Olejek z drzewa herbacianego - przykłady zastosowań

Praktyczny, niedrogi i posiadający wiele interesujących działań zarówno na Twoje zdrowie, jak i jako środek do użycia w domu. Nie ma wątpliwości, że olejek z drzewa herbacianego można nazwać najbardziej wszechstronnym olejkiem. Oto najważniejsze informacje, jakie powinieneś poznać na jego temat.

Czym jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego robi się z liści drzewa herbacianego, który rośnie w Australii i pochodzi z rodziny mirtowatych. Drzewo zostało nazwane przez Jamesa Cooka w 1770 roku, który zauważył, że rodowici Australijczycy pija herbatę z liści tego drzewa. Następnie James Cook sam zaczął pić tę herbatę i zauważył, że zapobiega ona szkorbutowi.
Drzewo herbaciane było postrzegane przez Australijczyków, jako roślina o wyjątkowych zdolnościach leczniczych. Według uniwersytetu w Sidney, wiele plemion aborygeńskich na wschodnim wybrzeżu Australii stosowało od lat ten olejek, jako środek antyseptyczny na skórę. Używali go w prosty sposób - rozdzierali liście i stosowali je na zranienia, stany zapalne i infekcje.
W roku 1920 Artur Penfold, australijski chemik, opublikował serię dokumentów na temat właściwości leczniczych olejku z drzewa herbacianego, dzięki czemu poznał go cały świat. Dzięki nowoczesnym metodom destylacji, producenci mogli stworzyć olejek z drzewa herbacianego o pięknym, złotym lub żółtym kolorze i świeżym zapachu kamfory.

Użycie olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest ceniony ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Od roku 1920, był używany w dentystyce i chirurgi, jako środek oczyszczający rany i zapobiegający infekcjom. Wielu chirurgów wierzyło w to, że jest silniejszy niż karbol, popularny środek antyseptyczny używany w tamtym czasie.
Olejek z drzewa herbacianego stał się popularny w ostatnich kilku latach. Obecnie dodaje się go do mydeł, szamponów, lotionów i innych produktów o działaniu kosmetycznym. Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany także w gospodarstwie domowym.
Jako środek do odkażania szczoteczki do zębów. Kropla olejku pozwala na zdezynfekowanie szczoteczki, dzięki czemu pozbędziesz się dużej ilości bakterii i pleśni, które na niej rosną.
Usuwanie pleśni - wymieszaj kilka kropel w szklance wody i spryskaj nią pleśń. Wytrzyj do sucha. Może służyć także jako naturalny środek dezynfekujący. Wystarczy skropić nim proszek do pieczenia i używać w kuchni lub łazience.
Naturalny pestycyd - mocny zapach olejku odstrasza mrówki i inne owady. Najlepiej działa, jeśli połączysz go z olejem kokosowym.
Odświeżacz pralki - dzięki dodaniu kilku kropel olejku podczas prania, możesz usunąć nieprzyjemny zapach z pralki i zabić mikroorganizmy, które się w niej rozwijają.
Skład olejku z drzewa herbacianego
Ten preparat zawiera około 100 składników. Najsilniejsze działanie wywierają terpeny - monoterpeny i seskwiterpeny. Światło, wysoka temperatura, ekspozycja na powietrze i wilgoć wpływają na działanie olejku z drzewa herbacianego. Najlepiej przechowywać go w zimnym, ciemnym i suchym miejscu.

Wszechstronne zastosowanie
Olejek ma reputację substancji, która jest stosowana na najróżniejsze dolegliwości - od zmywania makijażu do leczenia kurzajek. Badania, wykazały, że ma on pozytywne działanie na:
Trądzik - badania opublikowane w Medical Journal of Austraila wykazały, że jego działanie jest podobne, jak nadtlenku benzoilu. Jego działanie jest nieco wolniejsze, ale powoduje znacznie mniej działań niepożądanych niż nadtlenek benzoilu.
Działanie na infekcje grzybicze - badania opublikowane w Tropical Medicine and International Health pokazują, że 5% olejek herbaciany pomaga 80% pacjentów z grzybicą paznokci.
Choroby bakteryjne - olejek z drzewa herbacianego jest pomocny w leczeniu ran i może pomóc w leczeniu infekcji spowodanych przez MRSA, czyli gronkowca złocistego. Obecnie brakuje badań tej substancji na szeroką skalę, jednak badania na mniejszą skalę wykazują, że dzięki niemu można pokonać takie choroby, jak "stopa sportowca", łupież, wszawicę, zapalanie dziąseł, a nawet grzybicę narządów płciowych.
Olejek z drzewa herbacianego jest pomocny w łagodzeniu objawów zapalenia zatok, zatkanego nosa i innych objawów grypy i przeziębienia.
Jest skuteczny także jako środek udrażniający zatoki i zabijający bakterie. Można go dodawać do inhalacji za pomocą gorącej pary. Podczas inhalacji nakryj głowę ręcznikiem i oddychaj głęboko przez nos. Najlepiej robić to od 5 do 10 minut. Można także dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do kąpieli, co pozwoli na zahamowanie przeziębienia.
W jaki sposób działa olejek z drzewa herbacianego?
Substancje aktywne w olejku z drzewa herbacianego zabijają bakterie i grzyby, a także hamują reakcje alergiczne. Eksperci wierzą, że kluczowym czynnikiem wpływającym na pozytywne działanie olejku, jest duża zawartość terpenów. Terpeny to lotne związki, które mają silne działanie bakteriobójcze.
Olejek ma silne działanie, dlatego używaj go ostrożnie. Najlepiej używać go miejscowo. Niektóre płyny do płukania jamy ustnej i pasty do zębów zawierają ten olejek i w zasadzie są bezpieczne, jeśli tylko ich nie połykamy.
Nie używaj olejku wprost z butelki, ponieważ może prowadzić to do problemów ze skórą. Znacznie lepiej jest go rozpuścić w innym, naturalnym oleju (na przykład kokosowym) lub miodzie. W zależności od tego, na jaką cierpisz dolegliwość, powinieneś korzystać z olejku o innym stężeniu.
Na przykład, leczenie trądziku wymaga stosowania olejku o stężeniu 15%. Jeśli chcesz wyleczyć infekcje grzybicze, konieczne jest stosowanie stężenia od 70 do 100%.
Czy olejek z drzewa herbacianego jest bezpieczny?
Odpowiedź brzmi tak, jeśli jest stosowany miejscowo i nie połykamy go. Pierwszy kontakt z tym olejkiem może skończyć się niegroźnym podrażnieniem skóry. Polecam zaczynać od niskiego stężenia olejku i zwiększanie go, by poznać, jaka jest Twoja tolerancja.
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy nie cierpimy na alergię. Użyj niewielkiej ilości olejku na zgięciu ramienia, by zobaczyć, czy pojawia się jakaś reakcja.
Jeśli Twój olejek był wystawiony na działanie słońca lub wilgotność, ryzyko powstania alergii jest znacznie większe. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie stosuj stężonego olejku - zamiast tego, użyj go w formie żelu, kremu lub lotionu.
Działanie niepożądane olejku z drzewa herbacianego
Olejek zawiera dużą ilość 1,8-cineolu, który u wrażliwych osób może prowadzić do podrażnień. W wyjątkowych sytuacjach dochodzi do wysypki. Z tego powodu, najlepiej jest najpierw sprawdzić, czy jesteś uczulony na ten preparat. Nie należy go pić, ponieważ mogą pojawić się takie objawy, jak zawroty głowy i opuchlizna gardła. Olejek może być szkodliwy także dla zwierząt. Psy są znacznie bardziej wrażliwe na jego działanie, niż ludzie.

Na olejek z drzewa herbacianego powinny uważać osoby, które są uczulone na eukaliptol - te dwie substancje często występują razem w różnych preparatach.

Komentarze

  1. bardzo fajny post, drukuję przydatne post i chowam do swojego kajecika :). Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz