Top 7 ziół stosowanych w problemach z żyłami

Wyobraź sobie rury, które doprowadzają wodę do kranu w kuchni lub łazience. Co się stanie, jeśli rura jest zardzewiała i jej konstrukcja jest osłabiona?  Tak właśnie jest, gdy chorujemy na naczynia krwionośne.
Woda zacznie wywierać presję na słabsze obszary rur, na wszelkie zwężenia, zgrubienia i niedrożne odcinki. Ponieważ płyn nie może łatwo się przemieścić, zostaje uwięziony w słabo drożnym odcinku. Ponadto ciśnienie wody nadal będzie osłabiać konstrukcję rury. Tego typu sytuacja ma miejsce również w naszym ciele, gdy mamy do czynienia z żylakami.
Nabrzmiałe, powiększone i skręcone żyły nie są w stanie zapewnić płynnego przepływu krwi do serca i krew zostaje gromadzona w żyłach. Żylaki są to skręcone i rozszerzone żyły na skórze, najczęściej na nogach i kostkach. Co powoduje, że tworzą się nam żylaki? Otyłość, ciąża, siedzący lub stojący tryb życia. Czasem żylaki mogą przerodzić się w zakrzepicę. Schorzenia te jednak możemy wyleczyć domowymi sposobami. Dietą, odpowiednimi nawykami, ćwiczeniami oraz ziołami, które maja zbawienny wpływ na żylaki. Oto lista ziół, które pomogą Ci w problemach z żyłami.
1. Kasztanowiec
Kasztanowiec jest jednym z ulubionych ziół zielarzy. Używają go w szerokim leczeniu nie tylko żylaków, ale także w przewlekłej niewydolności żylnej, która także jest chorobą krążenia. Kasztanowiec ma właściwości ściągające nadmiar krwi z żył oraz pomaga usprawnić działanie krwiobiegu. Głównym związkiem tego zioła jest escyna, która hamuje wydzielanie enzymów odpowiedzialnych za uszkodzenia naczyń włosowatych. Kasztanowiec poza wzmacnianiem ścian naczyń krwionośnych może łagodzić objawy, takie jak obrzęk i ból.
Jak używać kasztanowca?
Do wytwarzania leków wykorzystywane są nasiona, kora, kwiaty oraz liście. Jednak w leczeniu żylaków najbardziej skuteczny jest ekstrakt z nasion. Ponieważ kasztanowiec zawiera truciznę zwaną eskuliną, nie powinien być spożywany na surowo lub nawet w stanie nieprzetworzonym. W związku z tym należy spożywać jedynie wyciąg z kasztanowca, który jest wolny od trucizn, która zostaje usunięta podczas procesów przetwarzających zioło. 300 mg ekstraktu z nasion kasztanowca zawiera około 50 mg substancji czynnej- escyny. Wyciąg należy spożywać dwa razy dziennie.
2. Nasiona winogron
Nasiona winogron zawierają duże ilości witaminy E, flawonoidy, kwas linolowy i przeciwutleniacze. Nasiona winogron skutecznie pozwolą pozbyć się żylaków i wzmocnić żyły. Związki te zawarte są również w skórce winogron, jednak w o wiele mniejszym stężeniu. Nasiona winogron pozwolą wzmocnić strukturę tkanki łącznej i naczynia krwionośne, dzięki temu wpływają na zmniejszenie zapalenia naczyń. Chronią naczynia włosowate, żyły i tętnice przed wolnymi rodnikami i zwiększają wchłanianie witaminy C, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu. Zwiększają również napięcie i elastyczność ścian naczyń włosowatych, dzięki temu są bardziej odporne na pęknięcia, krwotoki i zakażenia.
3. Olejek eteryczny z kocanki
Olejek z kocanki jest jednym z najlepszych specyfików do leczenia żylaków i chorób żył. Olej ten pochodzi z kwiatów kocanki i jest jednym ze skuteczniejszych lekarstw na dolegliwości żylne. Zawiera antykoagulant, działa znieczulająco i przeciwskurczowo. Olej z kocanki regeneruje nerwy i zmniejsza ból. Przy regularnym stosowaniu może całkowicie wyleczyć żylaki i inne choroby żył.

4. Aksamitka
Aksamitka zawiera flawonoidy i triterpeny, które korzystnie wpływają na wzmocnienie żył i leczenie chorób żylnych. Triterpeny poprawiają napięcie żył, dzięki czemu są mniej podatne na zwyrodnienia. Aksamitka stosowana jest w medycynie ludowej na wiele różnych dolegliwości- zapalenia, krwotoki i w celu regeneracji uszkodzonych tkanek. Jej właściwości pomagają leczyć również ból i obrzęk spowodowany żylakami. Długotrwałe stosowanie pozwala na pozbycie się żylaków oraz wzmocnienie całego układu żylnego.
5. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy pozwala leczyć wiele chorób, w tym różnego rodzaju bóle, obrzęki, zgagę, a nawet żylaki. Poprawia krążenie krwi i pomaga pozbyć się bólu związanego z chorobami żył.
6. Kapusta
Kapusta jest jednym z warzyw, które zawierają ogromne ilości składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E, B1, B2, K, potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor i siarkę. Właściwości kapusty, które sprawiają, że nadaje się do leczenie żylaków i chorób żylnych, polegają na zawartości siarki, potasu i witaminy K. Siarka pozawala niszczyć zakrzepy powstałe w żyłach, a reszta składników leczy infekcje, ból i obrzęk spowodowany żylakami.
7. Gotu Kola

Gotu kola jest jednym ze specyfików używanych w Ajurwedzie. Tego zioła używa się do zmniejszenia obrzęku, bólu, uczucia ciężkości spowodowanego chorobami żylnymi. Gotu kota działa dzięki wzmocnieniu tkanki łącznej, oraz zapobiega powstawaniu żylaków. Ekstrakt z Gotu Koli zawiera triterpeny, które poprawiają ukrwienie i niwelują zwyrodnienia.

Komentarze

  1. proszę zapoznać się również z zielem gryki. Powinno znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc w problemach z żyłami. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz