Wpływ ananasa na odchudzanie


Odchudzający się ludzie szukają różnych sposobów na to, żeby stracić zbędne kilogramy. Rynek suplementów odchudzających zasypuje ich natomiast coraz to nowymi specyfikami, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu. Ostatnio wśród produktów sprzyjających odchudzaniu, coraz częściej wymieniany jest ananas. Czy ten owoc faktycznie odchudza? Tego dowiemy się za chwilę.


Ananas to przede wszystkim bogactwo witamin i minerałów, stosowany jest od wielu lat w celu poprawy trawienia, w leczeniu złamań i infekcji, ale z jego właściwości czerpie nie tylko medycyna niekonwencjonalna. Również lekarze przypisują temu owocowi zbawienne działanie, a to za sprawą obecnością w nim bardzo interesującego enzymu – bromeliny.

Czym jest bromelina i jak działa?


Wikipedia podaje, że bromelia to - mieszanina enzymów proteolitycznych wytwarzana przez rośliny z rodzaju bromeliowatych. Ananasy zawierają co najmniej pięć enzymów znanych pod wspólną nazwą bromeliny, dwa główne enzymy określane są jako bromeliny A i B.

Bromelina przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm i poprawia mikrokrążenie, jednocześnie usuwając z organizmu nadmiar płynów. Jej działanie jest więc wszechstronne, przede wszystkim pomaga usunąć zbędny „balast” wody, a po drugie usprawnia procesy przemiany materii, które skutkują szybszym spalaniem przyjmowanego pokarmu i przetwarzaniem go na energię. Zawarty w ananasie błonnik pęcznieje w żołądku i daje nam na długo uczucie sytości, co sprawia, że możemy jeść mniej i nadal nie czuć głodu.

Ananas na odchudzanie - w jakiej formie?


W aptekach znaleźć możemy specjalne suplementy diety zawierające wyciąg z ananasa, jednakże najlepsze i najszybsze działanie wykazuje dieta bogata w jego owoce. Codzienne jedzenie ananasa może spowodować, że po miesiącu nasza waga wskazywać będzie nawet kilka kilogramów mniej.

Jednakże, aby się tak stało, musimy mieć świadomość, w jakiej postaci należy go jeść. Ananasy w słodkiej zalewie są praktycznie pozbawione swojego dobroczynnego działania. Nie dość, że nie zawierają niezbędnych witamin i mikroelementów (żelaza, fosforu, cynku, witamin A, E, K, C, B6 i B12), to jeszcze obecny w nich cukier powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Żeby odchudzanie ananasem było skuteczne, najlepiej jeść świeże owoce i konieczne rano, wtedy, kiedy metabolizm jest najszybszy i jesteśmy w stanie spalić cukry proste.

Jakość ananasa również jest nie bez znaczenia. Te niedojrzałe, nie posiadają odchudzających właściwości, bromelia znajduje się tylko w świeżych, całkowicie dojrzałych owocach. Nie wiemy jednak, czy wyciąg zawarty w kapsułkach pochodzi właśnie z takich ananasów, dlatego też stosowanie gotowego suplementu może nie przynosić żadnych efektów.

Kiedy nie należy odchudzać się ananasem?


Ananas jest dla zdrowego organizmu prawdziwym zbawieniem, jednakże w sytuacji, kiedy przyjmujemy niektóre rodzaje leków, jego spożycie może stać się niebezpieczne. Bromelina może wchodzić w reakcje z antybiotykami takimi jak amoksycylina czy tetracyklina (stosowana w leczeniu trądziku). Ananasa nie powinno się spożywać również wtedy, kiedy przyjmowane są leki uspokajające lub przeciwzakrzepowe. W przypadku dwóch ostatnich bromelia może spotęgować działanie do tego stopnia, że może stać się to niebezpieczne.

Ananasowa dieta odchudzająca powinna być również skonsultowana z lekarzem w przypadku cukrzycy. Wysoki indeks glikemiczny ananasa może bowiem prowadzić do znacznych skoków poziomu cukru we krwi. Ostrożni powinni być również alergicy, badania wykazały, że osoby uczulone na produkty takie jak: pyłki traw, seler czy pszenica, mogą być też uczulone na bromelię. W żadnym wypadku odchudzania ananasem nie powinny stosować kobiety w ciąży, gdyż może on działać poronnie lub przyspieszać poród, poprzez stymulacje szyjki macicy.

Przy pomocy ananasa można schudnąć szybko i skutecznie, ale jak w każdej metodzie, również w tym przypadku, zalecana jest ostrożność i sprawdzanie, czy nasz ananas aby na pewno jest dojrzały, czy pachnie słodko i ma żółtozłotą skórkę.


Komentarze

  1. a ile tego ananasa trzeba zjeść?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest w cukrowej zalewie, to niedużo - od razu utyjemy :)

      Usuń

Prześlij komentarz