Kupujesz granolę i kaszki Nestle? Przeczytaj to!

Cześć, ostatnio przeczytałem (a raczej przesłuchałem) książkę Setha Godina o tym, że wszyscy klienci są kłamcami. Jeśli masz wolne 4 godziny czasu, zapraszam do zapoznania się https://www.youtube.com/watch?v=uSU8n6CvBN0.
Seth mówi o tym, że ludzie rozpaczliwie wyszukują nowe preparaty i z przyjemnością słuchają historii o tym, że powstał nowy lek na raka, otyłość lub inne problemy. Następnie okłamują się i innych ludzi, kupując te środki i wierzą, że nowe zioła pomogą im w zdrowym życiu.

Jesteśmy jak żaby

Ludzie zwracają uwagę tylko na nowe rzeczy (podobnie jak żaba reaguje tylko na poruszające owady), a gdy ktoś próbuje wyprowadzić ich z błędu (co często czynię), reagują niechęcią. Uwielbiam historie o tym, że firmy farmaceutyczne wiedzą, jaki jest lek na raka i że nie chcą go wprowadzić do sprzedaży.
Czy wiesz o tym, że wydają one więcej pieniędzy na reklamę leków, niż na ich poszukiwanie? Myślisz, że zależy im bardziej na rozwiązaniu Twoich problemów, czy na zarabianiu pieniędzy?

Nestle a karmienie piersią

Firma Nestle zbudowała swój biznes na odstawianiu dzieci od piersi. W latach 70 tysiące dzieci zmarło dlatego, że matki posłuchały się reklam tej firmy i przestały karmić dzieci piersią. Sztuczne mleko było przygotowane w niewłaściwy sposób (nieprzegotowana, zanieczyszczona woda), co powodowało zgony. Nie były to pojedyncze przypadki – zmarło 1,5 miliona niemowląt. Od tamtej pory nie wolno promować mleka dla najmłodszych dzieci za pomocą próbek, reklamować produktów dla maluchów, rozdawać gratisów dla rodziców i używać na opakowaniach mleka matki i jej pociechy. Ciekawe, ile osób umarło po stosowaniu ziół na nowotwory?
Przykład Nestle pokazuje, że nieodpowiedzialny marketing jest równie groźny, co bomba atomowa.

Dieta Atkinsa

Kolejny przykład – pieczywo. Przez wiele lat wpierano ludziom, że chleb i bułki są zdrowe (gdy piszę te słowa, obok komputera stoi reklamówka z bułkami). Dieta Atkinsa sprawiła, że ludzie zaczęli wierzyć w jego szkodliwość. Która historia jest prawdziwa? Nie jestem w stanie tego ocenić, ważne jest to, że w USA spadła sprzedaż białego chleba, a piekarnie zaczęły promować następny produkt. Czy wiesz, co to było?
Oczywiście, pieczywo pełnoziarniste. Ludzie uwierzyli w tą historię i teraz pieczywo pełnoziarniste jest uznawane za zdrowsze. 
Doktor Kwaśniewski w Polsce nie zdobył takiej popularności, ale jest grupa ludzi, która wierzy w jego historię ... i korzysta na tym.

Granola – kolejne kłamstwo

Specjaliści od marketingu sprawili, że granola zaczęła być uważana za zdrowe śniadanie. Co może być zdrowego w brei z cukru lub miodu (który też jest cukrem), płatków zbożowych (biała mąka), suszonych owoców (znów cukier), które na koniec poddano wysokiej temperaturze? Początkowo sprzedawano ją jako wysokokaloryczne pożywienie, które ma 3 razy więcej kalorii, niż wołowina. Podobnymi produktami są batony proteinowe, muesli i płatki.

Podsumowanie

Nie wierz bezgranicznie w to, co widzisz w reklamach. Firmy chcą, byś uwierzył w ich historie i zaczął ją powtarzać innym ludziom – mają z tego pieniądze.
Gdy poczujesz się lepiej po zakupie miodu Manuka lub innych, drogich preparatów, możesz być pewny, że to efekt psychologiczny.
Jeśli przeczytasz, że odkryto nowy lek na wszystkie choroby, weź tę informację pod lupę swojej wiedzy i zastanów się, czy ktoś nie próbuję Cię zrobić w konia.


http://en.wikipedia.org/wiki/Granola
http://dziecisawazne.pl/nestle-kontra-naturalne-karmienie-dziecka/

atkins

Komentarze