Pokrzywa indyjska, czyli forskolina na zmniejszenie apetytu


Pokrzywa indyjska to zioło występujące w Indiach, Nepalu, Birmie i Tajlandii, oraz w krajach afrykańskich. Od wieków wykorzystywano lecznicze właściwości tej rośliny. Naparem z korzenia pokrzywy indyjskiej leczono problemy trawienne, sercowo-naczyniowe, astmę, jaskrę, łuszczycę, nadciśnienie tętnicze, choroby kobiece, oraz otyłość.

Badania składu chemicznego, wykazały występowanie w pokrzywie indyjskiej substancji czynnej o nazwie forskolina. Substancja ta wzmaga aktywność enzymów komórkowych. Największe stężenie substancji czynnej występuje w korzeniu pokrzywy indyjskiej, liście i łodyga zawierają jej mniej.
Suplementacja forskoliną obniża ciśnienie wewnętrzne w gałce ocznej, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry. Co więcej, substancja czynna występująca w pokrzywie indyjskiej obniża również ciśnienie tętnicze krwi, łagodzi objawy łuszczycy oraz astmy oskrzelowej, cukrzycy i chorób alergicznych.
Regularne stosowanie forskoliny prawdopodobnie pobudza działanie systemu immunologicznego.
Trwają badania nad wykorzystaniem preparatów zawierających forskolinę w leczeniu chorób nowotworowych. W tej chwili, trudno jest się wypowiadać na temat skuteczności jej działania, ponieważ, badania są we wczesnym stadium.
Indyjski sposób na szczupłą figurę
Najczęściej wykorzystywaną właściwością forskoliny, jest jej wpływ na tempo przemiany materii.
Ze względu na stwierdzoną właściwość przyspieszania metabolizmu poprzez pobudzenie produkcji związku organicznego cAMP, który przyspiesza rozpad komórek tłuszczowych w mięśniach, reguluje wydzielanie hormonów tarczycy, przez co usprawnia przemianę materii, forskolina jest składnikiem wielu preparatów na odchudzanie. Dodatkowo, pokrzywa indyjska nie ma działania pobudzającego organizm i nie powoduje nerwowości czy problemów ze skupieniem. Dlatego w ofercie sklepów z suplementami diety dla sportowców, znajdziemy preparaty zawierające wyciąg z korzenia pokrzywy indyjskiej.

Forskolina daje także nadzieję dla osób, którym zależy na zmniejszeniu poziomu glukozy we krwi, z uwagi na zagrożenie cukrzycą. Jej substancje aktywne, zmniejszają wchłanianie glukozy z organizmu, przez co, łatwiej jest zachować prawidłową masę ciała.

Komentarze

  1. Dodałbym jeszcze 2 właściwości forskoliny - istnieją badania wskazujące na potencjał w podnoszeniu poziomu testosteronu oraz na korzystny wpływ na receptory dopaminergiczne w kierunku upregulacji. Osobiście po przyjęciu 250 mg ekstraktu 20% czuję również specyficzny efekt pobudzający i zwiększający motywację (możliwe, że wynika to właśnie z aktywności na układ dopaminergiczny)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz