Jakie właściwości ma sok z granatu - ORAC 2681?

Granat to owoc, którego właściwości zdrowotne wynikają z dużej zawartości antyoksydantów. Jednym z nich jest witamina C - jeden granat dostarcza jej aż 40% dziennego zapotrzebowania.
Według badań z 2008 roku, w których porównywano działanie antyoksydacyjne 10 napojów bogatych w polifenole, sok z granatu uzyskał najlepsze oceny.

Pobił w nich takie soki, jak sok z grapefruita, acai i czarnej jagody, które są znane z dużej zawartości antyoksydantów. Sok z granatu zawiera kilka różnych odmian antyoksydantów.
Są to polifenole: taniny, antocyjany i kwas elagowy. Przyjmowanie antyoksydantów to naturalny sposób na usuwanie wolnych rodników. Tak długo, jak będziesz przyjmował te składniki odżywcze, Twój organizm będzie się bronił przed zniszczeniem komórek i starzeniem. Są one wywoływane kontaktem z zanieczyszczeniami, których trudno uniknąć. Granat i inne antyoksydanty to nasza forma obrony przed tym zagrożeniem.

Do czego prowadzi brak antyoksydantów?


Gdy nie przyjmujesz odpowiedniej dawki antyoksydantów, Twój organizm nie jest w stanie zneutralizować wolnych rodników. Powoduje to stres oksydacyjny, prowadzący do zniszczenia tkanek. Antyoksydanty chronią także przed przewlekłymi stanami zapalnymi.
Warto zauważyć, że ludzie żyją znacznie dłużej od innych zwierząt dlatego, że nasza dieta jest zwykle bogata w antyoksydanty. Jeśli nie będziemy ich uzupełniali, szybko dadzą o sobie znać różne choroby. Antyoksydanty spowalniają rozwój takich chorób, jak miażdżyca, nowotwory czy problemy z sercem.
Na marginesie trzeba wspomnieć o tym, że wiele spośród substancji „E”, to właśnie przeciwutleniacze. Sok z granatu ma wyższą wartość ORAC (wskazującą na działanie antyoksydacyjne), niż sok z czarnych jagód, Acai, żurawin i truskawek. Wynosi ona 2681.

Właściwości przeciwnowotworowe granatów

Granaty hamują proliferację komórek i powodują apoptozę (śmierć komórek) tkanki nowotworowej. W jednym z badań wykryto, że sok z granatów ma silne działanie na hamowanie rozwoju raka piersi.
Takie działanie ma także ekstrakt ze skórki owoców oraz olej z pestek. Hamuje on rozwój komórek nowotworowych i przyśpiesza ich śmierć. Ekstrakt z granatu zmniejsza ukrwienie guzów, przez co stają się mniejsze i następnie giną. Takie działanie wykazano w przypadku raka piersi i prostaty. W innych badaniach, sok z granatu w formie ekstraktu miał ograniczający wpływ na rozwój nowotworu płuc u myszy. Badania jak do tej pory były prowadzone na zwierzętach, jednak kwestią czasu powinno być ich potwierdzenie na ludziach.
Wskazują na to jedne z badań, które miały obiecujące wyniki: Mężczyźni z nowotworem prostaty, którzy pili sok z granatu mieli znacznie niższy poziom PSA. Im jest on wyższy, tym większe jest ryzyko śmierć z powodu nowotworu.

Sok z granatu wspiera także leczenie stawów

Granaty i sok z granatu zmniejszają ból stawów i hamuje stany zapalne. Badania prowadzone w Izraelu wskazują, że stan zapalny ma niekorzystny wpływ na chrząstkę stawową. Prowadzi do nasilenia bólu i sztywności stawów. Jedne z badań wykazały, że sok z granatu blokuje enzymy, odpowiedzialne za niszczenie chrząstki stawowej i stan zapalny.
Krótko mówiąc - sok z granatu będzie wspierał chrząstkę stawową i pozwoli dłużej zachować zdrowie.

Wpływ soku z granatu na zaburzenia erekcji

Sok z granatu zwiększa wydzielanie tlenku azotu, substancji odpowiedzialnej za ukrwienie mięśni i erekcję. Ma także wpływ na zwiększenie siły działania tej substancji na tkanki.
Zaburzenia erekcji mogą wynikać także z niekorzystnego wpływu wolnych rodników na organizm mężczyzny.
Do tej pory prowadzono na ten temat jedynie niewielkie badania, ale ich pozytywne rezultaty były bardzo obiecujące. W starożytności ludzie uważali, że granat wpływa na płodność, bo zawiera ogromną ilość nasion.
Czekamy na badania na szeroką skalę.

Jakie jeszcze działania ma sok z granatu?

 • Hamuje objawy PMS i menopauzy
 • Jest afrodyzjakiem
 • Zapewnia długowieczność
 • Ma korzystny wpływ na zaburzenie trawienia
 • Poprawia wygląd skóry
 • Obniża ciśnienie krwi
 • Zmniejsza ilość cholesterolu LDL (jest skuteczniejszy od czerwonego wina)
 • Ma korzystne działanie na skórę, zarówno w okresie dojrzewania, jak i wtedy, gdy dochodzi do jej starzenia się.
 • Liść granatu jest korzystny dla ludzi, którzy się odchudzają, bo hamuje wchłanianie tłuszczu. Sok ma podobne działanie, ale nie należy go nadużywać, bo zawiera sporo cukru.
Możesz go pić także wtedy, gdy nie masz żadnych z tych zaburzeń i chcesz po prostu dbać o zdrowie.
Najzdrowsze są owoce, ale jeśli nie chcesz pobrudzić sobie palców, znacznie prościej jest kupić gotowy sok. Smacznego!Komentarze

 1. Przy bardzo przekonująco, poszukam, wyprobuje i dam znac! Wybierac alter czy inne?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz