Kolagen - "szkielet" dla naszych organów wewnętrznych

Jeśli myślisz, że jedyną zaletą kolagenu jest to, że dzięki niemu skóra wygląda młodziej, mylisz się. Ma on znacznie więcej korzyści zdrowotnych. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat działania płynnego kolagenu, dzięki czemu będziesz mógł w pełni skorzystać z jego właściwości.
Kolagen to białko, które jest produkowane w organizmie człowieka.
Wyróżnia go szczególna budowa, ponieważ zawiera dwa aminokwasy, powstające w nietypowym procesie. Naukowcy jeszcze go dobrze nie poznali, ale wiedzą, że do jego przeprowadzenia potrzeba dużej ilości witaminy C.

Prawie jak szkielet

Kolagen odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie, można powiedzieć, że utrzymuje on wszystkie tkanki razem. Dzięki niemu skóra, mięśnie, ścięgna, kości i organy są dokładnie w tym miejscu, w którym powinny być. Płynny kolagen produkowany jest zwykle przez firmy, zajmujące się dbaniem o wygląd, a także przez brandy zajmujące się suplementami diety. Suplementy z kolagenem dostępne są bez recepty, można je przyjmować na wiele sposobów. Przykładowo - może być on stosowany w formie kapsułek z płynną zawartością, które połyka się. Popularnym preparatem z kolagenem są "rybki" z żelatyny, którym urywa się ogonek i następnie rozsmarowuje się ich zawartość na skórę. Kolagen jest stosowany także w formie iniekcji.
Niedobór kolagenu należy uzupełniać wraz z wiekiem, ponieważ jest go coraz mniej w naszym organizmie. Przyczynia się to do powstawania zmarszczek i zmiany kolorytu skóry na ciemniejszy, co jest wyraźną oznaką starzenia się organizmu. Ten proces przebiega znacznie szybciej u osób, które palą papierosy lub przebywają długo na słońcu.

Co zawiera płynny kolagen?

Płynny kolagen to bogactwo aminokwasów. Znajdziesz w nim takie substancje, jak łatwo przyswajalny azot, prolina, hydroksyprolina, gliceryna i arginina. Większość tych substancji możesz kupić osobno w różnych formach, ale naszym zdaniem, znacznie lepiej jest je kupić w formie płynnego, hydrolizowanego kolagenu. Jeśli na kolagenie znajdziesz opis "hydrolizowany", oznacza to, że przechodził on proces zwiększający przyswajalność. Kolagen jest rozbijany na mniejsze cząstki przez specjalne enzymy. Moim zdaniem warto skorzystać właśnie z możliwości kolagenu, który wchłania się lepiej, dzięki czemu zyskamy więcej korzyści zdrowotnych.
Kolagen wpływa na jędrną skórę

Jak działa kolagen?

Najważniejszym zastosowaniem płynnego kolagenu, jest powstrzymywanie dalszego powstawania zmarszczek. Pozwala on na zwiększenie elastyczności skóry i znacznie redukuje widoczność zmarszczek. Można się spodziewać, że na takim działaniu zależy przede wszystkim kobietom. Naukowcy zauważyli, że wraz z wiekiem zawartość kolagenu w naszym organizmie znacznie maleje, co powoduje, że skóra wysusza się, przestaje być elastyczna i jest szorstka. Wynika to z tego, że organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Jeśli zauważyłaś u siebie takie objawy (a pierwsze zmarszczki pojawiają się nawet po 20 roku życia), dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie właśnie zastosowanie preparatów z kolagenem w płynie. Nie spodziewaj się tego, że kolagen przyniesie Ci natychmiastowe efekty. Zobaczysz je dopiero wtedy, gdy będziesz przyjmowała kolagen w płynie przez dłuższy czas. Myślę, że warto podjąć to wyzwanie.
Kolagen pozwala także na schudnięcie, zbudowanie mięśni i dostarcza nam dodatkowej dawki energii. Suplementy z kolagenem powinny być przyjmowane także przez osoby, które ćwiczą, dzięki czemu będą miały więcej siły. Kolagen to także sposób na spalenie nadmiaru tłuszczu podczas treningu.
Płynny kolagen powinien być przyjmowany także przez osoby zajmujące się kulturystyką, ponieważ wpływa on na wzrost mięśni i wspiera zdrowie stawów. Bardzo dziwi mnie, że młode osoby walczą o wyniki na siłowni i chcą mieć coraz większe mięśnie, ale nie dbają jednocześnie o ich prawidłowy przyczep do stawów i kości. Naderwania i skręcenia pojawiają się wtedy, gdy w naszym organizmie brakuje właśnie kolagenu. To także suplement diety, który wpływa na zdrowie stawów, ponieważ amortyzuje je.
Dużą ilość kolagenu zawierają także nasze włosy i paznokcie. Przyjmowanie suplementów z kolagenem to także sposób na mocne włosy i paznokcie. Osoby, które mają z nimi problem, powinny zwrócić uwagę właśnie na to, czy dostarczają organizmowi odpowiednią ilość kolagenu.
Wpływa on pośrednio na zdrowy sen.
Metabolizm naszego organizmu zależy w dużej mierze od procesów, które zależą od prawidłowej ilości kolagenu w organizmie.

Efekty uboczne

U niektórych osób kolagen przyjmowany doustnie w formie płynnej powoduje problemy z żołądkiem lub reakcje alergiczne.
Czasem zdarza się, że krem zawierający kolagen powoduje swędzenie i zaczerwienienie.
Nie powinien być także przyjmowany bez konsultacji przez osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne.

Czy kolagen w formie płynnej może cofnąć biologiczny zegar? Moim zdaniem, jest sporo prawdy w tym stwierdzeniu. Kolagen to jedna z tych substancji, która wpływa bezpośrednio na proces starzenia i jeśli nasz organizm zawiera go za mało, jest konieczne uzupełnienie go za pomocą diety lub suplementów. Przyjmowanie dobrego, hydrolizowanego kolagenu pozwala na wzmocnienie stawów, dbanie o skórę i poziom energii. Znam mnóstwo ludzi, którzy chcą wyleczyć stan zapalny stawów za pomocą maści czy kremów. Znacznie lepiej jest zainwestować w płynny kolagen i zacząć przyjmować go doustnie, dzięki czemu organizm dostarczy go od wewnątrz do odpowiedniego miejsca.  

Komentarze

  1. Dużo kolagenu zawierają nóżki świńskie i dobrej jakości parówki. I nie te z dużą ilością mięsa tylko ze zielonymi łapkami itp ale powtarzam dobrej jakości a nie z chemia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz