Dlaczego zioła czasem nie są skuteczne.


Wiele osób niechętnie bierze leki z powodu ich działań ubocznych. Gdy mamy już dość łykania dużej ilości tabletek, nagle odkrywamy na nowo medycynę naturalną, i wkraczamy w świat ziół i ziołolecznictwa. Czy ten stan zakochania w ziołach trwa długo? Przeważnie nie - bowiem za chwilę krzyczymy że zioła nie działają. Na ból pleców szybciej pomaga tabletka niż żywokost, alergia jest skutecznie ograniczana przez leki histaminowe niż przez pachnotkę zwyczajną. W takim przypadku nie obarczaj za brak działania jedynie zioła - brak działania zwykle wynika z niewłaściwego sposobu używania ziół.

Nieprawidłowe dawkowanie

Niewłaściwe dawkowanie ziół jest nagminne - używamy ich w dawce zbyt dużej lub zbyt małej. Gdy kupujemy leki bez recepty, na opakowaniu jest ściśle zaznaczone jak z nich korzystać - dawkowanie jest wyrażone bardzo ściśle.Zioła nie zawsze działają kierunkowo - to jest tak ściśle tak jak leki na daną dolegliwość. Jeśli kupisz paczkę ziół, zwykle dawkowanie będzie opisane zdawkowo, a ulotka przedstawiająca na jakie dolegliwości można używać danych ziół prawie nigdy nie jest dołączana. Gdy zdecydujesz się na zakup nalewki ziołowej lub ziół w postaci kapsułek, dawkowanie które jest napisane na opakowaniu zostało opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, a nie przez osobę która ma praktykę w terapii ziołowej. Dawkowanie ziół jest o wiele trudniejsze od dawkowania tabletek, zależy bowiem w dużej mierze od tego w jakiej formie będziemy przyjmowali dane zioło. W zielarstwie dawkowanie zmienia się w zależności od osoby, od rośliny oraz przygotowania.
Napar z pokrzywy przygotowywany przez piętnaście minut ma o wiele mniej związków niż ten przygotowywany przez minut dwadzieścia pięć. Kilka kropli ekstraktu z Lobelii działa przeczyszczająco. Wywar z tej rośliny spowoduje wymioty.
Innym czynnikiem który ma wpływ na działanie ziół jest to czy zażywamy je regularnie. Gdy dręczy nas choroba używajmy małych dawek ale używanych często. Sok z czarnego bzu może być brany nawet 2 razy w ciągu każdej godziny początku grypy - jednak w małej dawce. Generalnie zaleca się przyjmowanie ziół 3 razy dziennie, ale takie dawkowanie będzie zbyt słabe by pokonać chorobę.

Słaba jakość surowca ziołowego.

Zdarza się iż zioła nie mają opisanego terminu ważności - zwłaszcza w mieszankach składanych przez domorosłych zielarzy. Jakość ziół ma ogromne znaczenie, a jeśli zioła były zbierane, suszone lub przechowywane w nieprawidłowy sposób, jest mała szansa iż będą pomocne.
Zioła z czasem tracą swoją jakość, zwłaszcza gdy nie są przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu - a przez to wartość oraz ilość substancji które wywierają na nas korzystny wpływ gwałtownie spada.
O wiele łatwiej utrzymać dobrą jakość nalewek i kapsułek ziołowych, jednak kupujemy je o wiele rzadziej niż normalne zioła, głównie ze względu na cenę.
Jak ocenić jakość ziół? Na pierwszy rzut oka widać kiedy tryskają zdrowiem, a kiedy nei jesteśmy pewni czy można je używać. (odstępstwo można zrobić dla ziela karczocha, które samo w sobie nie wygląda zachęcająco.). Nawet wysuszone zioła muszą mieć żywe kolory - kwiaty także powinny przedstawiać się podobnie jak świeże. Działanie ziół które leżały długo w szafce poznamy także na podstawie smaku. Pieprz który leży przez dwa lata w niczym nie przypomina tego świeżego, podobnie jest z innymi ziołami.

Nieprawidłowe przygotowanie

Jeśli będziesz przygotowywać zioła w nieprawidłowy sposób, również nie zadziałają. Nalewka ma działanie odmienne niż syrop, ten z kolei jest inny od naparu a napar od odwaru - a wszystkie te formy różnią się od maceracji. Przygotowanie ziół to proces skomplikowany i dokładnie opisany w każdym przepisie - na przykład za pomocą oleju z pestek winogron uzyskasz inny skład niż zalewając zioła spirytusem. Rozpuszczalnik i metoda przygotowania jest niemal tak ważna jak samo zioło.   

Komentarze