Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia - recenzja

Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia – recenzja książki

Książki o leczeniu metodami naturalnymi dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej należą pozycje przygotowane dla czytelnika niemającego na co dzień kontaktu z medycyną. Pisane są prostym językiem, bez fachowej terminologii. Autorzy mogą opierać informacje zawarte w książkach nie na wiarygodnych źródłach, a na ludowych przesądach. Czasem autor zapędza się w swoją pseudonaukę i tworzy nowe teorie, nie mające żadnych podstaw.
Na przeciwnym biegunie stawiam książki typowo naukowe. Ich lektura bez przygotowania merytorycznego jest trudna. Wystarczy przeczytać kilka opisów ziół z Farmakognozji Matławskiej, by z niepokojem rozglądać się za słownikiem. Książki stojące na tej półeczce są oparte na doniesieniach naukowych. Aby czerpać z nich maksimum korzyści, czeka nas wiele nauki.  

Książka Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia łączy zalety zarówno pierwszej, jak i drugiej półki z książkami. Jej autorem jest Krzysztof Błecha oraz Iwona Wawer. Książka powstała pod patronatem firmy Bonimed, czerpiącej zarówno z dorobku ojca Grzegorza Sroki, jak i z najnowszych odkryć dotyczących ziół.
Książka jest prosta, bez nadmiernej ilości zwrotów, które mogą być niezrozumiałe dla pacjenta. Wiedza jest podana w znakomity sposób – za pomocą czytelnych wykresów oraz krótkich artykułów, które opisują działanie ziół działających na poszczególne układy naszego organizmu. To o wiele lepsze podejście niż rozmieszczanie ziół alfabetycznie. Gdy pragniemy wyleczyć jakąś dolegliwość, wystarczy zerknąć na odpowiednią stronę, a nie przerzucać opisy każdego ziółka.
Uważam, że sprawdzi się lepiej od książek opisujących złożone mieszanki ziołowe. Dzięki niej dowiesz się jak zachować zdrowie i jak poprawiać stan zdrowia w przypadku choroby. Przepis zawierający kilkadziesiąt ziół stanowi zagadkę nawet dla doświadczonej osoby – każde ziółko ma kilka różnych, odrębnych działań.
Mogę ją polecić osobom zaczynającym pracę w aptece albo w sklepie zielarskim, gdyż daje solidne podstawy do pracy za pierwszym stołem. Nauka z niej jest bardzo przyjemna – od razu urzekło mnie przedstawienie działania ziół w formie wykresów, dzięki czemu błyskawicznie przyswajamy wiedzę.
Książka została wydana na śliskim, cienkim papierze. Smuci mnie duża liczba reklam, na które nie powinno być miejsca w drogiej książce.

Bonimed jest firmą produkującą zioła, jednak Profilaktyka nie skupia się wyłącznie na nich. Porady dotyczące zdrowego odżywiania i trybu życia sprawiają, że książka powinna się znaleźć w każdej domowej biblioteczce. 

Komentarze