9 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat brahmi (Bacopa monnieri)

Bacopa monnieri, to zioło wykorzystywane bardzo często w medycynie ayurwedyjskiej. Jest ona postrzegana jako zioło wpływające pozytywnie na pamięć i zmniejszające poziom stresu. Bacopa monnieri, znana także jako Brahmi, jest adaptogenem, co oznacza, że ułatwia przystosowanie organizmu do stresujących sytuacji. Oto 9 najciekawszych informacji na temat mocy działania i wszechstronności tego zioła.

1 Wspieranie pracy mózgu
Jednym z objawów starzenia się, jest coraz gorsze funkcjonowanie mózgu. Podejrzewa się, że substancje aktywne znajdujące się w brahmi, zwane bakozydami, mają pozytywny wpływ na mózg i ogólne zdrowie człowieka. Niektóre badania udowodniły, że ta roślina wpływa pozytywnie na komórki mózgu i wspiera regenerację jego tkanek. Badania prowadzone na zwierzętach, podczas których podawano im bakozydy przez długi czas, udowodniły, że mają one wartość terapeutyczną w walce z rozwojem choroby Alzheimera. Brahmi może mieć także wiele innych pozytywnych działań na zdrowie mózgu.
2. Poprawa funkcjonowania wątroby
Mózg nie jest jedynym organem, który czerpie korzyści ze stosowania brahmi. Wątroba to najważniejszy organ o działaniu odtruwającym. Badania wskazują na to, że brahmi może wspierać jej funkcjonowanie i chronić ją przed działaniem toksyn. Każdego dnia atakują nas ogromne ilości toksyn, zarówno z otoczenia, jak i z żywności. Nie ma zatem nic dziwnego to, że wszyscy szukamy naturalnych preparatów, które będą poprawiały funkcjonowanie wątroby.
3. Ochrona przed hipoglikemią u noworodków
Niski poziom glukozy we krwi (hipoglikemia) u noworodków, może powodować poważne, natychmiastowe zmiany w mózgu. Prowadzą one do problemów z poruszaniem się w późniejszym wieku i zaburzeń poznawczych. Badania wykazały, że bakozydy mają silne działanie ochronne na neurony u dzieci, które cierpią na tę dolegliwość. Coraz więcej naukowców ma nadzieję, że ekstrakt z brahmi będzie można niedługo stosować u dzieci w celu zmniejszenia uszkodzeń mózgu.
4. Ochrona przed niekorzystnym działaniem opioidów
Opioidy, takie, jak morfina i oxykodon, są przepisywane przez lekarzy w celu walki z bólem. Te leki mają skuteczne działanie, ale ich poważnym objawem ubocznym, jest szybko następujące przyzwyczajenie. 77 procent pacjentów cierpiących na silne bóle, ma wysokie prawdopodobieństwo powstania depresji i musi mierzyć się z możliwością uzależnienia. Badacze odkryli, że bakozydy mogą być pomocne w terapii opiatami, dlatego, że zmniejszają odczucia narkotyczne po przyjęciu morfiny. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka uzależnienia. Dodatkowo, bakozydy chronią także tkanki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez morfinę.
5. Ochrona przed zaczerwienieniami i obrzękami
Większość chorób powoduje dwa objawy - obrzęk i zaczerwienienie tkanek. Dochodzi do nich także w tkance mózgu. Brahmi to roślina, która pozwala ograniczyć te objawy, ponieważ hamuje odpowiedź autoimmunologiczną organizmu. Wiele z badań na ten temat jeszcze trwa, ale dane, które już poznaliśmy, dają nadzieję na stworzenie nowych metod leczenia tych problemów.
6. Normowanie ciśnienia krwi
Brahmi wpływa na lepsze wykorzystanie tlenku azotu w organizmie, co poprawia funkcjonowanie mięśni odpowiadających za skurcze naczyń krwionośnych. Te dwa czynniki wpływają pozytywnie na ciśnienie krwi. Wpływ na prawidłowe ciśnienie krwi nie jest najlepiej znanym działaniem brahmi, ale warto to mieć na uwadze.
7. Silne działanie antyoksydacyjne
Antyoksydanty - czy nie mówi się o nich zbyt dużo? Badacze cały czas oceniają, które z roślin, ziół i produktów spożywczych mają najlepsze właściwości antyoksydacyjne i brahmi wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze. Zioło chroni przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez wolne rodniki. Poprawia także działanie innych organów, takich, jak nerki.
8. Wybierz produkty organiczne
Niezależnie od tego, jakie zioło chcesz kupić, szukaj produktów z certyfikatem organicznego pochodzenia, które są wolne od pestycydów, GMO i zanieczyszczeń. Brahmi to zioło, które łatwo absorbuje zanieczyszczenia i inne substancje chemiczne (nawet tak groźne, jak arszenik), jeśli rośnie w zanieczyszczonych rejonach. Brahmi hodowane w okolicach miast, może zawierać dużą ilość ołowiu, cynku i kadmu. Wniosek? Kupuj organiczne Brahmi!
9. Stosuj świeże brahmi
Jeśli dodajesz zioła do posiłków, staraj się stosować zwłaszcza produkty świeże. Badacze odkryli, że stosowanie świeżego brahmi jest korzystniejsze od używania suszonych ziół.
Czy warto stosować brahmi?

Naszym zdaniem, tak, ponieważ ma ono mnóstwo korzystnych działań. Wspomaga zarówno cały organizm, jak i wspiera zdrowie mózgu. W jaki sposób przyjmujesz brahmi? Czy kiedykolwiek go używałeś? Opisz w komentarzu swoje doświadczenie z tą rośliną.

Komentarze