Syrop z mniszka lekarskiego - równie cenny, co miód

Mniszek lekarski zwany zwyczajowo mleczem, to pospolita, dobrze znana roślina. Występuje na terenie całej Polski i często uznawana jest za trudny do zwalczenia chwast. Okazuje się jednak, że ma ona leczniczy wpływ na organizm człowieka i jest wysoko cenionym surowcem zielarskim. Na co konkretnie pomaga syrop z mniszka lekarskiego zwany „miodem majowym”?


Co o mniszku każdy wiedzieć powinien?

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) to bylina z rodziny astrowatych. Występuje na terenach Europy, Azji, Ameryki Południowej oraz Północnej. Gęsto porasta trawniki, łąki, pastwiska oraz wszelkie nieużytki. Jego ekspansja jest możliwa dzięki nasionom, umieszczonym na aparatach lotnych. Popularne „dmuchawce”niesione siłą wiatru wędrują na znaczne odległości, gwarantując ciągłość gatunku na najróżniejszych terenach. Okres kwitnienia mleczy rozpoczyna się wczesną wiosną (kwiecień i maj), zaś kończy w sierpniu. Roślina lubi tereny mocno nasłonecznione, dobrze rozwija się na glebach gliniastych, bogatych w azot. Możliwa jest uprawa mniszka lekarskiego. Gospodarstwa zajmujące się hodowlą rośliny powstają głównie na terenie Niemiec oraz Francji. Roślina jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Pierwsze wzmianki o medycznym zastosowaniu mniszka lekarskiego pochodzą z X i XI wieku.

Których części mniszka lekarskiego używa się w ziołolecznictwie?

W medycynie wykorzystuje się korzeń, łodygę, liście oraz kwiaty. Korzenie zbiera się w okresie wiosennym lub jesienią. Liście pozyskujemy wczesną wiosną, kiedy kwiaty są w początkowej fazie kwitnienia. Kwiaty najlepiej zbierać w maju, kiedy są najbardziej dojrzałe. Powinniśmy robić to w słoneczny, suchy dzień.

Warto mieć na uwadze, aby nie było już wtedy rosy, bo pod wpływem wody kwiaty mogą ściemnieć. Zbioru należy dokonać w godzinach przedpołudniowych. Wtedy kwiaty wydzielają najwięcej aromatu i smaku. Łodygi zbiera się czasie kwitnienia rośliny. Młode listki mniszka można wykorzystywać w kuchni. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do sałatek i urozmaicą smak zup i sosów.

Wpływ mniszka lekarskiego na zdrowie

 • Roślina ta polecana jest dla osób cierpiących na dolegliwości wątrobowe.
 • Wspomaga proces rozpuszczania kamieni w drogach żółciowych i nerkach.
 • Działa pobudzająco i wspomagająco na procesy trawienne.
 • Wzmaga apetyt.
 • Wykazuje działanie oczyszczające, polecany jest w leczeniu dolegliwości skórnych (trądzik, liszaje, świądy skóry).
 • Wspomaga leczenie bólów na tle reumatycznym.
 • Polecany dla diabetyków ze względu na redukcję poziomu cukru we krwi.
 • Działa uspokajająco i moczopędnie.
 • Wzmacnia organizm, pomaga zwalczać infekcje a także ból gardła.
 • Składniki zawarte w mniszku lekarskim wpływają korzystnie na układ kostny, skórę oraz na proces utraty wagi.
 • Mlecz jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego.
 • Liście mniszka lekarskiego są bogate w potas, wapń, żelazo, krzem, flawonoidy oraz witaminy A, E, B, D i C.

Czym jest syrop z mniszka lekarskiego?

Syrop z mniszka lekarskiego wyglądem i smakiem przypomina miód, stąd zwyczajowa nazwa „miodek majowy”. Produkuje się go z żółtych kwiatów zebranych (najlepiej w maju) w słoneczny dzień, w godzinach przedpołudniowych, kiedy z łąki lub sadu zejdzie już rosa. Zebrane kwiatki wykładamy na biały papier.

Ułatwia to usuwanie ewentualnych robaków z płatków kwiatów. Około 500-700 oczyszczonych kwiatków zalewamy w wysokim garnku wodą (ok. (1,5 l) i dodajemy 3 pokrojone w plasterki cytryny. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze przez około 15-20 minut. Powstały w ten sposób płyn odstawiamy na 24 godziny. Po dobie przecedzamy wywar, dodajemy do niego cukier (ok. 1,5 kg) i całość gotujemy przez 2,5 do 3 godzin. Tak powstały syrop należy przechowywać w lodówce.

Syrop z mniszka lekarstwem na trądzik i anemię

Dzięki właściwościom odtruwającym, moczopędnym oraz bogactwu przeciwutleniaczy, sok z mniszka jest doskonałym środkiem zwalczającym trądzik. Przyczynia się do uregulowania pracy hormonów, które często odpowiadają za zmiany trądzikowe na skórze. Stosowany na zmienione chorobowo miejsca, przyczynia się do zwalczania bakterii oraz stanów zapalnych, co znacznie przyśpiesza leczenie objawów trądziku.

Wysoka zawartość witaminy C przyśpiesza gojenie i zmniejsza widoczność blizn. Za sprawą wysokiej zawartości żelaza i białka, sok z mniszka lekarskiego polecany jest jako środek pomocniczy w leczeniu anemii. Obecna w nim witamina B przyczynia się do tworzenia krwinek czerwonych oraz innych składników krwi. Miód majowy wspomaga leczenie zakażeń dróg moczowych, jelit oraz żołądka. Dzięki, wspomnianym już wcześniej właściwościom moczopędnym, regularne picie soku z mniszka lekarskiego przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz do redukcji cholesterolu.

Syrop z mniszka lekiem wspomagającym leczenie nowotworów

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy i luteiny zwartych w soku z mniszka lekarskiego sprawia, że jest on sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Skuteczność leczenia raka prostaty z pomocą wyciągów z mniszka lekarskiego została klinicznie udowodniona.

Zachowanie ostrożności

Pomimo swoich dobroczynnych właściwości, stosowanie soku z mniszka lekarskiego może powodować skutki niepożądane. Ludzie uczuleni na rośliny takie jak stokrotki czy chryzantemy, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub alergologiem przed zastosowaniem specyfiku. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i matki karmiące.


Syrop z mniszka doskonale wspomaga organizm w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości. Zdobycie rośliny jest łatwe, a przygotowanie z niej syropu tanie i szybkie. Mniszek lekarski porastający łąki i pastwiska oddalone od pól uprawnych oraz dróg jest w 100% naturalny. Nie ma kontaktu ze sztucznymi nawozami, opryskami i związkami ołowiu. Najlepsza apteka, to apteka natury.

Komentarze