Kora kaliny koralowej – niezastąpiona w sprawach kobiecych


Kalina koralowa (Viburnum opulus) to roślina blisko spokrewniona z popularnym bzem czarnym (Sambuccus Nigra L). Kalina symbolizuje w przekazie ludowym kobietę – co jest uzasadnione na przykład tym, że sprawdza się właśnie w dolegliwościach kobiecych. Używana jest w niewielkim stopniu w kuchni, a o wiele częściej w celach dekoracyjnych, z uwagi na piękne, kuliste kwiaty oraz ciekawie prezentujące się owoce. Kalina dziko rosnąca podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Właściwości kory kaliny koralowej

Surowiec jest stosunkowo trudny do pozyskania, nie można bowiem użyć kory z żywych gałęzi – z uwagi na to, że kalina podlega ochronie gatunkowej. Kora zawiera rozmaite składniki lecznicze – takie jak garbniki katechinowe, estry, fitosterole (systosterol), żywicę, kwasy organiczne (między innymi izowalerianowy, nadający charakterystyczny zapach). Kora kaliny wykazuje działanie rozkurczowe na macicę. Sprawdza się przy bólach miesięcznych, chroni przed poronieniem. Ze względu na zawartość estrów, wykazuje działanie uspokajające. Kora kaliny nie jest polecana mężczyznom.Mieszanki z tym surowcem można spotkać na przykład w książce ojca Klimuszko - "Wróćmy do ziół leczniczych". Jej trudna nazwa może służyć do ćwiczenia giętkości języka. 

Gdzie kupię korę kaliny koralowej?

Kora kaliny koralowej sprzedawana jest w sklepach zielarskich. Na chwilę obecną hurtownie nie dysponują tym produktem, zatem szansa na zakup jest raczej niewielka. W przypadku takich sezonowych preparatów należy czekać, aż nowa partia surowca zostanie zebrana.
W literaturze można znaleźć informacje na temat wyciągu z kaliny, jednak pojawia się on częściej na łamach książek niż na aptecznych półkach.

Przetwory z kaliny.

Owoce kaliny wyglądają bardzo apetycznie, jednak nie są smaczne. Z uwagi na zawartość saponin, będą gorzkie. Kalina w ten sposób ostrzega zwierzęta o tym, że jest niejadalna. Po przemrożeniu owoce przestają być toksyczne i stają się nieco smaczniejsze – przypominają żurawinę z gorzkim posmakiem. Można robić z nich przetwory oraz nalewki, jednak bez trudu znajdziemy smaczniejszą alternatywę. W niektórych krajach są produkowane na szeroką skalę. 
Źródła - Kwartalnik Panacea, Wikipedia. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze