Najlepsze domowe sposoby na poprawę pamięci

Chcesz poznać najlepsze sposoby na poprawienie pamięci, szczególnie w starszym wieku?
W tym celu możesz wypróbować takie preparaty, jak żeń-szeń, szałwia, kurkuma, miłorząb japoński, olej rybi bogaty w kwasy omega-3, banany, wyciąg z cynamonu, witaminę B12, olej kokosowy, preparaty z widłakiem, jagody, migdały, pestki dyni, warzywa z zielonymi liśćmi, warzywa strączkowe i kapustę. Jest też kilka innych metod, takich, jak odejście od rutynowych zachowań, robienie czegoś nowego, medytacja i aromaterapia.
Czym jest demencja?
Demencja to termin o szerokim znaczeniu, który łączy choroby związane z zaburzeniami poznawczymi. Najsłynniejszą i najgroźniejszą z nich, jest choroba Alzheimera. Termin "demencja" często odnosi się do stopniowego pogorszenia pracy mózgu i pamięci. Choroba postępuje każdego dnia i z czasem sprawia, że osoba nie może samodzielnie funkcjonować - wymaga opieki bliskich. Choroba może następować naturalnie, jako element starzenia, ale może też być spowodowana poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi, jak syfilis, zły stan naczyń krwionośnych i otępieniem z ciałami Lewy'ego. Niestety, ale obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na demencję, przez co cierpi zarówno chory, jak i członkowie jego rodziny i opiekunowie.

Najpopularniejszą grupą preparatów stosowanych podczas leczenia demencji, są inhibitory cholinoesterazy. Można je stosować raczej jako środek zmniejszający objawy choroby, a nie jako lekarstwo. Ich działanie polega na zmniejszaniu postępu choroby i likwidowaniu zaburzeń poznawczych.

Z tego powodu, coraz więcej uwagi poświęca się preparatom ziołowym, które mogą nie tylko hamować postęp choroby, ale także (na co wskazują niektóre badania), odwracać go. Jest kilka chorób, w których poprawa stanu pacjenta jest stosunkowo prosta - demencję można odwrócić na przykład wtedy, gdy jest spowodowana niedoborem witaminy B12 lub syfilisem.

W takim przypadku leczy się oczywiście samą przyczynę choroby, a nie tylko maskuje jej objawy. W pozostałych chorobach związanych z zaburzeniami poznawczymi, aby poprawić jakość życia, można zastosować różne preparaty ziołowe. Nie odwrócą one choroby, ale mogą przyczynić się do zwiększenia jakości życia. Przyjrzyjmy się kilku domowym preparatom, które można zastosować, by poprawić stan zdrowia pacjenta.


Najlepsze sposoby na poprawę pamięci


Szałwia - jednym z najważniejszych powodów problemów neurologicznych, jest zbyt słaby przepływ krwi w tych rejonach mózgu, które są odpowiedzialne za pamięć i wnioskowanie. Szałwia to zioło, które rozszerza naczynia włosowate i dzięki temu zwiększa przepływ krwi w tych partiach mózgu. Dzięki niej, można poprawić stan mózgu.


Kurkuma - jeśli przyjrzymy się bliżej wynikom badań na temat zaburzeń pamięci, zauważymy, że w Indiach występuje ona znacznie rzadziej, niż w innych miejscach na świecie. Wynika to z dużej zawartości kurkumy w indyjskiej diecie. Wykazano, że kurkuma blokuje tworzenie meta-amyloidu, substancji, odpowiedzialnej za wytwarzanie płytki miażdżycowej w mózgu. To właśnie ona jest jedną z przyczyn demencji.


Olej kokosowy: Uszkodzenie nerwów to kolejna z przyczyn zaburzeń pamięci. Olej kokosowy wpływa korzystnie na stan nerwów, poprawia komunikację między neuronami i poprawia myślenie u osób we wczesnym stadium choroby.


Zajęcia kreatywne - dzięki robieniu kreatywnych rzeczy, w mózgu rozwijają się nowe ścieżki. Prowadzi to do poprawienia pamięci. Angażując się w kreatywne zajęcia, takie, jak nauka nowych umiejętności, nowe hobby lub czytanie na nowy, nieznany wcześniej temat, tworzysz nowe ścieżki między neuronami i wzmacniasz sieć połączeń. Dzięki temu, spowalniasz rozwój choroby.


Kapusta: Warzywa z rodziny krzyżowych w ostatnich latach przyciągają uwagę naukowców i są ku temu liczne powody. Kapusta zawiera mnóstwo kwasu foliowego i karotenoidów, które obniżają poziom homocysteiny. Odkryto, że wysoki poziom tej substancji jest powiązany z zaburzeniami poznawczymi. Z tego powodu, wszystkie substancje, które obniżają poziom homocysteiny, wpływają korzystnie na stanu układu nerwowego.


Dynia - to warzywo jest źródłem żelaza i kwasu foliowego. Te dwa składniki są bardzo ważne,dla prawidłowego krążenia i zachowania funkcji poznawczych.


Zmiana nawyków: Jeśli nie stymulujesz swojego mózgu różnymi bodźcami, zwiększa się ryzyko powstania zaburzeń poznawczych. Warto zmieniać swoje zachowanie, doświadczać nowych rzeczy, uczestniczyć w interesujących rozmowach z nowymi ludźmi i zgłębiać nowe tematy. Zaskakuj codziennie swój mózg czymś nowym i stawiaj przed sobą wyzwania.


Szpinak: Szpinak i inne warzywa liściaste zawierają kwas foliowy i witaminę B9, która wpływa na zwiększenie możliwości umysłowych i zmniejszenie ryzyka depresji. Depresja to jeden z najgorszych objawów, pojawiających się przy demencji, który sprawia, że chory nie może się w nic zaangażować.


Miłorząb: to jedno z najlepiej poznanych lekarstw na demencję i chorobę Alzheimera. Jego korzystne działanie na krążenie i uelastycznienie niewielkich naczyń krwionośnych w mózgu zostało potwierdzone w setkach badań. Poprawia on krążenie w mózgu i pamięć krótkotrwałą. Miłorząb japoński jest jednym z najpopularniejszych preparatów na poprawienie funkcji poznawczych na całym świecie.


Olej rybi: Kwasy Omega-3 wpływają korzystnie na poziom dobrego cholesterolu HDL, dzięki czemu poprawiają stan całego organizmu. Regularne przyjmowanie kwasów Omega może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian w mózgu (które następnie mogą być przyczyną poważniejszych problemów). Kwasy omega-3 znajdziesz przede wszystkim w produktach z ryb.


Aromaterapia: Istnieje kilka badań, które pokazują, że aromaterapia pozwala poprawić stan organizmu przy demencji. Ta metoda jest wykorzystywana od wielu lat i prawdopodobnie jej działanie wymaga z tego, że obniża ona poziom hormonów stresu, zmniejsza przygnębienie i poprawia wydajność organizmu.


Banany: Banany to bogate źródło potasu, który wpływa korzystnie na naczynia krwionośne. Potas zwiększa dopływ dobrze dotlenionej krwi do mózgu, dzięki czemu można poprawić funkcje poznawcze, pamięć i koncentrację.


Ekstrakt z cynamonu: cynamon zmniejsza ilość płytki miażdżycowej w mózgu, dzięki czemu może odwrócić problemy z pamięcią i myśleniem.


Suplementy z witaminą B12 - niedobór witaminy B12 to kolejna, poważna przyczyna demencji. Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy demencji, może być to spowodowane właśnie niedoborem witaminy B12. Można temu zapobiegać, dzięki jedzeniu takich produktów, jak sardynki, krewetki, tuńczyk, wołowina i jogurt.


Migdały: Większość orzechów to bardzo bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów, takich, jak magnez, kwas foliowy, kwasy omega-3, kwasy tłuszczowe i witamina B6. Aby poprawić funkcjonowanie mózgu, jedz dużo migdałów i orzechów.


Medytacja: nie ma jeszcze badań na temat tego, czy medytacja poprawia funkcjonowanie organizmu przy demencji. Pewne jest to, że wpływa ona na lepsze krążenie krwi, pamięć i ogólne zdrowie całego organizmu. Medytacja i oczyszczenie umysłu na pewno nie zaszkodzi.


Widłak: To zioło jest popularne w medycynie chińskiej. Uważa się, że widłak poprawia funkcje poznawcze organizmu i wpływa korzystnie na pamięć.


Na co szczególnie zwrócić uwagę: Pamiętaj o tym, że nie ma jeszcze lekarstwa, które odwraca skutki demencji. Domowe recepty stosowane przy tej chorobie, poprawiają jakość życia i opóźniają lub spowalniają rozwój choroby. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie wtedy, gdy przyjmujemy inne leki.
 

Komentarze