Dlaczego Twój organizm potrzebuje cholesterolu?Hipercholesterolemia to jeden z poważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Okazuje się, że wysoki poziom cholesterolu we krwi może być oznaką wielu różnych chorób, np. cukrzycy czy niedokrwistości.

Jednak hipercholesterolemia często nie daje żadnych objawów. Wielu ludzi, którzy czują się dobrze może mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.


Lekarze mają trudne zadanie – najpierw muszą namówić ludzi z grupy największego ryzyka na diagnostykę a następnie przekonać wszystkich chorych o tym, że powinni się leczyć. Ale jak przekonać do leczenia kogoś, kto nie czuje się chory? Tu z pomocą przychodzą liczne programy rządowe, firmy farmaceutyczne oraz media. Nagłaśniając rosnący problem skutecznie namawiają ludzi na regularną profilaktykę badań.

Czy wiesz, że zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może zwiastować przyszłe problemy z układem krążenia? Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, zdrowy tryb życia, a w razie potrzeby leczenie.

Jeszcze 25-30 lat temu w środowisku medycznym krążyło przekonanie, że wysoki cholesterol (na poziomie powyżej 240 mg) dotyczy głównie mężczyzn w średnim wieku, którzy nie stronią od nałogów (papierosy, alkohol, tłuste jedzenie itp.). Tacy pacjenci z miejsca otrzymywali receptę na specjalne leki mające za zadanie obniżenie cholesterolu.

Obecnie (po ustaleniach Cholesterol Consensus Conference w 1984 r.) uważa się, że zarówno kobiet jak i mężczyzn problem wysokiego cholesterolu dotyczy na równi. Niepokojący poziom jego stężenia we krwi rozpoczyna się już od 180 mg.

Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi to statyny.

Czy obniżanie poziomu cholesterolu zawsze jest wskazane?

Cholesterol jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on niezbędnym substratem dla powstania, między innymi, takich elementów jak: hormony płciowe, witamina D3 czy kwasy żółciowe. Ponadto gwarantuje on odpowiednią prace komórek nerwowych.

Powstaje pytanie: czy nagłaśniana ostatnio „nagonka” na cholesterol jest konieczna? Okazuje się bowiem, że jego zbyt niski poziom w organizmie może doprowadzić do, często nieodwracalnych, problemów zdrowotnych.

Jak w gąszczu informacji o złym cholesterolu nie popaść w paranoję? Owszem, cholesterol w nadmiarze jest dla nas niebezpieczny, jednak najczęściej wystarczy prowadzić aktyny tryb życia, stosować zdrową dietę oraz regularnie wykonywać profilaktyczne badania. Te proste działania wystarczą, aby cieszyć się dobrym zdrowiem bez ryzyka zapadnięcia na choroby i schorzenia związane z nadmiarem złego cholesterolu we krwi.

Uwaga! Nie należy zapominać o fakcie, iż podwyższony poziom cholesterolu może, lecz nie musi, świadczyć o różnych chorobach, dlatego zawsze w takim wypadku należy wykonać dokładną diagnostykę, która wykluczy stan chorobowy.


Komentarze