, że wypieki ze stewią nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wikipedia podaje, że stewia (a raczej jej glikozydy) są stabilne nawet w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Jak używać stewii?

Tabletki ze stewii można dodawać zarówno do zimnych, jak i gorących pokarmów. Proszek lub rozkruszone tabletki nadają się do posypywania potraw.
Stewia może być wykorzystywana w przygotowaniu deserów, ponieważ doda im słodyczy. Stewia nie ulega karmelizacji i nie będzie dobrze zastępowała cukru w deserach, w których liczy się jego struktura. Nie jestem zbyt dobry z cukiernictwa, ale myślę, że stewia nie sprawdzi się w przypadku pieczenia bezy czy creme brule :)

Warto eksperymentować i znajdować najlepszy sposób przygotowania deserów ze stewią. Wiem, że istnieją także specjalne odmiany stewii, które nadają się do pieczenia, jednak nigdy się z nimi nie spotkałem w sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli chcesz spróbować stewii, sprawdź na przykład produkt w formie tabletek.

Czy stewia działa pozytywnie na zdrowie?

Stewia ma sporo właściwości zdrowotnych, które przytaczam poniżej:
 • Obniża poziom glukozy we krwi
 • Obniża ciśnienie krwi
 • Ma działanie przeciwzapalne
 • Przeciwdziała rozwoju guzów.
 • Ma działanie przeciwbiegunkowe
 • Nie przyczynia się do otyłości
 • Ma działanie antybakteryjne
 • Działa przeciwgrzybiczo
Jeśli podobał Ci się ten post, polub mój profil na FB lub napisz komentarz! Czy udają Ci się wypieki ze stewią?

Komentarze