Pijawki w służbie Twojego zdrowia - odważysz się?

Z hirudoterapią (leczeniem pijawkami) miałem pierwszy raz styczność, gdy jako dziecko bawiłem się nad Bugiem. Łąki nad rzeką w lecie były podmokłe i pełne pijawek. To podobno dobra przynęta na suma. Uwaga - tekst jest jedynie dla ludzi o mocnych nerwach. 


Pijawkami leczono i leczy się zarówno rany, jak i alergie czy depresje, my jednak skupimy się na ich dobroczynnym działaniu na naczynia krwionośne. Takowe zaobserwować można tylko wtedy, gdy pijawki używane do terapii są sprawdzone i stosowane tylko raz. W leczeniu stosuje się pijawki pochodzące z kontrolowanych hodowli, takie, na których posiadanie i wykorzystanie – istnieje pozwolenie.

Jak pijawki leczą naczynia krwionośne?


W dawnych czasach uważano, że choroby są skutkiem zbyt dużej ilości krwi, a zastosowanie pijawek miało sprawić, że pozbędziemy się tych nadprogramowych ilości. Dzisiaj nauka wyjaśniła sposób działania pijawek i potwierdziła ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Organizm pijawki produkuje ok. 60 związków leczniczych, wśród których znajdują się:

 1. Hirudyna – substancja, której zadaniem jest zapobieganie krzepnięciu krwi.
 2. Hirustazyna
 3. Bdelina – inhibitor protez odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego.
 4. Apyraza – enzym upłynniający krew.
 5. Gilantyna – o działaniu antyprzerzutowym i antykoagulacyjnym.
 6. Eglina – związek przeciwzapalny i antyutleniacz.
 7. Destabilaza – rozkładająca zakrzepłą krew.
 8. Hementyna – zapobiegająca krzepnięciu krwi i rozkładająca zakrzepy.
 9. Estrazy i Lipazy – które rozkładają tłuszcze
 10. Hialuronidaza – antybiotyk i czynnik umożliwiającym tkankom i komórkom przenikanie przez błony komórkowe.
 11. Substancje o działaniu znieczulającym.
 12. Antyelastaza – związek, który spowalnia procesy starzenia się skóry.
 13. Substancje, które rozszerzają naczynia krwionośne.
 14. Chloromycetyna – antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym.
 15. Związki przeciwnowotworowe.

W czasie, kiedy pijawka ssie krew, do ludzkiego krwiobiegu przedostają się lecznicze związki zawarte w jej organizmie. Największy wpływ na naczynia krwionośne ma właśnie Hirudyna, to ona jest w stanie działać lepiej, niż heparyna czy aspiryna. Stosowanie pijawek może więc zmniejszyć ryzyko zawału serca i oczyścić naszą krew ze skrzepów. Cudowne działanie Hirudyny zawartej w pijawkach sprawia również, że zmniejsza się prawdopodobieństwo powstania skrzepów w naczyniach wieńcowych. Naczynia krwionośne zostają rozszerzone, a krew płynie swobodniej.

Na chwilę obecną podczas jednego zabiegu choremu przystawia się 4 do 20 pijawek, które ssą go przez 15-20 minut. Sam moment ugryzienia jest bezbolesny, ponieważ pijawka produkuje substancje znieczulające. Po oderwaniu jej od skóry, z miejsca ukąszenia, jeszcze przez dobę może wypływać krew (działanie antykoagulacyjne).

Można je kupić także w formie maści (Wirovit, Sofja), które są produkcji rosyjskiej.

Komentarze