Nowe choroby, wywołane przez nowe technologie


Nowe urządzenia, szczególnie te mobilne, całkowicie zmieniły sposób w jaki komunikujemy się i dały nam mnóstwo nowych możliwości. Niestety, ale wraz z nimi, pojawiły się także zupełnie nowe choroby. Siedzący tryb życia, zwiększa ryzyko otyłości i może być jedną z przyczyn cukrzycy i miażdżycy – mowa tutaj o przyczynach pośrednich. Osoby często korzystające z urządzeń 
mobilnych, mogą zapaść także na znacznie bardziej specyficzne (bo wywołane bezpośrednio korzystaniem z urządzenia) dolegliwości, i to właśnie o nich będzie mowa w tym artykule.


Zespół kciuka SMS (de Qurvaina) – choroba występuje także u młodych matek, które przeciążają nadgarstek podnosząc niemowlaka. Dolegliwość jest częsta u miłośników pisania wiadomości sms, szczególnie na tradycyjnej klawiaturze numerycznej ze słownikiem t9. Może też pojawić się u namiętnych graczy.

Zespół „skrollującego kciuka” (sweeping finger disorder), choroba pojawiająca się u osób, które ciągle skrollują ekran lub używają gładzika w laptopie. Badania wskazują na to, że niektóre osoby w ciągu minuty, mogą przeskrollować nawet 12 metrów ekranu (!), co kończy się nawet powstaniem pęcherzy czy ranami. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są gry na ekranie smartfona.

Ból karku
Urządzenia mobilne wymuszają na nas nieprawidłową postawę, z pochyloną do dołu głową. W tej pozycji, rośnie nacisk na kark, co prowadzić może do jego sztywności i bólu promieniującego w stronę głowy.

Martwica skóry wywołana przez laptopy
To niesamowite, że trzymanie laptopa na kolanach, może doprowadzić do poważnych poparzeń i martwicy skóry. Choroba rozwija się, gdy używamy laptopa, który ma temperaturę wyższą niż 42 stopnie (taką temperaturę osiąga większość laptopów). Wcześniej do przypadków tej choroby dochodziło tylko u osób, które używały termoforów.
Trzymanie laptopa na kolanach, może być także przyczyną męskiej bezpłodności.

Problemy ze wzrokiem
Wiele osób pracujących przy komputerze, narzeka na zmęczenie i suchość oczu, obrzęknięte powieki i rozmyte widzenie. Aby zmniejszyć ryzyko powstania tej dolegliwości, zwracaj uwagę na to, by robić przerwy w pracy. Oczywiście, nie powinieneś ich przeznaczać na patrzenie się w ekran smartfona – lepszym wyborem, będzie popatrzenie się na oddalone krajobrazy.


Łokieć tenisisty – to stan zapalny, do którego dochodzi, gdy stale wykonujemy powtarzające się ruchy ręką. Może pojawić się u osób dużo piszących na komputerze w złej pozycji lub trzymających zbyt długo telefon przy uchu. Cierpią na niego także osoby, używające zwykłych telefonów komórkowych.  

Komentarze

  1. To prawda technologie różnego rodzaju wywołuję złe skutki dla naszego organizmu, ale co byłoby gdy technologia się nie rozwijała? Bylibyśmy zacofani na tle innych krajów ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, technologia się rozwija, ale nie idzie to wszystko w dobrą stronę :) Ostatnio trafiłam na reklamę tokarki do drewna, jestem w szoku co ludzie potrafią wymyślić :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz