W jaki sposób można zmniejszyć ból zęba bez stosowania środków przeciwbólowych?


Ból zęba może przybierać różne formy - od ciągłego pobolewania, do przeszywającego bólu, który promieniuje na całą szczękę. Istnieje wiele przyczyn bólu zębów - może to być zarówno próchnica, jak i infekcja, złamanie zęba, choroba dziąseł czy uraz innego rodzaju. 
Ból zęba pojawia się często wtedy, gdy dochodzi do podrażnienia lub stanu zapalnego jego miazgi. Miazga zęba jest dobrze unerwiona i świetnie przewodzi bodźce bólowe. Do stanu zapalnego lub podrażnienia miazgi, dochodzi z wielu różnych przyczyn, z których najważniejszą jest nieprawidłowa higiena i brak kontroli stanu zębów.
Jeśli ból zęba jeszcze nie jest nasilony, idź jak najszybciej do dentysty, który rozwiąże problem zanim dojdzie do jego pogorszenia. Aby doraźnie pozbyć się bólu, nie musisz od razu stosować silnych i niszczących wątrobę środków przeciwbólowych. W domu znajdziesz wiele preparatów, które wspomagają walkę z bólem.

1. Pieprz i sól

To dość dziwna metoda, ale działa - połączenie soli i pieprzu, ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Wymieszaj je w równej ilości i dodaj odrobinę wody, by zrobić pastę.
 1. Nakładaj ją na bolącego zęba na kilka minut.
 2. Możesz robić to kilka razy dziennie.

2. Czosnek

Czosnek znacznie zmniejsza ból, towarzyszący chorobom zębów. Ma także działanie przeciwbakteryjne, działając nie tylko na objaw, ale także na przyczynę dolegliwości.
Wymieszaj zmiażdżony czosnek (lub czosnek w proszku) z solą kuchenną i nakładaj go na bolące miejsce. Możesz także go rzuć, co także odkazi jamę ustną i da szybką ulgę.
 1. Powtarzaj to przez kilka dni.

3. Goździki

To chyba najlepiej znany naturalny środek na ból zębów. Goździki działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, usuwają wolne rodniki i zmniejszają uczucie bólu. Dzięki nim, łatwiej pozbędziesz się infekcji towarzyszącej bólom zębów.
Pokrusz dwa całe goździki i wymieszaj je z niewielką ilością oliwy lub innego oleju roślinnego. Następnie nakładaj na bolące miejsce.
 • Możesz też kupić olej goździkowy i moczyć w nim gazik, który przyłożysz do bolącego zęba. Niektórzy rozpuszczają olej z goździków w wodzie i następnie płuczą nim usta.

4. Cebula

Cebula ma działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu, także zmniejsza ból zębów. Dzięki niej, można zmniejszyć ból i ograniczyć rozwój bakterii.
Jeśli poczujesz pierwsze objawy bólu zębów, żuj surową cebulę przez kilka minut.
 • Innym rozwiązaniem jest nałożenie kawałeczka cebuli na bolące miejsce.

5. Asafetyda

Asafetyda nie należy do popularnych przypraw, jednak bardzo dobrze sprawdza się w przypadku bolących zębów.
 • Wymieszaj ją z sokiem z cytryny i delikatnie podgrzej. Mieszaninę można nakładać wacikiem na bolące miejsce. Dzięki temu, szybko pozbędziesz się bólu.
 • Asafetyda dobrze rozpuszcza się także w tłuszczu - w tej formie także możesz ją nakładać na bolące miejsce.

6. Woda morska

Sól poprawia stan błon śluzowych i zmniejsza ból - wykorzystaj tę właściwość także do leczenia zębów.
Zmieszaj łyżeczkę zwykłej soli (lub soli morskiej) ze szklanką gorącej wody i płucz tą mieszaniną jamę ustną.
Dzięki temu, zmniejszysz opuchliznę oraz stany zapalne, oraz pozbędziesz się bakterii, mogących powodować infekcje.
7. Liście guawy
Świeże liście tej rośliny, zmniejszają ból zębów, ze względu na działanie przeciwzapalne, analgetyczne i przeciwbakteryjne.
 • Aby pozbyć się bólu, żuj jeden lub dwa liście guawy. Podobne działanie mają liście surowego szpinaku.
 • Jeśli nie odpowiada Ci ta metoda, możesz zaparzyć liście we wrzątku. Po ostudzeniu dodaj do wody łyżeczkę soli i używaj jako płynu do płukania ust.

8. Wanilia

Naturalna wanilia także pozwala zmniejszyć ból zębów, a dodatkowo, ma pewne właściwości uspokajające.
 1. Aby skorzystać z jej zalet, namocz wacik w ekstrakcie z wanilii i posmaruj nim bolące miejsce.
 2. Używaj kilka razy dziennie.
9. Sok z zielonego jęczmienia
Bardzo ciekawa metoda - soki z zielonych zbóż, zawierają bardzo dużo antyoksydantów, które mają działanie antybakteryjne. Aby zmniejszyć ból zębów, możesz używać zarówno zielony jęczmień w proszku, jak i sok z zielonego jęczmienia, a także innych zielonych zbóż.
Jego działanie polega także na absorbowaniu toksyn z jamy ustnej, zmniejszaniu rozwoju bakterii oraz spowolnieniu rozwoju infekcji. Możesz także żuć pędy pszenicy.

10. Lód

Lód zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwowych.


 • Aby zmniejszyć ból zębów, owiń kostkę lodu cienką szmatką. Przykładaj lód w okolice zęba na kilka minut. Jeśli ból się nasila zamiast maleć, prawdopodobnie masz odsłonięty nerw i musisz szybko udać się do dentysty.
 • Lodem możesz także wykonać masaż dziąseł, który będzie dodatkowo zmniejszał uczucie bólu.
Przed zastosowaniem tych metod, pamiętaj, że i tak nie zastąpią one wizyty u dentysty. Większość problemów z zębami, które doprowadziły już do bólu, wymaga leczenia.Komentarze