Pozbądź się szpecących blizn za pomocą kremów na blizny

Medycyna poradziła sobie z wieloma problemami estetycznymi, jednak leczenie blizn jest wciąż trudnym wyzwaniem. W tym tekście chcę przedstawić, w jaki sposób można pozbyć się problemów z bliznami za pomocą powszechnie dostępnych maści.
Z rozmów z osobami, które przychodziły do sklepu zielarskiego, w którym pracowałem, wynika, że blizny to poważny problem estetyczny. Najbardziej szpecące są te, które znajdują się na twarzy i powstały w wyniku wypadku lub przez trądzik. Częstym problemem jest nadmiar keloidu i powstawanie przykurczy skóry na brzegach blizny.
Źle wyglądają także blizny pooperacyjne – sam borykam się z bardzo widoczną, brzydką blizną po złamaniu ręki.
Jak pozbyć się blizny?
Trzeba zadbać o to od momentu powstania rany. Blizna powstaje najczęściej wtedy, gdy rana goi się bardzo wolno, a jej brzegi się rozchodzą. Gdy rana jest długa i szeroka, nie wolno jej lekceważyć. Gojenie się takiej rany trwa dużo czasu i mogą pojawić się z tym różne problemy. Wystarczy udać się do chirurga, by zaszył ranę, a nie będziemy mieli żadnych problemów z blizną. Moja znajoma ma bardzo duże blizny po trądziku, które były spowodowane tym, że wyciskała zmiany i nie dbała o skórę wtedy, gdy było to wymagane. Problem pozostał na całe życie.
Niestety, często lekceważymy rany (bo twierdzimy, że i tak się zagoją) i mamy potem problem z bliznami.
Najważniejszą zasadą leczenia blizn jest to, by zająć się nimi wtedy, gdy są jeszcze świeże, zaraz po wygojeniu. Z biegiem lat, blizna staje się coraz brzydsza i twardsza, a jej pozbycie się wymaga stosowania jeszcze mocniejszych metod.
Maści, które przedstawię w tym artykule, nie wolno stosować bezpośrednio na rany, ponieważ mogą doprowadzić do jej zakażenia lub zahamować jej gojenie.
Gdy zabierasz się do leczenia blizn, musisz uzbroić się w cierpliwość – maść trzeba czasem stosować przez kilka miesięcy. Nie można ograniczyć się do samego nakładania kremu. Po nałożeniu trzeba bardzo dokładnie rozmasować maść, by wniknęła w tkankę blizny.
Maści na blizny działają najszybciej wtedy, gdy tkanka jest jeszcze świeża. Im starsza blizna, tym dłużej trzeba stosować dany preparat.

Najpopularniejsze preparaty na blizny
W aptekach dostaniesz wiele preparatów tego typu – u każdego pacjenta sprawdza się inny preparat.
Cepan to krem zawierający dużą ilość alantoiny, substancji, o bardzo pozytywnym wpływie na gojenie się ran. Dodatkowo wybiela skórę i sprawia, że blizna jest mniejsza. Największym minusem tego kremu jest nieprzyjemny zapach, ale i tak większość osób stosuje go na noc, kiedy nie będzie on nikomu przeszkadzać. Cepan jest stosowany przez większość pacjentów na początku leczenia blizn, ponieważ jest tani.
O wiele przyjemniej nakłada się Contratubex®, ponieważ ma konsystencję żelu. Producent zaleca jego stosowanie na blizny, które niedawno się zamknęły. Stosuje się go kilka razy dziennie. Zawiera on wyciąg z cebuli, heparynę i allantoinę.
Kilka lat temu żele sylikonowe były bardzo drogie i do apteki sprowadzało się je jedynie na zamówienie. Dziś ich ceny są o wiele niższe, a dostępność – wyższa. Żele sylikonowe po nałożeniu na skórę wysychają, tworząc na skórze ochronną, jedwabistą podłogę. Blizna zmniejsza się i rozjaśnia. Preparaty tego typu także stosuje się od dwóch do trzech razy dziennie i wmasowuje się je w skórę.
Na blizny są pomocne także preparaty z heparyną, która zmiękcza tkankę i poprawia jej ukrwienie. Myślę, że dobrym rozwiązaniem może być na przykład krem – balsam z wyciągiem z pijawki produkcji rosyjskiej.
Ciekawym preparatem jest również żel z żyworódki, o działaniu regenerującym na skórę i poprawiającym jej stan.
Najpopularniejszym środkiem na blizny moim zdaniem jest Noscar, krem z wyciągiem z perły. Zawiera mikroelementy i aminokwasy, które korzystnie wpływają na leczenie blizn i likwidują swędzenie. Działanie tego kremu jest delikatne i można go używać do codziennego stosowania.
Dobrym rozwiązaniem na blizny są wszystkie maści i kremy zawierające alantoinę. Myślę, że warto bliżej przyjrzeć się stosunkowo zapomnianym kremom z serii Alantan, które są tanie i mają ciekawe składy.
Wybierając krem do leczenia na przykład ran po trądziku, musisz zwrócić uwagę na jego konsystencję. Przykładowo – Noscar dobrze wpływ na blizny, ale większość osób narzeka na jego tłustą konsystencję i na to, że zapycha pory skóry. Jeśli nie masz problemów z trądzikiem, albo stosujesz go w innymi miejscu, niż twarz, sprawdzi się bardzo dobrze.
Podsumowanie
Smuci mnie fakt, że od wielu lat nic nie zmieniło się w leczeniu blizn i nie powstały żadne nowe preparaty. Moim zdaniem, rozwiązaniem problemu może być stosowanie naturalnych preparatów, takich, jak cebula. Na pewno nie jest tak wygodna, jak kremy czy maści, ale zawiera znacznie więcej substancji aktywnych, niż krem.
Nadzieja jest także w maściach produkcji rosyjskiej i ukraińskiej, które zawierają naturalne składniki o działaniu leczniczym. Niestety, kremy nie poradzą sobie z każdą blizna i dlatego w poważnym przypadku trzeba zastosować leczenie chirurgiczne lub silne leki. Preparaty na blizny możesz kupić na przykład w tym sklepie internetowym Komentarze

  1. Wszystko wygląda bardzo fajnie, ale jednak niektórych chociażbyśmy się nie wiem jak starali to nie usuniemy za pomocą kremu. Ja miałam straszną bliznę na ramieniu i myślałam, że się jej nigdy nie pozbędę, ale na szczęście trafiłam na dra Marka Wasiluka dzięki niemu pozbyłam się tej paskudnej blizny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może komuś pomoże informacja,że np. w poparzeniach natychmiastowa pomoc przynosi zastosowanie srebra koloidalnego,uchroni to przed bliznami i wygoi szybko ranę.Natomiast aby nie pozostał tzw.cień po oparzeniu, bardzo dobre są kremy z serii graal4human, też zawierają nanosrebro i usuwają wszelkie przebarwienia:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz