Szokujące metody na porost włosów. Gwarantujemy - żadna z nich nie działa

Zinedine Zidane, Bruce Willis, Adam Ferency, Telly Savalas, Joe Vitale, Michale Jordan – tych słynnych i bogatych ludzi łączy to, że są łysi. Z łysieniem ludzie borykają się od wieków i niesłusznie mają z jego powodu kompleksy.
W tym tekście chciałbym przedstawić, do jakich metod posuwają się ludzie, by tylko odzyskać bujne włosy. Często kuracja okazywała się gorsza od choroby.

Jak to drzewiej bywało

Żaden ze środków, który do tej pory pojawił się na rynku (w samych USA jest ich 300 tysięcy) nie jest skutecznym lekiem przeciw łysieniu. Próbowano je leczyć już w starożytnym Egipcie, ale dwa skuteczne leki (które opiszę w następnym tekście), pojawiły się dopiero w XX wieku.
Oto najdziwniejsze metody leczenie łysiny:

Starożytny Egipt

 • Nacieranie głowy łajnem hipopotama i tłuszczem krokodyla
 • Mikstura z tłuszczu kocura, węża i koziorożca
 • Kolec jeżozwierza ugotowany w wodzie
 • Noga suki gotowana w oleju z nogą małpy (1)⁠
 • Picie soku z rzodkwi i kapusty
 • Wcieranie oliwy z jaszczurek, gotowanych żab i pijawek
 • Wcieranie w głowę moczu
 • Jedzenie suszonego mięsa szczura
Co dziwne, na filmach o starożytnym Egipcie kapłani mają łyse głowy, podobnie jak niewolnicy. Według Wikipedii, Egipcjanie golili głowy i zakrywali je perukami (3). Z tego powodu dziwi mnie, dlaczego inne źródła podają, że łysienie było w tamtych czasach czymś wstydliwym.
Masz coś do łysych?

Sposoby Hipokratesa

Hipokrates wiedział, że łysienie jest powiązane z organami płciowymi. Słusznie zauważył, że eunuchowie maja zawsze bujne włosy i domyślał się, że wypadanie włosów zahamuje kastracja. W 1949 roku potwierdzono tę hipotezę i odkryto przyczynę łysienia(5)⁠.
Ojciec medycyny próbował opracować swoją receptę na łysienie.
Jego przepis na tę dolegliwość wyglądały następująco:
 • kumin
 • odchody gołębi (tego składnika nie może zabraknąć)
 • chrzan
 • pokrzywa
 • opium
 • burak cukrowy(1)⁠(4)
m.f.s

Juliusz Cezar także był łysy

Juliusz Cezar zapuszczał włosy z jednej strony głowy i zakrywał nimi pozostałą część czaszki. Ta metoda nie była zbyt skuteczna (nie znano wtedy lakieru do włosów), dlatego jego kochanka, Kleopatra, zaleciła mu inną kurację:
 • tłuszcz z niedźwiedzia
 • ząb konia
 • mysz
Przypomina mi to wierszyk z popularnego serialu:
„Odwłok muchy, dwa patyki, ogon żubra, trzy papryki, płetwa rybia, łój z indora, jedna mysza, ale spora. Dodaj octu, arszeniku i zamieszaj to w nocniku.”
Ponieważ preparat nie działał, cesarz zakrywał skroń wieńcem laurowym.(1)⁠

Czas peruk

Ludwik XIII, XIV i XV rozpowszechnili na dworze peruki, dzięki którym skutecznie ukrywali swoją łysinę. Podobnie robili mężowie stanu, którzy pracowali nad Deklaracją Niepodległości (4)⁠. Noszenie peruki wymagało krótkiego obcięcia włosów.

Niezawodny olej z węża

Snake Oil to preparat, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To taki czystek XIX wieku – leczył wszystkie choroby. Olej z węża sprzedawali hochsztaplerzy przebrani za lekarzy, którzy jeździli po prowincji. Wmawiali ludziom, że powoduje on wyrastanie nowych włosów.
Czasem przepakowywano go w inne opakowania i nazywano „Seven Sutherland Sisters’ Hair Grower”.

Kawa czy herbata?

Zdecydowanie herbata. W XIX wieku w Anglii ludzie powszechnie wcierali w głowy herbatę z Indii, a następnie masowali skórę za pomocą kawałka cytryny. Efekty były rozczarowujące, ale herbata sprzedawała się świetnie (1)⁠ .
Moim zdaniem podobieństwo do Old Sparky jest uderzające

Thermocap

Od tego momentu zaczynają się "nowoczesne" metody.
W XX wieku rozwinęła się technika, dzięki czemu sprzedawcy mogli jeszcze proponować ludziom wymyślniejsze sposoby na przywrócenie włosów. Jednym z nich był Thermocap, wypuszczony do sprzedaży w 1920 roku i przypominający jedną z kluczowych części krzesła elektrycznego. Nakładało się go 15 minut dziennie, a urządzenie ogrzewało czaszkę i świeciło niebieskim światłem, co miało stymulować wzrost włosów.
Wtedy także pisano wielkimi literami „Wynaleziono lekarstwo na łysienie”. Gdy tylko widzę taki komunikat, otwiera mi się nóż w kieszeni i wiem, że ktoś chce zarobić na niewiedzy.

Xervac

To urządzenie, które miało wpływać pozytywnie na wzrost włosów, przez tworzenie próżni i wysysanie ich na zewnątrz. Było tak drogie, że oferowano jego wypożyczanie do gabinetów fryzjerskich. Więcej na ten temat znajdziesz w ulotce reklamowej (6).

Transplantacja włosów

W 1939 roku w Japonii opracowano metodę przeszczepiania włosów na inne partie ciała. Dwadzieścia lat później, Norman Orentreich z Nowego Yorku rozpowszechnił tę metodę. To jedyna z opisanych metod, która działa.
Inne nietypowe metody przedstawiam poniżej:
 • Nacieranie głowy substancjami drażniącymi
 • Nakładanie na głowę hełmu, który poprawia ukrwienie czaszki
 • Używanie generatora radonu
 • Stosowanie elektrycznego lub laserowego grzebienia (2)
 • Napoleon Hill uważał, że za łysienie odpowiadają zbyt ciasne kapelusze, które wciska się na głowę. Według niego leczenie polega na nienoszeniu kapeluszy (7)

Wniosek

Leczenia nie udało się wyleczyć przez tysiące lat, mimo tego, że jest ono poważnym problemem mężczyzn.
Przykłady aktorów, sportowców i innych znanych osób udowadniają, że leczenie łysiny jest trudne nawet dla kogoś, kto może na to poświecić miliony dolarów.
Jestem zdania, że zamiast szukać dziwnych metod na porost włosów, powinniśmy zaakceptować łysinę i podobnie jak Zidane, dumnie „świecić” przykładem dla innych panów. Nie ma nic gorszego niż czesanie się na „pożyczkę”.

1. 9 Bizarre Baldness Cures — HISTORY Lists [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://www.history.com/news/history-lists/9-bizarre-baldness-cures.
2. ŁYSE JEST PIĘKNE - PAWEŁ WERNICKI - Wiedza i Życie - 4/2000 [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://archiwum.wiz.pl/2000/00043300.asp.
3. Peruka – Wikipedia, wolna encyklopedia [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://pl.wikipedia.org/wiki/Peruka.
4. Articles of Health: The Secret to Hair Loss Discovered [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://articlesofhealth.blogspot.com/2006/10/secret-to-hair-loss-discovered_28.html.
5. Przeszczepianie włosów, przeszczep włosów, transplantacja włosów [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://www.przeszczepianiewlosow.pl/689-Lysienie.htm.
6. Suck the hair right out of your head | Modern Mechanix [online]. [udostępniono 24.1.2015]. Pobrano: http://blog.modernmechanix.com/suck-the-hair-right-out-of-your-head/.
7. HILL, Napoleon. Prawa Sukcesu tom 1 i 2. S.l.: s.n., 2009. ISBN 9788375828658.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. Pomyłka - Zinedine Zidane*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za czujność, już poprawiłem, powinno być nawet Zinédine z kreską nad E

   Usuń
 2. Ciekawe informacje :) Czego to ludzie nie wymyślą, żeby lepiej wyglądać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz