Tłuszcze przemysłowe i margaryny - najgorszy rodzaj tłuszczów dostępnych w sprzedaży


Co to są tłuszcze przemysłowe i jaki mają wpływ na nasze zdrowie
Spożywcze tłuszcze przemysłowe powstają w wyniku uwodornienia prowadzącego do utwardzenia olejów roślinnych. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się utwardzony tłuszcz roślinny głównie ze względu na jego zwiększoną odporność na działanie wysokich temperatur, łatwość transportu oraz niska cenę.
Proces uwodornienia nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje powstawanie w nich podwójnych wiązań między cząsteczkami węgla- powstają nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans.
Przeciętnemu konsumentowi te informacje nie wiele mówią.
Czy to dobrze, że w herbatnikach, które wrzuciłam do sklepowego koszyka, przy produkcji zastosowano tłuszcze utwardzone?
Nie wiem, ale zakładam, że jeśli coś jest dopuszczone do spożycia, to nie powinno mi zaszkodzić.
Niestety, nie jest to prawda.

Nadmierne, długoterminowe spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans wpływa niekorzystnie na stan naszego zdrowia.
Jest ono przyczyną wzrostu poziomu złego cholesterolu (LDL) i zmniejszenia stężenia dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. W związku z tym wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca i zawał.
W przeciętnej diecie spożycie kwasów tłuszczowych typu trans, pochodzących z naturalnych źródeł takich jak na przykład produkty pochodzenia zwierzęcego, waha się na poziomie 1,5 do 2g na dobę i jest to poziom w miarę bezpieczny.W wyniku  wprowadzenia do przemysłu spożywczego i gastronomii olejów utwardzonych jesteśmy narażeni na zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych typu trans.
Tłuszcze tego typu, przez długi czas promowano jako zdrową alternatywę dla masła (które ponoć zawiera za dużo cholesterolu), jednak nie miało to nic wspólnego z rzeczywistością. Przemysł przetworzonych tłuszczów przez długi czas wpływał na media po to, by jego produkty były lepiej postrzegane przez społeczeństwo. Dopiero niedawno zaczęło wychodzić na jaw to, że tłuszcze przetworzone wcale nie są zdrowszą alternatywą dla zwykłych tłuszczów. Wręcz przeciwnie. Margaryna nie zawiera cholesterolu, ale nie zmienia to faktu, że jest ona skrajnie niezdrowa dla organizmu.

Na jakie produkty należy zwrócić szczególną uwagę, aby ograniczyć spożycie szkodliwych tłuszczów przemysłowych

Powinniśmy ograniczyć spożycie żywności typu fast food, przy jej przygotowywaniu używana jest frytura, czyli utwardzony tłuszcz roślinny odporny na działanie wysokich temperatur.
Podczas smażenia olej roślinny dosyć szybko się przepala i wymaga częstego wymieniania.
Przecież nikt by nie kupił przypalonych frytek, w lokalu gdzie pachnie spalenizną.
Frytura nie przepala się, mimo długiego używania smażone w niej produkty mają ładny kolor i zapach. Stosowanie jej jest wygodne i ekonomiczne dla właścicieli barów i restauracji, jednak szkodzi naszym naczyniom krwionośnym.Druga grupa produktów, które ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych typu trans, mogą być dla nas niezdrowe, to wyroby cukiernicze.
Tanie ciastka, wafelki, wyroby czekoladopodobne często zawierają utwardzony tłuszcz roślinny.
W składzie jest on wymieniany jako tłuszcz piekarniczy lub cukierniczy.
Ten typ tłuszczu jest używany w przemyśle cukierniczym ze względu na niską cenę. Zaletą jego jest również to, że nadaje wypiekom „lekkości i chrupkości”.
Częściowo uwodornione margaryny do smarowania pieczywa to również źródło kwasów tłuszczowych typu trans.
Na szczęście coraz mniej tego typu produktów do smarowania pieczywa trafia na sklepowe półki.

Nasze domowe przewinienia
Należy pamiętać, że nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans powstają w wyniku wielokrotnego podgrzewania olejów roślinnych.
Przygotowując potrawy w domu, powinniśmy pamiętać o wymianie oleju, w którym smażymy.
 Podgrzewając go wielokrotnie, narażamy się na zwiększone spożycie szkodliwych, nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans.
 Nie należy więc wielokrotnie smażyć w tym samym oleju.
Jako świadomy konsument, sprawdzając skład kupowanej żywności, jesteśmy w stanie ograniczyć spożycie szkodliwych tłuszczów przemysłowych.
Wybierając produkty żywnościowe ze sklepowych półek, powinniśmy zwracać uwagę na ich jakość.
Źle pojęta oszczędność dzisiaj może zaowocować złym stanem zdrowia w przyszłości.Komentarze

  1. Czy na oliwie z oliwek można smażyć potrawy? Nurtuje mnie ten temat z tego względu iż zdania są podzielone niektórzy mówią że jeśli się smaży na nim to jest szkodliwe, a niektórzy zachęcają. Jak to jest rzeczywiście?

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto również wspomnieć, że kwasy tłuszczowe nasycone wpływają niekorzystnie na kondycję psychiczną. W jednym z badań zamieniono w diecie uczestnikom jednonienasycone kwasy tłuszczowe kwasami nasyconymi (oleje roślinne) co skutkowało zwiększeniem zachowań agresywnych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz