Dobre zioła: Wpływ ananasa na odchudzanie

środa, 22 października 2014

Wpływ ananasa na odchudzanie


Odchudzający się ludzie szukają różnych sposobów na to, żeby stracić zbędne kilogramy. Rynek suplementów odchudzających zasypuje ich natomiast coraz to nowymi specyfikami, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu. Ostatnio wśród produktów sprzyjających odchudzaniu, coraz częściej wymieniany jest ananas. Czy ten owoc faktycznie odchudza? Tego dowiemy się za chwilę.


Ananas to przede wszystkim bogactwo witamin i minerałów, stosowany jest od wielu lat w celu poprawy trawienia, w leczeniu złamań i infekcji, ale z jego właściwości czerpie nie tylko medycyna niekonwencjonalna. Również lekarze przypisują temu owocowi zbawienne działanie, a to za sprawą obecnością w nim bardzo interesującego enzymu – bromeliny.

Czym jest bromelina i jak działa?


Wikipedia podaje, że bromelia to - mieszanina enzymów proteolitycznych wytwarzana przez rośliny z rodzaju bromeliowatych. Ananasy zawierają co najmniej pięć enzymów znanych pod wspólną nazwą bromeliny, dwa główne enzymy określane są jako bromeliny A i B.

Bromelina przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm i poprawia mikrokrążenie, jednocześnie usuwając z organizmu nadmiar płynów. Jej działanie jest więc wszechstronne, przede wszystkim pomaga usunąć zbędny „balast” wody, a po drugie usprawnia procesy przemiany materii, które skutkują szybszym spalaniem przyjmowanego pokarmu i przetwarzaniem go na energię. Zawarty w ananasie błonnik pęcznieje w żołądku i daje nam na długo uczucie sytości, co sprawia, że możemy jeść mniej i nadal nie czuć głodu.

Ananas na odchudzanie - w jakiej formie?


W aptekach znaleźć możemy specjalne suplementy diety zawierające wyciąg z ananasa, jednakże najlepsze i najszybsze działanie wykazuje dieta bogata w jego owoce. Codzienne jedzenie ananasa może spowodować, że po miesiącu nasza waga wskazywać będzie nawet kilka kilogramów mniej.

Jednakże, aby się tak stało, musimy mieć świadomość, w jakiej postaci należy go jeść. Ananasy w słodkiej zalewie są praktycznie pozbawione swojego dobroczynnego działania. Nie dość, że nie zawierają niezbędnych witamin i mikroelementów (żelaza, fosforu, cynku, witamin A, E, K, C, B6 i B12), to jeszcze obecny w nich cukier powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Żeby odchudzanie ananasem było skuteczne, najlepiej jeść świeże owoce i konieczne rano, wtedy, kiedy metabolizm jest najszybszy i jesteśmy w stanie spalić cukry proste.

Jakość ananasa również jest nie bez znaczenia. Te niedojrzałe, nie posiadają odchudzających właściwości, bromelia znajduje się tylko w świeżych, całkowicie dojrzałych owocach. Nie wiemy jednak, czy wyciąg zawarty w kapsułkach pochodzi właśnie z takich ananasów, dlatego też stosowanie gotowego suplementu może nie przynosić żadnych efektów.

Kiedy nie należy odchudzać się ananasem?


Ananas jest dla zdrowego organizmu prawdziwym zbawieniem, jednakże w sytuacji, kiedy przyjmujemy niektóre rodzaje leków, jego spożycie może stać się niebezpieczne. Bromelina może wchodzić w reakcje z antybiotykami takimi jak amoksycylina czy tetracyklina (stosowana w leczeniu trądziku). Ananasa nie powinno się spożywać również wtedy, kiedy przyjmowane są leki uspokajające lub przeciwzakrzepowe. W przypadku dwóch ostatnich bromelia może spotęgować działanie do tego stopnia, że może stać się to niebezpieczne.

Ananasowa dieta odchudzająca powinna być również skonsultowana z lekarzem w przypadku cukrzycy. Wysoki indeks glikemiczny ananasa może bowiem prowadzić do znacznych skoków poziomu cukru we krwi. Ostrożni powinni być również alergicy, badania wykazały, że osoby uczulone na produkty takie jak: pyłki traw, seler czy pszenica, mogą być też uczulone na bromelię. W żadnym wypadku odchudzania ananasem nie powinny stosować kobiety w ciąży, gdyż może on działać poronnie lub przyspieszać poród, poprzez stymulacje szyjki macicy.

Przy pomocy ananasa można schudnąć szybko i skutecznie, ale jak w każdej metodzie, również w tym przypadku, zalecana jest ostrożność i sprawdzanie, czy nasz ananas aby na pewno jest dojrzały, czy pachnie słodko i ma żółtozłotą skórkę.


2 komentarze :

  1. a ile tego ananasa trzeba zjeść?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest w cukrowej zalewie, to niedużo - od razu utyjemy :)

      Usuń