Złocień maruna - nie tylko na bóle głowy

Złocień maruna to roślina używana przede wszystkim w formie kapsułek, która pomaga w różnych rodzajach bólu głowy. Ma mnóstwo niewielkich, żółto-białych kwiatów, przypominających nieco stokrotki. W przeciwieństwie do tej rośliny, wnętrze złocienia jest płaskie, a nie stożkowe. Łodyga rośliny jest owłosiona, ma około 60 cm długości.

Jeśli wiemy, czego szukamy, trudno będzie nam pomylić złocień maruna z innymi roślinami. Najważniejszą cechą złocienia jest to, że jego łodyga nie jest płożąca, a dzielnie stoi do góry. Większość roślin z rodziny chamomile ma płożące łodygi. Delikatne, zielone liście nie przymarzają podczas pierwszych przymrozków. Cała roślina ma silny, gorzkawy zapach i nie jest lubiana przez pszczoły. Niektóre odmiany tej rośliny są hodowane dla celów dekoracyjnych.
Znacznie ważniejsze jest to, że roślina przez długi czas jest wykorzystywana do celów leczniczych w tradycyjnej medycynie. Używa się go przede wszystkim do robienia naparów o działaniu przeciwnowotworowym. Podczas przeglądania internetu znalazłem ciekawe porównanie wrotycza do „naturalnej aspiryny”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ zarówno wrotycz, jak i aspiryna mają działanie przeciwgorączkowe.
Nazwa łacińska złocienia (pyrethrum) wywodzi się z greckiego słowa "ogień" i nawiązuje do jego ostrego smaku.
Złocień maruna to zioło, które rośnie przez cały rok. Złocień występuje tylko w niektórych rejonach Polski, dlatego, jeśli nie ma go w Twojej okolicy, możesz go posadzić i zbierać liście przez długi czas. Złocień można posadzić w jesieni lub pod koniec maja. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o jakość gleby, jednak najlepiej rośnie wtedy, gdy jest ona dobrze przepuszczalna i ilasta. Jeśli masz nasiona złocienia maruny, możesz wysiać go ręcznie. Uważaj, by nie uszkodzić go podczas odchwaszczania, bo jest bardzo delikatny. Uprawianie ziół w Polsce nie ma zbyt dużej tradycji, dlatego większość osób zadowala się zbiorem ze stanu naturalnego lub zakupami w sklepie zielarskim.
Jak wykorzystuje się złocień maruna?
To roślina, która posiada mnóstwo korzystnych działań na Twoje zdrowie. Jednym z głównych zastosowań, jest wykorzystanie go jako zioła regulującego cykl miesięczny. Ma także działanie na problemy nerwowe, wahania nastroju, nerwicę, brak motywacji i jako tonik ogólnie wzmacniający. Napar ze złocienia wymieszany z cukrem lub miodem, jest dobry na kaszel, chrapanie i problemy oddechowe. Zioło można także rozgnieść i zagotować z winem, lub namaczać w oleju. Taką miksturę wykorzystuje się przy problemach z kolkami.Mikstura ze złocienia zaaplikowana na skórę zmniejsza ból i swędzenie spowodowane ugryzieniami owadów. Spotkałem się z informacją, że zaparzenie dwóch łyżeczek złocienia maruny w wodzie i posmarowanie nią wody sprawia, że owady przestają nas gryźć. Nalewka z liści rumianku ma takie samo działanie.
Kiedyś wierzono, że powieszenie rośliny na ścianie oczyszcza powietrze i odsuwa od nas choroby.
Napar z kwiatów znacznie zmniejsza bóle pochodzenia nerwicowego, pozwala pozbyć się także bólu po przewianiu, a także problemów trawiennych i reumatycznych. Spotkałem się także z opisywaniem jego właściwości:
  • Przeciwkrzepliwe
  • Zmniejszające poziom lipidów we krwi
  • Na grypę
  • Jako środek grzybobójczy i bakteriobójczy
  • Jako lek napotny
  • Działanie przeciwnowotworowe
Angielska nazwa złocienia to feverfew, która nawiązuje do działania przeciwgorączkowego zioła.

Złocień maruna jako roślina na migrenę
Najważniejszym zastosowaniem złocienia maruny jest jego stosowanie jako zioła na migrenę. Nie jest to lek na leczenie rozpoczętego już napadu migreny, jednak ograniczy częstotliwość napadów podczas regularnego stosowania.
Na portalu ppr.pl znalazłem informację, że najskuteczniej działa złocień maruna w formie surowych liści, jedzonych wraz z chlebem, jednak moim zdaniem, znacznie lepiej sprawdzi się w formie gotowego suplementu diety. Osobiście nie przepadam za ziołami o gorzkim smaku – standardowy napar z piołunu rozcieńczałem kilkukrotnie. Złocień maruna ma także gorzki smak.
Działanie złocienia maruny odnotowano po raz pierwszy w roku 1772, kiedy to pisano, że hamuje on nawet największe bóle. W złocieniu występuje ponad 30 substancji, które mogą mieć korzystny wpływ przy migrenie.
Co mówią na ten temat współczesne badania? Okazuje się, że najskuteczniej działa w połączeniu z korą wierzby, zmniejszając napady o około 60 procent po półtora miesiąca stosowania. Jeśli masz częste problemy z migreną, wrotycz będzie dobrym rozwiązaniem. Znam mnóstwo osób, którym nie pomagały żadne leki na migrenę, a dzięki zastosowaniu złocienia, problem odszedł, jak ręką odjął. Gdy stosujesz to zioło (podobnie, jak inne zioła), musisz pamiętać o regularności, w przeciwnym razie napady migreny mogą powracać.
Podsumowanie
Jest mnóstwo ziół, które najpierw były stosowane w medycynie ludowej, a gdy rozwinęła się „chemiczna” medycyna, odeszły w zapomnienie. Taką rośliną jest także złocień maruna, przeżywający dziś renesans. Zawiera mnóstwo interesujących substancji i można się spodziewać tego, że będzie pomocny nie tylko przy migrenie, ale także przy wielu innych dolegliwościach.Komentarze

Prześlij komentarz